A weboldal elsődleges célja, hogy a mióma, adenomiózis betegek és a perimenopauza időszakába lépő hölgyek számára életmód-változtatáson nyugvó természetes megoldásokat mutasson be. További célunk az információnyújtás a méhmióma, perimenopauza, hormonális problémák kezelésében alkalmazott fejlesztések, eljárások bemutatása. Ezúttal a mióma, adenomiózis, endometriózis klinikai kezelésében alkalmazott GnRH-hormonkezelésről olvashatsz.
A GnRH kezelés az elsődleges női hormon az ösztrogén termelését állítja le. Mivel a mióma ösztrogénfüggő daganat, a hormontermelés csökkenésével a daganat növekedése megállhat. A kezelés alatt a menstruáció megszűnik, mesterséges változókor következik be. Az eljárás drága és sok mellékhatása van.
A GnRH az agyban termelődő, a női nemi működést szabályozó hormon
A GnRH jelentése Gonadotropin Releasing Hormon. Így nevezik az agyban keletkező, a női menstruációs ciklust szabályozó hormonokat. A GnRH gyógyszerek visszaszorítják a petefészek hormontermelését (a kezelés időtartama alatt), így a változókorhoz hasonló állapotot idéznek elő. A GnRH hatása a kezelés befejezése után visszafordítható.
GnRH és mióma
A méhmiómák növekedését az ösztrogénszinttel hozzák összefüggésbe. A daganat a menopauza után az ösztradiol termelés csökkenés hatására összemegy. Hasonló szituációt idéznek elő a GnRH kezeléssel. A GnRH állítólag elpusztítja a méhben található rendellenes szövetdarabokat. GnRH injekció vagy tabletta formában létezik. A GnRH-t endometriózis kezelésében is használják, mellékhatása a petefészek korai kimerülése. A GnRH analógok költséges szerek. Hazánkban csak az arra kijelölt klinikák alkalmazhatják őket mióma, endometriózis esetén.
Leptin a zsírszövetben termelődő hormon
Létezik a női nemi működésben szerepet játszó másik hormon a leptin. A leptint a zsírszövet termeli. Ha nincs megfelelő mennyiségű zsírszövet a női szervezetben, akkor a leptin szintje alacsony lesz. Az alacsony leptinszint a GnRH termelést gátolja, így a menstruáció kimarad.
Mik a gonadotropinok?
A gonadotropinok a petefészkek működését serkentő az agyalapi mirigy (hipofizis) által termelt hormonok:
- tüszőérést serkentő FSH (follikulus stimuláló) hormon
- sárgatestképző LH (luteinizáló) hormon és prolaktin
Forrás:
https://www.verywellhealth.com/what-is-the-hypothalamus-gland-2721837
http://www.zatik-nogyogyasz.hu/nogyogyaszati-szotar-g.htm
http://www.vitaminsziget.com/ecikk.php?id=2424
https://hu.wikipedia.org/wiki/Gonadotropinfelszabad%C3%ADt%C3%B3_hormon
http://real.mtak.hu/2134/
https://flexikon.doccheck.com/de/Gonadotropin_releasing_hormone
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/gonadorelin#section=Top
https://www.familienplanung.de/lexikon/gonadotropin-releasing-hormon-gnrh/
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/gonadotropin-releasing-hormone
https://en.wikipedia.org/wiki/Gonadotropin-releasing_hormone
https://hu.wikipedia.org/wiki/Follikuluszstimul%C3%A1l%C3%B3_hormon
http://www.egeszsegkalauz.hu/betegsegek/hormonalis-betegsegek/hormonok-forgatagaban-ez-az-fsh-es-az-lh/8p590np