Ősszel a természet energiája összehúzódó. Az indiánnyár kellemes napjait a ködös szeles és hideg időszak követi. Ezekhez a változásokhoz kell alkalmazkodnunk az alapanyagok kiválasztásakor. A meleg őszi időt még a könnyebb ételek egyensúlyozzák, a hűvösebb időszakban abban segítjük testünket, hogy felmelegedjen, hőt tároljon és felkészüljön a télre. Az oldal alján egy könnyű, de melegítő hatású őszi menü összeállítást találsz.
A nyár zöld színeit felváltották a piros, barna, sárga, narancs és az arany árnyalatai. Ezeket tükrözik az őszi tökfélék, gyökér zöldségek, gabonafélék. A sütőtök, hagyma, sárgarépa, paszternák, fejes káposzta mellet megérett a gesztenye és a dió. Az egész évben használatos barna rizs mellett előtérbe kerül az erőt adó búza, az enyhén melegítő köles. Erős lehűlés esetén már használhatjuk a melegítő hatású hajdinát és zabot.
Kapcsolódó bejegyzések:Mióma diéta:Ételünk a gyógyszerünk Kik élték túl a hirosímai katasztrófát? Makrobiotikus táplálkozással a mióma gyógyításban A mióma gyógyító étrend Gyulladásgátló élelmiszerek A helytelen életmód következménye:mióma Energiaital természetes összetevőkkel
Több olajat használunk mint nyáron
A főzéshez a nyárinál több olajat, tengeri sót és kevesebb vizet használunk. A meleg napok elmúltával csökkentjük a nyers zöldségek és gyümölcssaláták fogyasztását. Desszertkészítésnél előtérbe kerülnek a sült vagy aszalt gyümölcsök, sütőtök, a gesztenyéből készült melegítő gabonalapú sütemények. Csökken a leveles zöldségek aránya, több kerek és gyökérzöldséget használunk. Ezeket blansírozva, hidegen sajtolt olajjal hirtelen sütve és párolva tesszük az asztalra.
Kevesebb víz, hosszabb főzési idő
A gyökér zöldségeket -sárgarépa, jégcsapretek, fehérrépa, bojtorjángyökér, paszternák – a enyhe őszi napokon gyufaszálra vágjuk és rövid idő alatt megpirítjuk. Hideg őszi napokon a zöldségféléket, gyökérzöldségeket nagyobb darabokra vágjuk, kevesebb vízzel hosszabb idő alatt készítjük. A levesek is hosszabban főnek és sűrűbbek. Gyakrabban használunk bab és lencseféléket, sűrű zöldséges ragukat.
Őszi menü
Édes zöldséges köles leves
- 1 csésze köles
- 1 csésze sütőtök meghámozva, felkockázva
- 1 csésze negyed holdra vágott sárgarépa
- 1 fej vöröshagyma kockára vágva
- 5 brokkoli rózsa
- petrezselyemzöldje apróra vágva
- 2 evőkanál hidegen sajtolt olaj
- 1 kiskanál tönkölyliszt
- 1 kiskanál kalocsai paprika őrlemény
- tengeri só
Az előkészített hozzávalókat 10 percen át olajon megdinszteljük. Majd a tűzről levéve megszórjuk a paprikával és liszttel. Összekeverjük, felengedjük vízzel. Majd 30 percig főzzük. Tálaláskor friss, apróra vágott petrezselyemmel megszórjuk.
Bulgur édesburgonyával vagy csicsókával, paradicsommal és fenyőmaggal
- 25 dkg bulgur
- 1 fej vöröshagyma kockára vágva
- 3 paradicsom
- 1 édesburgonya vagy 20 dkg csicsóka
- 5 dkg fenyőmag
- 1 evőkanál hidegen sajtolt olaj
- tengeri só
Olajon kevés sóval megpirítjuk a vöröshagymát és a fenyőmagot, majd hozzáadjuk a paradicsomot az édesburgonya vagy csicsóka kockákat. Hozzáadjuk a bulgurt, együtt pároljuk néhány percig, majd felengedjük kétszeres vízzel. 25 perc alatt közepes lángon, fedő alatt puhára főzzük.
Karobos mandulás muffin
- 2 csésze teljes tönkölyliszt
- 2 kiskanál karobpor
- 1 csésze őrölt mandula
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- 1 evőkanál yacon szirup
- ¾ csésze 100 %-os almalé
- 2 evőkanál hidegen sajtolt szezámolaj
Egy tálban keverjük össze a lisztet a sóval, a karobporral és szódabikarbónával. Egy másik tálban keverd össze az olajat, az almalevet, a rizsszirupot. A száraz összetevők folyamatos kézi habverővel való keverése mellett adjuk hozzá a folyékony hozzávalókat. Olajozzunk ki egy muffin formát. Amikor a massza egységes állagú és csomómentes, keverjük hozzá a mandulát. Előmelegített sütőben 30 percig sütöd.
Meleg citromital gyömbérrel
- Fél citrom frissen facsart leve
- 3 dl tisztított szűrt víz
- 1 kanál frissen reszelt gyömbér leve
Forrald fel a vizet a gyömbérlével. Facsard a citromot egy csészébe. Öntsd rá a forró vizet, keverd el, melegen fogyaszd.
A citrom germánium tartalmánál fogva a daganatok kialakulását gátolja. C-vitamin tartalma immun és hormonrendszer erősítő. A gyömbér a mióma, antiösztrogén diétában univerzális szernek számít, hiszen erős gyulladás-gátló, görcsoldó, fájdalomcsillapító hatású növény. Élénkítő hatása is egyedülálló. Ezért inkább napközbeni fogyasztása javasolt.
Mióma esetén milyen kenyeret együnk?
Forrás:
Sebestyén Szilvia:Makrobiotika – Az egészséges és harmonikus életért