13 tipp: mire ügyelj ha vasat szedsz

A vas női szervezetben betöltött szerepe, élettani hatása felbecsülhetetlen. Vas nélkül az oxigén nem képes eljutni a sejtekhez. A vas tartós hiányában betegségeket előidéző oxigénhiányos állapot léphet fel. Szervezetünk nem képes a vas előállítására, ezért táplálkozással kell pótolni.

A vas biológiai hasznosulása rossz, a táplálékkal bejutott vasnak csak mintegy 10 százaléka képes felszívódni.

Görgess le! Lent a sejtek oxigénhiányos állapotának egész szervezetre gyakorolt káros hatásáról olvashatsz.

Oxigénhiányos állapot megelőzése érdekében pótold a vasat, táplálkozz egészségesen és mozogj minden nap

Ebben segít az otthon végezhető Női Egészségtorna. Kattints és rendeld meg most. Tornázz minden nap!

13 tipp: mire ügyelj ha vasat szedsz

  • A vaskészítményeket – a vas felszívódás maximalizálása érdekében – éhgyomorra kell fogyasztani. A reggeli 2 deci citromos langyos vizes ‘belső zuhany‘ után és reggeli előtt félórával.
  • Bár a növényekből sok vas kerül a szervezetbe, a háromértékű növényi vas kisebb hatékonysággal szívódik fel, mint a kétértékű húsokból származó vas. A vas felszívódását a C vitamin elősegíti, a háromértékű vasat kétértékűvé alakítja. A vas jobb hasznosulása érdekében ajánlott a vaskészítményeket C vitaminnal, vagy C vitaminos gyümölcsökkel (kivi, grapefruit, pomelo) gyümölcslevekkel fogyasztani.
  • A vas és a magnézium egymás felszívódását kölcsönösen gátolják. A vas vagy magnézium táplálékkiegészítő bevitele között legalább 2 órának kell eltelnie.
  • Antibiotikum (pl. doxiciklin, ofloxacin) és vas egyidejű bevétele tilos, mivel a vas megakadályozza az antibiotikum felszívódását, így a várt gyógyulás elmaradhat.
  • Ha fájdalomcsillapító vagy gyulladáscsökkentő hatású acetilszalicilsavat vagy egyéb hasonló hatású szert is szedsz (ibuprofen), a hatóanyagok a gyomor-bél rendszeri nyálkahártyát károsíthatják vas jelenlétében.
  • Egyes élelmiszerek gátolják a vas felszívódását. A magas rosttartalmú ételek, a teljes kiőrlésű gabonák csökkentik a vas felszívódását. Ezért a vaskészítmény, vastartalmú ételek (máj, sovány marhahús, szardínia) fogyasztása között teljen el két óra.
  • A spenót, sóska, rebarbara oxalát-tartalmuk miatt gátolják a vas felszívódását. A közhiedelemmel ellentétben, ezekből nem fogsz elegendő vashoz jutni.
  • A tea polifenol összetevői megkötik a vasat és gátolják annak hasznosulását. A vasbevitel és a teafogyasztás között 2-3 órának kell eltelnie.
  • A kávé úgyszintén akadályozza a vas felszívódását. Kávé helyett fogyassz ginszeng vagy matcha teát.
  • Több gyógyszer is kölcsönhatásba lép a vassal. A vasbevitelnek nem szabad egybe esnie a gyomorégés kezelésére használt kalcium-, magnézium-, vagy aluminium sókat tartalmazó gyomorsav kötők bevételével. A kétórás időeltérés itt is fontos!
  • A pajzsmirigyhormon terápiában részesülők reggelente gyógyszert szednek. A pajzsmirigyhormont kora reggel szedő hölgyek a vastartalmú készítményt ebéd előtt egy órával fogyasszák!
  • A vaskészítmény szedése közbeni székrekedést aszalt szilva lével, savanyú káposztával vagy lével esetleg 3-4 pohár víz kíséretében szedett lenmag pehellyel könnyen tudod orvosolni.
  • A vasterápiához idő kell. A vashiányos vérszegénység megszüntetése nem megy egyik napról a másikra. A vasraktárak feltöltése 6 hónapot is génybe vehet.
A vérszegénység jellegzetes tünetei az állandósuló fáradtság, nehéz légzés, a hideg kéz és láb jelenség, csökkent munkabírás, sápadt arcbőr, fehér alsó szemhéj. Fotó. Unspalsh.com

Vas és oxigén!

Dr Otto Heinrich Warburg (1883-1970) német biokémikus

Mint bizonyára Te is tudod, az oxigén jelenléte szervezetünkben létkérdés.

Otto Heinrich Warburg (1883-1970) német Nobel díjas biokémikus bebizonyította hogy a daganatos sejtek oxigénhiányos közegben fejlődnek. Otto Warburg professzor a sejtlégzés terén elért kiemelkedő munkájáért 1931-ben megkapta a fiziológiai és orvostudományi Nobel díjat. A témában 2004 és 2006 között több mint 500 tudományos publikáció jelent meg a világ tudományos szaklapjaiban a Nature-től az England Medical Journalig.

 

 

Forrás:

Mioma.hu- A vas felszívódását gátló tényezők

Mioma.hu- Vashiány-vérszegénység

Patika Magazin -Galenus Kiadó, a gyógyszerészek kiadója XIX. évfolyam 9.szám 2014. szeptember- Dr. Budai Marianna PhD szakgyógyszerész – Erre ügyeljen ha vasat szed

https://hu.wikipedia.org/wiki/Warburg-feltev%C3%A9s

SÓSKA, SPENÓT, REBARBARA – és az oxalátok

http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/1931/warburg-bio.html

http://www.nejm.org/

 

hogyan épül be a vas?vashiányvérszegénység
Comments (3)
Add Comment
  • Anita

    Nagyon hálás vagyok ezért a cikkért! Sokat tanultam belőle! Most már értem, hogy miért nem hasznosult megfelelően a vas a szervezetemben.
    Köszönöm szépen!

  • Kata

    Én is köszönöm, nagyon hasznos! 🙂

  • B. Gabi

    Nagyon hasznos volt a cikk. Vashiányom van és különösen tetszett, hogy konkrét időintervallumokkal leírta, mit lehet együtt szedni és mit nem. Köszönet érte a szerzőnek 🙂 Megfogadom a tanácsait és odafigyelek rá.