A barátcserje számomra pont olyan mint a cickafarkfű, női betegségekkel kapcsolatban lépten nyomon hallunk róla. Ha azt tervezed hogy kipróbálod a mióma természetes kezelése részeként és ezért kutatásba kezdesz, ellentmondásos információk között kell majd eligazodnod. Ezzel az írással szeretnék neked segíteni ebben. Arra a kérdésre is szeretnék választ nyújtani, vajon érdemes-e kipróbálni miómával vagy sem. Kapcsolódó bejegyzés: Mióma kezelése természetesen: a cickafarkfűvet használjuk vagy ne?
Húsz, illetve negyven éves hölgyek másképp használják
Gyógynövényekkel kapcsolatban azt tapasztalom, hogy korosztálytól függetlenül mindenki használja. Pedig vannak olyan betegségek, amikor be kell látni hogy az adott gyógynövény nem alkalmas az adott célra. Ha mióma, és az ösztrogén dominancia kezelésében mégis kipróbálnád, látni kell hogy a fiatalabb korosztályhoz képest más lesz az alkalmazása. A barátcserjével kapcsolatban hasonló a helyzet. További információt a cikk végén találsz.
Barátcserje a hormonegyensúlyért
A mediterrán területek őshonos növénye, illatos, terebélyes, kék-lila hosszúkás virágú cserje. Női betegségek kezelésében több mint kétezer éves múltra tekint vissza. Termését a menstruációs ciklus szabályozására használták, a hosszú ideig tartó termékenység szimbólumaként tekintettek rá. Vöröses fekete húsos termését használják gyógyításra. Más gyógy és fűszernövényekhez hasonlóan ez is az árvacsalán-félék családjába tartozik.
Egészség-támogató olajok
Termésének fő hatóanyagai az illóolajok 0.15-1.8 százalék mennyiségben. Gombaölő, antibakteriális és gyulladáscsökkentő összetevői a fekete bors ízére emlékeztetnek. Alpha Phinen (a-Pinene) hatóanyagát a kínai gyógyászatban daganatkezelésre használják.
Nem tartalmaz hormont
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a barátcserje a petefészkek hormontermelését irányító agyalapi mirigy stimulálása révén serkenti szervezetünk progeszteron termelését.
Elősegítheti a hormontermelést, ezzel a hormonegyensúlyt, de hatásmechnanizmusa nem úgy működik,
hogy közvetlenül hormont juttat a szervezetbe. Az agyalapi mirigy serkentése révén segíti a peteérést és az ovulációt.
Tudjuk, hogy ösztrogén dominanciánál az ösztrogénszint csökkentése mellett fontos a progeszteron emelés is. Hormonharmonizáló hatásával a két női hormon szintjét fogja egymáshoz közelíteni.
Barátcserje és libidó
Középkori feljegyzésekből tudjuk, hogy szerzetesek és apácák a libidó mérséklésére használták, ezért rendszeresen fogyasztottak barátcserje teát.
Érdekes ellentmondás, más esetekben pedig pont ellenkezőleg a nemi vágy és termékenység fokozására használták. Ez is egy bizonyíték arra, hogy egyes történelmi korok ismeretei szöges ellentétben álltak egymással.
Hogyan hat a mentális egészségre?
Opiát-szerű összetevőinek köszönhetően nyugtatja az idegrendszert, csökkenti a szorongást. Hölgyek tapasztalata szerint hatékony gyógynövény nyugtalanság, sírosság, hangulatingadozás szabályozására.
Kapszula, tabletta, kivonat vagy tea?
Barátcserje készítményeket ma főleg Albániából, Marokkóból importálnak. Teája népszerű, de teljes hatása a termés kivonatával érhető el. Létezik tinktúrás vagy kapszulás változat is. A barátcserje kivonatban a hatóanyagok ideális koncentrációban állnak rendelkezésre, ami tea esetében nem mondható el. Általában a ciklus első felében kell használni.
Három hónap
A barátcserje napi fogyasztás mellett három hónap elteltével fejti ki hatását. Minden nap azonos napszakban kell bevenni.
Mikor vegyük be?
Hatásának kifejtése érdekében ideális időpont reggeli előtt éhgyomor.
Kinek nem szabad szednie?
Fogamzásgátló tablettát szedő, hormonkezelés alatt álló vagy terhes hölgyek számára a barátcserje nem ajánlott.
Lehet-e hosszú ideig alkalmazni?
Igen lehet.
Mennyi az ajánlott mennyiség?
Menstruációs panaszok, cikluszavar esetén napi ajánlott mennyiség 40 mg/ nap. Változókori panaszoknál a mennyiséget 40-80 mg/nap duplájára kell emelni.
Barátcserjével lehet fogyni?
Közvetlen hatással nincs testsúlyunkra, inkább a perimenopauzában jellemző ösztrogénfüggő vízvisszatartás megszüntetésében segít.
Ahol a barátcserjét miómásoknak nem ajánlják
Egy gyógynövény szakértő miómásoknak nem ajánlja, szerinte jobb elkerülni, amelyről ezt írja:
„Jelenlegi ismereteink alapján a miómák és endometrium (méhnyálkahártya) elváltozások egyik oka az ösztrogéndominancia. A barátcserje affinitása arra irányul, hogy ösztrogént kössön meg a szervezetben, illetve ennek következtében az ösztrogén hatását közvetítse. Így én nem javaslom a barátcserje alkalmazását hormonérzékeny nőgyógyászati elváltozások esetén. „Forrás: hölgyitea.hu
Mit mondanak a betegek?
Barátcserje készítmények rendszeres fogyasztása után közösségünk tagjai a következőkről számoltak be:
- A rövid menstruációs ciklust 22 napról 27 napra nyújtotta.
- Depresszió érzés néhány hét elteltével érezhetően csökkent.
- Menstruációs tünet együttes (PMS) mint hangulatingadozás, alhasi fájdalom, mellfeszülés, kívánósság enyhült.
- Más hölgyek pár hét elteltével sem éreztek semmilyen változást.
- Van aki szédülésről, rosszullétről számolt be.
- Előfordult egy esetben. amikor a hölgy étvágycsökkenést tapasztalt.
- Juli ezt írta: „PMS tüneteire nálam tök jó volt.”
- Több hölgy állítja hasi görcsök kéz, láb vizesedés, hasi puffadás kezelésére tökéletesen alkalmas.
Összefoglalva a fentieket, a barátcserje a miómával rendelkező hölgyek panaszait enyhíti, de a mióma növekedésére nincs számottevő hatással.
Hogyan befolyásolható a mióma növekedése illetve hogyan érhető el a zsugorodás? Kattints és próbáld ki a Mioma Organic Life 3.0 életmódváltoztatás hatását!
Forrás:
https://netamin.hu/cikkek/baratcserje-a-holgyek-legjobb-baratja
https://funkcionalisorvoslas.hu/pms/a-baratcserje-hatasai/
https://en.wikipedia.org/wiki/Vitex_agnus-castus
https://www.zentrum-der-gesundheit.de/ernaehrung/nahrungsergaenzung/heilpflanzen/moenchspfeffer
https://hu.wikipedia.org/wiki/Bar%C3%A1tcserje
https://en.wikipedia.org/wiki/%CE%91-Pinene
https://de.wikipedia.org/wiki/M%C3%B6nchspfeffer
https://eatsmarter.de/lexikon/warenkunde/superfood/moenchspfeffer
Életmódtanácsok: mit tehetnek a hölgyek ciszta, mióma, endometriózis esetén?
Gyógynövénytár útmutató a korszerű gyógynövény-alkalmazáshoz c. könyv – dr. Szendrei Kálmán professzor és dr. Csupor Dezső szerkesztésében, Medicina Könyvkiadó.