„hét centis miómákkal a hasamban élek együtt” címmel megjelent cikket olvashatsz az egyik női magazinban. Az olvasottak összegzése után néhány gondolat jutott az eszembe, ezeket szeretném megosztani veletek.
Miről szól a cikk?
- Andi méhében négy év alatt egy két centis mióma mellett még egy alakult ki, amelyek négy év alatt hét centisre növekedtek.
- A 2 cm-es mióma-nál négy évvel korábban annyit mondtak: „nem kell foglalkozni vele.„
- A szakember szerint a mióma minden második hölgyet érinti 38 felett, ezért nem kell félni. Azt is mondták, növekedni fog. Ha tüneteket fog okozni, műtéti úton el kell távolítani.
- Valószínű, hogy műtét után a göbök visszanőnek.
- Andrea édesanyjának is volt miómája. A mióma-t eltávolították, ami később kiújult. Újabb műtéttel eltávolították Andrea édesanyjának méhét.
- A szakember szerint a mióma műtét „megérik.”
- Az orvos tájékoztatása szerint egy kisebb mióma hormonális egyensúlyvesztés eredményeképpen növekszik.
- Léteznek alternatív kezelési módok, de azok nem vezetnek eredményre. „Mióma-göb nem tűnik el, csak műtéttel.” Gyógyszeres kezeléssel a mióma mérete csökkenthető.
- „Idős” családalapítás után álló hölgyeknél a méheltávolítás a „bevett szokás„.
Hiányos tájékoztatás
Mióma kezelések lehetséges módjaiként csupán két eljárást a laparoszkópos mióma eltávolítást és a méheltávolítást említik. A szelídebb beavatkozásnak számító mióma embolizációt, az ultrahangos mióma eltávolításról ritkán hallunk. (Az utóbbi kettő még nem elérhető itthon, de sok magyar hölgy él külföldön, ők igénybe vehetik.)
Életmóddal a hormonegyensúly érdekében
Andrea esetében az egy darab két cm és 2 db 7 cm -es mióma között eltelt négy év. Ahogy minden betegség, a mióma kezelésében is kulcs az életmód. Kérdés, hogy az életmód vonatkozásában miért lenne kivétel a méhmióma? Hiszen a Távol-Keleten ritka a betegség, amelynek valószínűleg életmódbeli okai lehetnek.
Kisebb mióma esetén várjunk?
Kicsi miómánál, a mióma növekedését előidéző ösztrogén többlet miatti sejtburjánzást miért ne lehetne hormonegyensúlyt biztosító táplálkozással hátráltatni? Miért halljuk a kijelentést: „nincs mit tenni, a mióma műtét úgyis megérik.”
Pár év alatt a mióma komoly panaszokat okozva nagyra nő. Miért kell várni, amikor már tudjuk hogy ott van a mióma? Miért kell várni és haladni a méheltávolítás felé, miközben tudjuk hogy a mióma létezik, növekszik. Miért várjunk a mióma műtétre, amikor senki sem szeretné ezt a megoldást választani és senki sem fekszik szívesen a műtőasztalra?
A mióma göbök visszanőnek
Ha tudjuk hogy a mióma-k nagy eséllyel visszanőnek, miért nincs információ az újrakeletkezés megállításáról?
A betegségek életmód eredetűek, miért lenne kivétel a mióma?
Mióma, ösztrogén dominancia, perimenopauza esetén az orvosi rendelőkben miért nem hallunk a hajlamosító tényezők szerepéről? Miért nincsenek mióma, hormonproblémák, változókort megelőző problémák kezelésére felvilágosító rendezvények? A kérdés minden hölgyet érinti.
„várjunk még” „a műtét megérik” „méheltávolítás szükséges”
kijelentések helyett bízom benne, létezik hatékony alternatív megoldás.