Mióma és meddőség
A mióma a meddőség hátterében
Magyarországon egyre több a meddőség miatt nőgyógyász szakorvoshoz forduló házaspár. A párok 15-20 %-ának nem tud természetes módon születni kisbabája.
A női meddőség hátterében számos ok húzódik meg.

A meddőség oka szervi vagy hormonális?
Egyes csoportosítások szerint ezek lehetnek szervi okok, vagy hormonális okok.
Ebből kiindulva arra a következtetésre is juthatsz, hogy a szervi problémák szorosan összefüggésben állnak a belső elválasztású mirigyek és az általuk termelt hormonok működésével.
Gyakorlatilag a meddőség kérdésében sem érdemes külön kezelni a szervi és hormonális okokat, célravezetőbb az egész szervezetre mint egy egységre tekinteni és ennek megfelelő kezelési módokat alkalmazni.
A meddőség egyik lehetséges oka a méh belső felszínén elhelyezkedő mióma. De a mióma kialakulásának oka is nagyrészt hormonális eredetű.
A mióma a méh felszínén különböző módon helyezkedik el, ami akadálya lehet a teherbeesésnek, ahogy arról a “Mi a mióma” oldalon is írok.
A női szervek és hormonok egysége
Sokszor hallani, hogy sikertelen “babaprojekt” esetében a mesterséges meddőségi kezelési technikák és próbálkozások nem vezetnek eredményre.
A természetes, vagy más néven szelíd és alternatív gyógymódok alkalmazásával, a hormonális problémák megszüntetése után rövid idő múlva azonban egészséges baba születik.
Miómák kialakulásának egyik lehetséges oka a hormonháztartás felborulása. Éppen úgy, mint ahogy a meddőség hátterében is előfordulhat az ösztrogén, progeszteron kedvezőtlen aránya.
A hormonszintedet érdemes megvizsgáltatni.
A hormonszintet nyál vagy vizelet minta vételéből endokrinológus szakorvos állapítja meg.
A női hormonoknál feltételen meg kell említeni Dr. Lee norvég származású amerikai családorvos, endokrinológus munkásságát.
Dr. Lee endokrinológiai ismeretei és nézőpontja óriási lépést jelentett a hormonális problémával küzdő nőbetegek kivizsgálásában és eredményes kezelésében.
Dr. Lee nevéhez fűződik az “ösztrogéndominancia” fogalmának meghatározása. Te is tudod, hogy a női szervezetben az ösztrogén és progeszteron egyenlő aránya jelenti az egészséges állapotot.
Dr. Lee több évtizedes kutatásai bebizonyították, hogy – egy kicsit leegyszerűsítve – az ösztrogéndominancia rendellenességet természetes módon, természetes progeszteron bevitelével lehet eredményesen kezelni.
Mióma és terhesség

Ahogy a “Mióma a terhesség alatt” oldalon is olvashatod, a mióma a terhességek csupán 7 %-ánál okoz gondot.
Terhesség alatti mióma esetében a miómák növelhetik a vetélés valószínűségét a terhesség második felében. A terhesség későbbi fázisában pedig a mióma miatt nőhet a koraszülés esélye.
Ismeretlen tényezők
A miómák termékenységre gyakorolt hatása ellentmondásos.
Számos tapasztalat bizonyítja a mióma és a meddőség, a mióma és a sikeres teherbeesés ellentmondásait.
Vannak nők, akik meglévő kis vagy közepes méretű mióma mellett is viszonylag rövid idő alatt teherbe esnek és könnyűszerrel kihordják a kisbabájukat.
Más miómával rendelkező nőknél, ha az összes teherbeesés feltételeként ismert tényező rendben van, náluk egyedül a mióma lehet a kizáró oka a teherbeesésnek. Feltételezik, hogy ezeknél a nőknél a mióma elhelyezkedése révén torzítja a méh belső felszínét.
Ezáltal a méh felszíne rugalmatlan lesz, vérellátása is romlik.
Ha szeretnél kisbabát és a nőgyógyászati vizsgálat kimutatta a miómát, érdemes felkeresni egy termékenységi és hormonspecialistát.
A gyermekvállalás halogatása nagyobb kockázat a sikertelen teherbeesésre.
Jelenlegi adatok szerint a nők 3 %-ánál okoznak teherbeesési problémákat mióma-panaszok.
35 éves kor után egyre nehezebb spontán módon is a teherbeesés, miómák, valamint hormonális zavarok kialakulásának veszélye is nő.
Bár ma egyre gyakoribb hogy a nők 35 éven túl, negyven éves korukban szülnek, nem érdemes a gyermekvállalás kérdését halogatni, mert egyre nehezebbé válik a teherbeesés.
Egyik magazinban olyan adatot is olvastam, hogy negyven felett a teherbeesés esélye mindössze 10 %, a miómák előfordulása pedig ezzel fordított arányban nő.
A gyermekvállalás kérdése persze nagyon összetett, de a szakemberek szerint nem kellene túl későre halasztani.
Az esetek legnagyobb részében azonban a mióma mellett létrejövő terhesség zavartalanul zajlik le és a terhesség problémamentes marad.
Iratkozz fel a Mióma Blogértesítőre!
Rendszeresen frissülő információt kapsz a betegség kialakulásának hátteréről.
Választ kapsz arra a kérdésedre, milyen lehetőségeid vannak a panaszaid enyhítésére természetes módon?
Mit kerülj az életmódodban annak érdekében, hogy visszanyerd a mióma előtti életminőséged?
Hogyan tudod elkerülni a mióma műtétet?