Sok fiatal nőtől hallani hogy miómája van, de babát szeretne. Mit kell figyelembe venni meglévő mióma és babatervezés esetében?
Várandósság alatt a hormonműködés fokozódik, ennek következtében előfordul, hogy a mióma növekszik. A mióma terhességre gyakorolt hatása a méretétől és elhelyezkedésétől függ. Kérdés hogy a mióma méhűr belseje felé, a hasüreg felé, a méh külső felszínén, vagy a méhfalba ágyazódva növekszik? A miómák a terhesség után kissé összezsugorodnak majd az életmódtól függően a méretük újra növekedésnek indul vagy éppen tovább zsugorodnak. Gyakran a miómák változókor után elsorvadnak. 1-2 cm-es kifelé növő mióma mellett könnyen teherbe lehet esni. Nem okoz problémát terhesség alatt. Ha ennél nagyobb és befelé nő a daganat jobb időben megoperálni. (Lásd a Mióma kezelése menüpontot.)
Befelé növő mióma gátolja a teherbeesést, terhesség esetén pedig bevérzéseket, problémás terhességet, vetélést eredményez. A méh alakjának, belső felszínének torzulásai is akadályozhatják a megtermékenyített petesejt beágyazódását vagy károsíthatják a petevezetők ivarsejttovábbító képességét. A mióma zavarja a méhnyálkahártya vérellátását, így könnyen lehet hogy az anyának kisebb súlyú babája születik.
Íme a miómák kialakulásának okai
1. A hölgyek későbbi életkorban vállalnak gyermeket.
2. A nőgyógyászati diagnosztikai eszközök korszerűbbek, ezért több esetet, miómát fedeznek fel.
A miómák csoportosan fordulnak elő, akár 4-5 darab is található egymás mellett, ilyenkor a teherbeesés esélye kisebb. Akinek hajlama van a miómára, ott előfordulhat, hogy az eltávolított mióma visszanő. Sőt! Azt mondják, ha egyszer már volt mióma, akkor mindig is lesz. Sokszor előfordul hogy húszas éveiben járó gyermekre vágyó fiatal nőknél több befelé növő miómát találnak. Mióma műtét után érdemes az életmódban is gyökeres változást végrehajtani, a mióma visszanövés hátráltatása érdekében. A vélemények megoszlanak arról, hogy a kisebb méretű miómát, a tervezett terhesség előtt ki kell-e vetetni, vagy nem? Az orvos döntése előtt több tényezőt számításba vesz, például a kismama kora, korábbi betegségei, általános egészségi állapota.
Babát váró hölgyek hetven százalékánál nem okoz problémát
Már bekövetkezett terhességeknél nem okoz panaszt a mióma. Ha mégis, ezek a következők:
- nyomásérzékenység a hasban
- vizelettartási zavar (a daganat és a baba miatt nagyobb nyomás keletkezik a hasban, ez nyomja a környező szerveket, a húgyhólyagot)
- bélmozgási nehézség
- fáradékonyság
- terhességi emésztési zavar, fokozott teltségérzet, nehézség érzés a gyomorban, gyomorégés, gyomorsav túltermelődés, savas felböfögés
A baba és a mióma küzdenek a helyükért a méhben, előfordul hogy a mióma miatt a magzat elmarad a növekedésben. De már 4-5 cm nagyságú miómákkal is hordtak ki egészséges babákat. A szakirodalom miómákkal kihordott ikerterhességről is beszámol, amelynek végén egészséges normál súlyú babák születtek. Ha sikerül kihordani a babát legalább a 36. hétig, fel kell készülni a szülésre.
Gyógynövény a terhesség megtartásáért
A mióma tünetek enyhítésére ajánlott gyógynövények egyike a „legnőiesebb” gyógynövényként ismert palástfű. Vetélésre, koraszülésre hajlamos nőknél segít megtartani a babát, emellett a méhszalagokat is erősíti. Gyógynövény szakértők szerint a terhesség harmadik hónapjától mindenkinek ajánlatos a palástfű tea. Általános méhregeneráló, minden nőgyógyászati panaszra használható. Bizonyos svájci természetgyógyász szerint „a nőgyógyászati műtétek kétharmada feleslegessé válna, ha időben és az előírt időtartamban fogyasztanák a hölgyek.” Elősegítheti a belső női nemi szervek gyulladásainak kezelését, hatására a mióma visszahúzódhat. A palástfűről az erős menstruációt csillapító gyógynövények bejegyzésben bővebben olvashatsz.
Szülés miómával
Mióma-val a méhfal rugalmatlanabb, ezért szülésnél a tágulás, összehúzódás ideje elhúzódhat. A mióma növelheti az idő előtti burokrepedés és lepényleválás kockázatát, ami koraszüléshez vezethet. Ha mióma műtét miatt korábban a méhfalat átmetszették, az orvosok császármetszést fognak javasolni. Nem császáros szülésnél, fiatal anyák gyengébb fájástevékenységet, a baba megszületése után erősebb vérzést, lázat, más szövődményeket okozhat. Szülés utáni hormonális változások következtében a mióma zsugorodhat, akár vissza is húzódhat.
Szülés vízben
A víz nyugtató, lazító, ezért a vízben szülés nagyszerű alternatív lehetőség. Relaxált állapotban a vajúdás sokkal könnyebb. A víz felhajtó ereje miatt csökken a ‘nehézség érzés’. Fertőzéstől nem kell félni. Anya és baba állapota folyamatosan ellenőrizhető.
A módszer még gyerekcipőben jár. Magyarországon (egy-két csúcsklinikát kivéve) nincsenek meg a vízben szülés feltételei. Budapesten állítólag a Szent László Kórház Szülészeti, Nőgyógyászati Osztályán van lehetőség vízben szülésre.
Szülés 38 év felett
Magasabb életkorban testünk veszít rugalmasságából, az izmok merevvé válnak . Mióma és 38 év feletti életkor dupla kockázatot jelent. Szülésnél a császármetszést biztosra veheted.
Forrás:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2876319/