Hogyan alakul ki a mióma?

A belső női nemi szervek működése

Ahhoz hogy megértsük a mióma kialakulásának okát, érdemes felidézni hogyan működnek belső női szaporító szerveink.

Ezek ismeretében egész életünk során talán egyetlen alkalommal nézünk utána igazán, mi zajlik a testünkben.
Mit gondolsz melyik időszak ez?

A mióma kialakulásának hátterében gyakran hormonális egyensúlyvesztés található.

10-ből 10-en biztosan kitaláltátok.

A babavárás időszaka ez.

Bár ez akkor sem magunk miatt, hanem a babánk érdekében történik.
Persze ilyenkor nagy az öröm. Talán ilyenkor van legtöbb időnk életünk során figyelmet szentelni a bennünk zajló folyamatokra.

A csodavárás előszobájában a testedet közelebbről szemügyre veszed, vajon kényelmes otthona van-e ott bent a leendő gyermekednek? Pontosan tudod, hétről hétre hogyan növekszik a baba a pocakodban. De vajon hogyan működnek a női szerveid a babaváráson kívüli időszakban? Az idő múlásával miért van egyre nagyobb esélyed arra, hogy a méhedben mióma keletkezzen?

A reproduktív szervek működése

A belső női nemi szervek működését és a havi ciklust a belső elválasztású mirigyek és az általuk termelt hormonok irányítják.
A női nemi szervek funkciója az utód létrehozása. Ennek megtestesítője a havi ciklus. A ciklus és a női hormonok működését két belső elválasztású mirigy, a petefészek (ovarium) és agyalapi mirigy szabályozza. A havonta végbemenő hormonális ingadozások hatással vannak a testi folyamataidra, az energiaszintre, az agyműködésre, de még a kommunikációra is.

Petefészek

A petefészek a datolyához hasonlítható szerv. Működését az agyalapi mirigyben termelődő hormonok szabályozzák. A petefészek is fontos nemi hormonokat termel. Ezek hatására havi ciklusokban tüszőérés következik be. Egy kislány születésekor a petefészkekben elhelyezkedő kb. 400.000 petesejttel rendelkezik. A születés után több petesejt nem termelődik.

A csírasejtekből megtermékenyítésre alkalmas érett petesejt a serdülőkor kezdetével kezd kialakulni.
Ivarérett korban a nagyszámú csírakészletből havonta csak egy érik meg. Ez átlagosan számolva 14 éves kortól 52 éves korig, 38 termékeny év alatt (38 év szorozva 12 hónappal) összesen 456 petesejt. A többi csírasejt elpusztul, felszívódik. A petefészkekben található csírasejtekből a ciklusos érési folyamatnak köszönhetően tüsző (folliculus) alakul ki.

Ez a tüsző termeli az ösztrogéneket, amelyet tüszőhormonoknak is neveznek. Az érett tüsző borsó nagyságú, amely tömlővé alakul. Később megreped, belőle a petesejt a méhüregbe kerül. Ezt a folyamatot hívják ovulációnak.

Agyalapi mirigy (hipofízis)

Az agyalapi mirigy két fontos hormont termel amely a női ciklust szabályozza, ezek az FSH (follikulus stimuláló hormon) és LH (luteinizáló hormon).

Nőknél az LH szabályozza:

• a progeszteron termelést

• a peteérést

• az érett tüsző megrepedését

• a petesejt petefészekből való kijutását

(Érdekesség, hogy az LH férfiakbanl is megtalálható.)

A két legismertebb hormon azonban az ösztrogén és progeszteron. Ezek a hormonok normális esetben 50-50 %-ban találhatók meg a ciklus folyamán a női szervezetben. Nézzük mi a szerepük a ciklusban és a mióma kialakulásában.

Ösztrogén (tüszőhormon)

A ciklus első fázisa az ösztrogén hatása alatt zajlik. A ciklus első napján a vér ösztrogén és tesztoszteron szintje a legalacsonyabbra süllyed. Ilyenkor válunk szomorúvá, a figyelmünk szétszórt lesz. Az ösztrogén a petefészek által a ciklus teljes ideje alatt termelődő hormon, azonban működése a ciklus első fázisában meghatározó. Ösztrogén hatására a méhnyálkahártya felépül, megvastagszik. Hatása egy sejtosztódási folyamat a méh belsejében. Ez a folyamat a tüszőrepedésig átlagban 13-15 napig tart. Az aktív ösztrogén termelés fázisa energiával tölt fel, így a ciklus ezen időszaka a legideálisabb állapot az alkotásra, az aktív munkára.

Progeszteron (sárgatest hormon)

A ciklus második fázisa a progeszteron vagy sárgatest hormon hatása alatt zajlik.
A progeszteron csak a ciklus második felében a peteérést majd petekiszabadulást követően termelődik. A petefészek tüszőiben érő petesejt a ciklus közepén kiszabadul, helyén egy heg képződik, ami hormontermelő sárgatestté alakul. A sárgatest egy progeszteron nevű hormont termel, amelynek hatására lehetővé válik a megtermékenyített petesejt méhnyálkahártyán történő megtapadása, a terhesség fenntartása és a méhlepény kifejlődése.

Amikor a méhnyálkahártya a legvékonyabb, a hormonszint a legmagasabb. Azt mondják a méh ekkor legalkalmasabb a nőgyógyászati vizsgálatra. Ilyenkor könnyebben lehet megállapítani, ha kóros elváltozás van a méhen. A magas hormonszint miatt magabiztossá, bátrakká, határozottá válunk.

Progeszteron hatására a méh szövet ér dússá, tápanyagban gazdaggá válik. A progeszteron fázis célja a méhnyálkahártya felkészítése a megtermékenyült petesejt befogadására. Megtermékenyülés esetén a két hormon termelése fokozódik. Ha a megtermékenyítés elmarad, a progeszteron termelés abbamarad a méhnyálkahártya leválik, elkezdődik a havi vérzés. A progeszteron fázis utolsó napjaiban a hormonszint lezuhan, ilyenkor válunk szomorúvá, rosszkedvűvé. Ekkor kezdjük el kívánni őrült módon a csokoládét. Aki PMS -re hajlamos, annál elkezdődnek a menstruációt megelőző kellemetlen tünetek, a lehangoltság, türelmetlenség, érzékenység.

Ösztrogén dominancia

Ha nem termelődik elég progeszteron a szervezetedben, az ösztrogén méhizomzatra kifejtett fokozott sejtosztódást serkentő hatása tartósan érvényesül. A havi ciklusban rendszeresen fennálló ösztrogén túlsúly következtében kóros sejtosztódás jön létre a méhen, kialakul a jóindulatú daganat a mióma, vagy más nőgyógyászati elváltozás az egyik legfájdalmasabb, az endometriózis. (Endometriózist különböző fórumokon gyakran csak ‘endo‘-nak emlegetik.) Az ösztrogén dominancia állapota az nem megfelelő életmód és táplálkozás, a vegyipari, gyógyszeripari és élelmiszeripari környezeti hatások miatt jöhet létre.

Az idő múlásával ezek a hatások összeadódnak, így egyre nagyobb az esély a kóros méhelváltozás, a mióma kialakulására.

 

Klikkelj további hasznos mióma információkért:

Mióma tünetei Mióma kialakulásának okai Mióma kezelése természetes úton  Mióma kezelése orvosi segítség  Hasznos tények…, amelyeket érdemes tudnod!  Mióma főoldal  Mióma történetek

 

hormonháztartáshormonműködésnői reproduktív szervek
Comments (2)
Add Comment
  • Annamari

    Üdvözletem az oldal létrehozójának. Sajnos itt a helyem. 41éves múltam és két hete közölték,hogy el kell távolítani a méhemet. Két hét vérzés után volt egy egészségügyi kaparásom,majd szövettani (eredmény: I-II anovulatios endometrium, Hormonális dysfunctio endometriumon. Submucosus leiomyoma lehetősége)
    Az orvos részleges méheltávolítást javasolt.
    Bumm..sosem volt gondom,nem szedtem fogamzásgátlót és abortuszom sem volt soha. Úgy sejtem /az örökletesség után/ az elmúlt években szedett sok gyógyszernek /is/ köszönhetem. (Négy gerincműtét,sok fájdalom,sok fájdalomcsillapító)
    Nem értem,hogy miért nem írt fel alacsony hormontartalmú készítményt. Ha kiveszik a méhemet,akkor nem jön rendbe a hormonproblémám,nem?
    Az eü.kaparás óta is kellett betét,de most 14 napra újra vérzek és már görcsölgetek is, a derekam is leszakad. Mit csináljak? Normális? A dokihoz 28-ára kaptam időpontot…
    Köszönöm előre is a tanácsot. Szép napot Mindenkinek.

  • Az ösztrogén szerepe a mióma kialakulásában | mióma.hu

    alakul ki az ösztrogéndominancia.  Ennek hatására a megemelkedett ösztrogén szint miatt az ösztrogén sejtosztódást indukáló hatása fokozott mértékben érvényesül.  Külső környezeti hatások következtében sok plusz