Az ösztrogénfüggő vízvisszatartás bejegyzés első részében két kérdést vizsgáltunk
- Melyek a különbségek a vízhajtó készítmények és vízhajtó gyógynövények között?
- Milyen életmód tényezők fokozhatják a vízvisszatartást?
Ezúttal a vízhajtó gyógynövényekről olvashatsz
- Kik voltak a fitoterápia úttörő gyógyítói az elmúlt évszázadokban?
- Melyek a leghatásosabb vízhajtó gyógynövények ösztrogéndominancia esetén?
- Hogyan készítsd el vízhajtó gyógyteákat?
- Milyen más természetes módszereket alkalmazz, ha hajlamos vagy a vízvisszatartásra, ödémákra?
A hormonműködés zavaráról, az ösztrogén dominancia kiváltó okairól itt olvashatsz. Milyen jelekből következtethetsz még az ödémán kívül ösztrogén dominanciára? Ez is érdekelhet: Normális vérzés, rendellenes vérzés
Vízhajtó gyógynövények: az ösztrogén dominancia vízvisszatartás kezelése
A gyógynövényekkel kezelés, más néven fitoterápia, a legősibb gyógyító módszerek egyike. A fitoterápiát minden kontinenseken, különböző kultúrákban mindenhol másképpen használják. A fitoterápia sikeres alkalmazásának legnevesebb úttörői voltak: Hippokrates, Hildegard von Bingen, Paracelsus. Hippokratész, az ókor leghíresebb orvosa a betegségeket étrendi eredetűnek tartotta. Tevékenysége során gyógyító ételeket és gyógyfüveket alkalmazott. Nevéhez fűződik a híres szállóige: „Gyógyszered legyen az ételed, s ételed legyen a gyógyszered!”
Négy gyógynövény a végtagi vízvisszatartás és ödémásodás megszüntetésében
A következő négy gyógynövény csökkentheti az ösztrogén dominancia miatti végtagi vízvisszatartás, az ödémásodás, a hasi puffadás a kellemetlen tüneteket. Melyek ezek?
- nyírfa
- mezei zsurló
- oroszlánfog (gyermekláncfű, pitypang)
- „nagy” csalán
Nyírfa
Többféle nyírfa létezik. Egyes fajtáknak kiemelkedik vízhajtó hatása, ilyen a fehér nyírfa (betula pendula). Leveleit júniusban, júliusban gyűjtik. A nyírfa levél tea 5-6 szorosára emeli a vizelet mennyiségét. Vízhajtó és gyulladásgátló hatású, már az ókorban kedvelt gyógynövény volt. A nyírfa levél alkalmas a húgyutak tisztítására, hólyag és vesegyulladás kezelésére, görcsoldó hatású.
Nyírfa levél tea készítése
Végy egy maroknyi friss apróra vágott nyírfalevelet (2 gramm szárított levél). Tedd egy másfél literes hőálló üvegkancsóba. Önts rá forró vizet, hagyd állni tíz percig. Naponta 4 csésze nyírfalevél tea fogyasztása ajánlott.
Fontos tudni!
Ha az ödémák szív vagy vese más szervi probléma miatt keletkezik a nyírfa tea fogyasztása nem javasolt.
Mezei zsurló
Magas káliumtartalmánál fogva serkenti a vesék munkáját, a vizelet kiválasztást, természetes vízhajtó. A mezei zsurlónak ezen kívül nagyon magas a kovasav (szilicium) tartalma. Ezzel erősíti a véredények falát, rugalmasságát, segíti a sebgyógyulást.
Mezei zsurló tea
Két teáskanál szárított mezei zsurló füvet 2,5 dl forró vízbe öntsd bele majd lefedve főzd még 10 percig. Majd a lángot vedd le és még lassan főzd további 10 percig, majd forró vízzel öntsd fel. Majd hagyd így állni még félórán keresztül. Ahhoz hogy a vesék tökéletesen át legyen mosva, 2-3 héten keresztül napi két litert négy alkalomra elosztva igyál meg. A vese, a húgy-utak és hólyag problémák esetén a tea fogyasztása ajánlatos.
Fontos!
Ha az ödémák szív vagy vese elégtelenség miatt keletkeznek a zsurló tea fogyasztása nem javasolt.
Oroszlánfog (pitypang)
Magas kálium tartalmának köszönhetően az oroszlánfog kiváló vizelethajtó és vértisztító, az egyik leghatásosabb fiatalító, „szervezetmegújító” gyógynövény, serkenti a máj és vese működését. Egy 2-3 hónapos kúra 10 évvel forgatja vissza az idő kerekét. Az oroszlánfog teához a szárított gyökér is felhasználható, magasbb a hatóanyag tartalma, mint a levélnek. Kapcsolódó bejegyzés: Öt májregeneráló pitypang recept
Oroszlánfog tea elkészítése
A szárított oroszlánfog gyökeret (két teáskanál csészénként), áztasd be hideg vízbe éjszakára. A következő napon forrald fel. A 1-1.5 liter teát oszd el a nap folyamán öt részre. A levél használata ugyanez. Áztasd hideg vízben, melegítsd fel, majd forrald egy percig. Tíz perc elteltével szűrd át.
Fontos!
Ha az ödémák szív vagy veseelégtelenség miatt keletkeznek a zsurló tea fogyasztása nem javasolt.
Csalán
A csalán hatására nő a vizelet mennyisége, serneti a vizelet kiválasztást. A csalán vizelethajtó, gyulladáscsökkentő hatású, megszünteti az ödémát.
Csalán tea
Teához a levelet és gyökeret is felhasználhatod. Egy liter 8 teáskanál frissen szedett vagy szárított levelet használj. Forró vízzel leöntöd, 10 perc után átszűröd. A gyökér-teához 6 gramm csalángyöker, egy liter víz szükséges. További tennivalók pont úgy ahogy a pitypangnál.Kapcsolódó bejegyzés: Nagycsalán és árvacsalán
További tippek az ödémák megszüntetésére: így erősítsd a hajszálereket és kötőszöveteket
- Polcold fel lábaidat a magasba!
- Szaladgálj mezítláb reggel a harmatos fűben, télen a hóban!
- Naponta végezz hideg és meleg vizes váltófürdőt.
- A vénák erősítése érdekében végezz speciális gyakorlatokat. Járj felváltva lábujjhegyen és sarkon.
- 38 fokos vízben fürdőzés esetén, a bőrön keresztül távozik a felesleges víz.
Mioma Organic Life életmód a hormonegyensúly érdekében
További életmód javaslatok, gyógyító összetevőket tartalmazó receptek a méhmióma, perimenopauza, adenomiózis panaszok enyhítése érdekében: Mioma Organic Life 2.0 + Hormondiéta
Női Egészségtrorna mióma, endometriózis adenomiózis esetén a kismedencei izmok, szalagok erősítése, a műtéti szövődmények elkerülése érdekében. Kattints a tornáért!
Forrás:
http://www.zentrum-der-gesundheit.de/wassereinlagerungen-oedeme.html#ixzz3AYUmgaYe
https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6z%C3%B6ns%C3%A9ges_ny%C3%ADr
https://en.wikipedia.org/wiki/Betula_pendula
https://hu.wikipedia.org/wiki/Mezei_zsurl%C3%B3
https://www.pharmawiki.ch/wiki/index.php?wiki=Birke