Előző bejegyzésemre hivatkozva osztom meg veletek egy nyíregyházi betegtársunk mióma embolizációs történetét. Ami engem személy szerint a sztoriban megfogott, az a nőgyógyász és radiológus szakemberek együttműködése. Ugyanis hosszú évek tapasztalata, hogy a mióma embolizáció a mióma kezelési eljárások sorából valahogy „kifelejtődik„. Olvasd el milyen egy mióma embolizáció az ország keleti felében. Nyíregyházi hölgytársunk írása.
Mióma embolizáció Nyíregyházán a beteg szemszögéből
Február 13-án zajlott saját mióma embolizációm Nyíregyházán. A miómám négy cm átmérőjű volt, panaszokat okozott. A mióma tüneteit mint a menzesz harmadik napján jelentkező nagyon erős vérzés, ami nem egyszer tíz napig is tartott, már nagyon nehezen viseltem. Fájdalomcsillapítás nélkül már nem tudtam ellátni sem az otthoni, sem pedig a munkahelyi feladataimat.
Hormonkezelés
Orvosi javaslatra egy teljes évig hormongyógyszerrel próbálkoztam, ami nem hozta meg a várt eredményt. Hormonkezelés hatására hónapokig nem jött meg a menstruációm. Mégis fáradékony voltam, szinte állandóan fájt a derekam, a hátam és a lábam. Nem igazán vagyok híve a gyógyszereknek, de valahogy mégis belevágtam. Azt kell sajnos mondanom, hogy ez a módszer nekem nem vált be.
Kapcsolódó bejegyzések: Az új mióma gyógyszerrel kapcsolatos tapasztalatok Méhmióma gyógyszeres kezelése 17 módszer amivel a mióma kockázata csökkenthető
Mióma tünetek
Karácsonykor a menstruációm derült égből villámcsapás -szerűen jött meg, amire egyáltalán nem számítottam. Olyan erős volt a vérzés, hogy alig tudtam két lépést megtenni úgy, hogy ne ázzon át a betétem nadrágig. Fájdalomcsillapító mellett elkezdtem vérzéscsillapító cseppeket használni. Így kissé csillapodott a vérzés mennyisége, de természetesen a nyíregyházi nőgyógyászati szakrendelő ambulanciát is felkerestem.
Kapcsolódó oldalak: Tizenkét kérdés, amelyek segítenek eldönteni rendellenes-e a vérzésed Vérzéscsillapító gyógynövények
Miért a mióma embolizáció?
A nyíregyházi Jósa András kórházban Dr. Molnár Balázs főorvos úrhoz kerültem, aki a vizsgálatot követően két lehetőséget vázolt fel. Az egyik a méheltávolítás, a másik a katéteres mióma embolizáció. Méheltávolítást nagyon nem szerettem volna, mivel számomra a méh a nőiség szimbóluma. Mióma embolizációról akkor még nem hallottam, de orvosom türelmesen és részletesen elmagyarázta, hogy a mióma elhelyezkedése miatt számomra ez lenne az ideális választás. Kapcsolódó oldal: Nem végezhető el minden esetben az embolizáció
Negyven perc
Megtudtam hogy az embolizáció sokkal kíméletesebb és fájdalommentesebb mint a hagyományos műtétek. Nem tart 30 -40 percnél tovább. Nincs altatás. A beavatkozás után maximum két nappal haza engednek. Kisebb hasi görcsökre számíthatok, de fájdalomcsillapítóval teljesen elviselhetővé válhat. Megtudtam, hogy a mióma kilencvenöt (95) százalék eséllyel fog összezsugorodni hat hónap alatt.
Nőgyógyászati javaslatra
A döntés az én kezemben volt. Bíztam az orvosban, úgy láttam a legjobbat akarja. Minden kérdésemre választ kaptam. A vágással járó műtét tudtam mivel jár, mert kislányom császármetszéssel jött világra. Jól emlékszem a csaknem tíz centis hasi vágás utáni teljes felépülés hosszú idejére (még ha kisbabánk meg is szépíti az emlékeket).
Mit találtam a neten?
Orvosi rendelőből távozásom után napokon át az embolizációról olvasgattam.
Különösen az érdekelt mennyi a sikeres beavatkozások aránya, mire számíthatok a tüneteimet illetően. És ami a legfontosabb, a beavatkozás után hogyan javulhat az életminőségem. Olvasmányaim alapján azt láttam, minden embolizációba belevágó hölgynek lényegesen javult az állapota. Így Molnár Balázs főorvos úr ajánlása alapján felvettem a kapcsolatot Dr. Ráski Gergely radiológus főorvos úrral. Már a telefonban határozott, megnyugtató hangon beszélt. Elmagyarázta az embolizáció lépéseit. Úgy éreztem jó kezekben leszek. Döntöttem az embolizáció mellett.
Éééésss…….a valóságban is minden rendben zajlott, reményeimet túlszárnyalva :))))
Beavatkozás
A mióma embolizáció előtti nap feküdtem be a kórházba. Másnap délelőtt megtörtént a beavatkozás. Combartérián keresztül vezették a katétert a méhhez. Harminc percig tartott az egész. Nem fájt, szinte semmit nem éreztem. Embolizáció alatt doktor úr hangját hallottam, mondta mikor mit csinál. Szerintem ez nagyon megnyugtató, hiszen pontosan tudtam mi zajlik a testemben. A klinikai környezet szintén megnyugtató volt és az asszisztensek figyelmessége is jól esett.
Végül kaptam egy nyomókötést a combomra, majd feküdnöm kellett huszonnégy órán át, ami szintén nem volt megterhelő. Megszűnt az erős vérzés, nem fájt a hátam. A következő huszonnégy órában hatóránként vettem be fájdalomcsillapítót. A hasi fájdalom alig volt észrevehető. Két -három nap elteltével a derék és lábfájdalmam is megszűnt. Kapcsolódó oldal: Sikeres mióma embolizáció történet Debrecenben
Fájdalomcsillapítóra nincs szükség
Közérzetem az elmúlt hetekben sokat javult. A következő héten már dolgoztam. A kéthetes kontrollon Molnár főorvos úrnál kiderült, hogy már kicsit zsugorodott a mióma. Augusztusban következik majd az MRI kontroll. Ami különösen kedvező számomra, semmilyen fájdalomcsillapítóra nincs szükségem. Pedig a műtét utáni első menstruációm megvolt. Meglepetésemre újra átlagos lefolyású, normális mennyiségű.
Örülök hogy végül az embolizációt választottam és a méhem is épségben maradt. Ha Nyíregyházán és környékén választás előtt állsz, annyit mondhatok hogy Dr. Ráski Gergely és Dr. Molnár Balázs főorvos uraknál a legjobb kezekben leszel.
Hálával tartozom. Köszönetemet ezen az oldalon is szeretném kifejezni.
Kívánok minden kedves betegtársamnak hasonlóan pozitív „kórházi élményeket”!
Név, cím a szerkesztőségben
Kapcsolat:
Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház
Nyíregyházi Jósa András Tagkórház
Angiográfiás- és Intervenciós Labor
Tel.: 06-42-599-700 / 1685 mellék
(munkanapokon 7:30-14:30 között tudnak telefonos vagy személyes konzultációra időpontot egyeztetni)
nyiregyhaza.dsa@gmail.com
Dr. Ráski Gergely
intervenciós radiológus
laborvezető
Forrás:
https://mioma.hu/mi-az-a-mioma-embolizacio/
https://semmelweis.hu/ersebeszet/angiographia-es-intervencio/
https://de.wikipedia.org/wiki/Interventionelle_Radiologie
https://www.umcutrecht.nl/nl/behandeling/interventieradiologie
https://www.szszbmk.hu/nyiregyhaza
https://mioma.hu/11-tudnivalo-a-noi-mehrol-uterus/
Sziasztok! Nekem 4 éve embolizáltak két miómát. Az elmúlt négy évben kis mértékben zsugorodott mindkettő. Az utolsó nőgyógyászati vizsgáltnál a doki azt mondta, hogy mindkét mióma 1 cm-t nőtt három hónap alatt. Lehetséges ez? Az embolizált miómák újra növekedésnek indulnak? A doki annyit mondott, hogy az embolizált miómák növekedése nem hormonfüggő.
Szia, igen sztem az orvos jól mondta, hiszen úgy tudjuk a miómát a magas ösztrogénszint „úgymond” táplálja. Talán az embolizált mióma csökkent vérellátásával kevesebb vér jut a miómához, de szervezetünk emelkedett ösztrogénszintje a mióma növekedéséhez vezethet. Perimenopauzában a hormontermelés csökkkenése elsőként a progeszteront csökkenti és később csökken az ösztrogén is. Életkortól, életmódtól is függhet. Hallottam itt a csoportban, volt akinek többször is volt embolizációja.
Most voltam nőgyógyászati vizsgálaton, rákérdeztem az embolizációra. Orvosom azt mondta a méh vérellátása jó, elzárják a miómánál lévő ereket, zsugorodik valamennyit a mióma és utána köré újabb erek képződnek majd és újra elkezd nőni, nagyobbra. A lényeg ez.
Július 10-én volt embolizàcióm. Annyira vártam, hogy kisebb lesz a hasam, méhem. Az elején úgy tűnt, kisebb, de szerintem csak azért, mert nem igazàn ettem. Most nagy. Elvileg 3 hónapnál korábban nem fog csökkenni a mióma mérete. De vajon utána?
Bő fél év az ideje amíg csökkenhet a mérete. Nekem a doki azt mondta, ez attól is függ, milyen a mióma érhálózata, és hogy van-e már benne meszesedés.Mert ugye ahol már meszes,az a rész nem fog változni. Nekem is elmondta,hogy nekem a 10*9es mióma nem fog teljesen eltűnni. Az egyrészt már nagy, volt benne némi meszesedés, viszont sűrű érhálózata volt, kapott vért bőven…szóval volt minek elhalni. Azt viszont nem szabad figyelmen kívül hagyni,hogy az embolizáció által ez már egy élettelen dolog, ami ha ott is van, nem befolyásolja már a méhed vérellátását se semmit.
Kíváncsi lennék, akinek nagy méretű miómája volt és volt embolizációja, ha nem csökkent a mérete, abból kifolyólag későbbiekben évek múltán, probléma lehet belőle?, mivel elhalt, élettelen lett a mióma.
Külföldön nem javasoljak az embot egyik nemeto-ban elő magyar ismerősöm mondta… de h miert azt nem fejtette ki. Akinek kicsi van es embot választja jo lehet mert teljesen el tud tűnni.
Nekem a doki mondta, semmi bajt nem okozhat embo után a maradó mióma.Mert én felvetettem, ha pár centi marad vissza,akkor azt már gond nélkül eltudják laparoszkóppal is távolítani, és mondta ,hogy semmi szükség nincs rá.
Akinél voltam, radiológus, nőgyógyász is. Úgy gondolom teljesen jól elmondott mindent. Az összes kérdésemre válaszolt mellébeszélés nélkül. Abban az esetben nem tudom mi van, ha semmit nem csökken a mióma.
Ott számomra a kézenfekvő válasz az lenne, hogy vagy nem jól zárták el az érhálózatot, vagy már eleve elmeszesedett volt az egész mióma. Viszont azt az orvos látja az embolizációt megelőző vizsgálaton,
hogy milyen az érhálózat, vérellátottság vagy van-e meszesedés.
Számomra sokkal veszélytelenebb eljárás az embolizáció,mint bármi más…mivel ugye az esetek nagyon pici százalékában lehet rosszindulatú rákos elváltozás…és abba ha belevágnak… Igaz én nem vagyok orvos és csak a személyes véleményem,hogy nekik sokkal egyszerűbb pár perc’ alatt kikapni az egész méhed…és sokan ezért is jönnek ezzel…a másik aki felnyitna, hogy körülnézegessen…de mindennek sokkal nagyobb következménye lehet és rosszabb felépülés,mint egy embónál, ahol 4-5 napi fájdalom van, egy hét kimélő életmód, esetleges vérzés…legrosszabb esetben megsérülhet az ér, de az minimális esetben…de nincs vágás,nincs heg,nincs vérhígító stb…
Én sem szültem még, de szeretnék, és Harmat doktor azt mondta semmi akadálya. Szobatársamnak 13 db miómát embolizáltak egyszerre. Sok kicsit és egy nagyot. Más orvos véleményét is kérd ki mielőtt döntesz.
A mióma méretét befolyásolhatja az aktuális ösztrogénszinted. Embolizáció után fél évvel már lehet babával próbálkozni. Egyébként nekem is elment egy babám a 13. héten a mióma miatt.
Szerintem jó ha tudod, ha belemész a nyílt hasi műtétbe,akkor alá kell írnod egy papírt,hogy komplikáció esetén kiveszik a méhed….anélkül meg sem műtenek. A miómával kapcsolatban sok mindenre még az orvosok sem tudják a választ, pedig a nők 70 százalékát erinti 20 és 50 év között. Az afroamerikai nőknek pedig a 80 százalékát.