Mióma műtét, méheltávolítás után már a kórházban, a műtét napján, de legkésőbb másnap meg kell kezdődnie a rehabilitációs tevékenységnek. A nővérek rövid sétákra ösztönöznek. Egye klinikákon a mozgás elindítását gyógytornász segíti.
Kapcsolódó bejegyzések: Mióma műtét utáni rehabilitációt elősegítő életmód Hogyan tovább mióma műtét után? A mióma műtét utáni hat hétről
Első napokban végezhető gyakorlatok
Fontos tudni: A műtét utáni első napokban minden mozdulat megerőltető és fájdalmas lehet, tehát légy türelmes, adj magadnak időt. Centiméterekben mérhető apró mozgással indulj el.
Hanyatt fekvésben végezhető gyakorlatok
Kórházi ágyban, otthon, a szőnyegen végezhető gyakorlatok
- Ízületek átmozgatása (fejmozgatások, csukló, könyök, boka, térd, kéz és láb ujjainak finom átmozgatása, hajlítása, nyújtása).
- Nyújtózások karból, lábból, fejtetőből, farokcsontból.
- Ellentétes kar, láb nyújtása az agyféltekék működésének serkentése és a gerincoszlop kiegyenesítése céljából.
- Lábak hajlítása, talpra húzás a csípő tehermentesítésével minimális medence billentéssel.
- Használj a csípő alátámasztására párnát vagy összegöngyölt takarót, törölközőt. Stabil alátámasztásban tudsz majd biztonságosan ellazulni.
Állva végezhető gyakorlatok
Válassz a lakásban egy sima falat. Állj a faltól 20 cm-re egyenes testtartással. Emeld fel a fejed, húzd ki a vállad. Törekedj a medence függőleges helyzetbe hozására hogy a fájdalom miatti görnyedt testtartás ne rögzüljön.
- Végezz mindkét karból felfelé nyújtást lassan, fokozatosan bekapcsolva a törzs izmait.
- Sétálj 15 percet a lakásban 1-2 óránként.
- Menj sétálni a szabadba harminc percre naponta egy alkalommal.
Műtét utáni első két hétben végezhető gyakorlatok
Fenti gyakorlatot kiegészítheted a gerinc óvatos oldalra csavarásával.
Gyakorlat: hanyatt fekvésben a lábakat csípőszélességben a talpakra húzod, térdek legyenek behajlítva. A két térdet összeérinted, finoman mozgatod egyik, majd másik irányba.
Derékfájdalom oldása
A mozdulat lágyan, fokozatosan lazítja a csípő és keresztcsont környéki letapadt izmokat. Kanapéra (komód, asztal, konyhapult) támaszkodva elkezdheted a csípő előre döntését, a csípő billentéseket.
Második hét: térdelő gyakorlatok
A második héten, vagy amikor már erősebbnek és stabilabbnak érezed magad, megpróbálod behozni a földön fekvő és térdelő gyakorlatokat az ízületi átmozgatások, séták és nyújtások mellé.
Óriási szabadság és könnyebbség lesz a gerincoszlopnak, amikor újra leereszkedsz négykézláb helyzetbe. A több nap ágyban töltött idő után jól esik a keményebb felületen fekvés és nyújtás. Itt már próbálkozhatsz oldalt fekvéssel és oldalt fekvő helyzetben a karok nyújtásával (fülek mellett, hosszan).
Négykézláb helyzetből már kísérletezhetsz az egyik láb hátra, majd oldalra nyújtásával. Innen (oldalra nyújtás) a talp előre vezetésével a csípő óvatos, finom kimozgatása is elkezdődik.
Harmadik hét – kísérletezz!
Ahogy gyógyulnak a sebek és csökken a fájdalom, egyre több mozdulat esik majd jól a sok fekvés után. Szépen lassan elkezdheted ülő helyzetben is a lassú nyújtó mozdulatokat és folytathatod több testhelyzetben az ízületek kimozgatását.
Hasizom újra használata
Hanyatt fekvésben, talpakra húzott lábbal óvatosan lehet gyakorolni a hasizom zárását, feszítését. Még nincs igazi terhelés, a hasizmot felkészíted az újbóli „használtra”. Nem szabad megemelni a mellkast, fájdalmat okozhat. Óvatosan feszítesz és lazítasz, mintha egy fűzőt húznál össze. (A fűző a hasizom.)
Óvatosság
Negyedik és ötödik hét – kezdj el visszatérni…
Fontos, hogy már a műtét másnapjától kezdve mozogj és gyakorolj. Érezni fogod, hogy hol a határ. Az erőltetés fájdalmat okoz. Napról-napra érzed ahogy gyógyulsz és erősödsz. Sajnos nagyon sok esetben előfordul, hogy 4-6 hét fekvés, rövid séták után a betegek orvosi jóváhagyással sportolni kezdenek. Hat hét azonban legtöbbször nem elegendő, hiszen a belső varratok teljes gyógyulásához akár három hónap is szükséges. A még gyógyulásban lévő nők túlterhelik szervezetüket aminek bevérzés, kiújuló erős fájdalom lesz a következménye.
Hatodik hét – meggyógyultál…
Orvosi értelemben „gyógyult” vagy…de az igazi utazás most kezdődik.
Lehet hogy a petefészkek egészségesek, a hormonok még termelődnek, de menzeszed már nem lesz. Figyelj a belső hangra. Ami lelki szinten meggyógyult, meggyógyult testi szinten is. Egy folyamat végére értél. A ciklusok továbbra is életed részei maradnak, csak más formában. Ha már nincsen, vagy nem érzed a saját ciklusodat, hangolódj össze a Hold ciklusával. Itt a tavasz. Akinek a mentsruációja megszűnik, szervezete tisztulását böjttel segítheti.
Sőtér Sarolta
fekete öves Nia tanár
Pilates oktató, női jin jóga oktató
családállító
soter.sarolta@gmail.com
Kapcsolódó oldalak
Hogyan ismerd fel a mióma tüneteit? Milyek okok váltják ki a miómát? Melyek a mióma alternatív gyógymódok?
A méheltávolításnak lehetnek szövődményei?
Kapcsolódó termék
Mioma Organic Life 3.0 életmódprogram Hormondiéta receptgyűjteménnyel. Rendeld meg most!
Sziasztok! Hasi vágásos műtétem volt, akinek hasonló volt azokat kérdezem. Milyen bugyit viseltek, ami nem bántja a heget? Normál pamut bugyival próbálkozom. Ha kicsit magasabbra húzom, nyomja a hasam éjjel. Mit tanácsoltok? Meddig normális hogy duzzadt és fáj az alhasam?
Magas derekú pamut francia bugyi, nekem bevált.
Én az első pár héten csípőfazonú bugyit hordtam, aminek lentebb van a gumis része, így nem ért a sebhez. De igazából azóta sem bírom, ha valami (nadrág, szoknya) derékrésze a sebemnél szorít. A vágást egyszerűen ki kell kerülni.
Nekem májusban volt műtétem és még most júliusban is duzzadt a hasam, pedig a seb szépen gyógyult. Valaki már írta, nekem is a csípő szabású bugyi vált be.
Pepcos tág gumis bugyit vettem. Azt tudom elviselni, majdnem mellig felér, igazi mamis bugyi, de senki nem nézi és nem is érdekel.
Barátnőmtől kaptam szilikonos hegre valò tapaszt, ettől szebben gyògyul, védi a heget, de sajnos nem olcsò.