Milyen vizsgálatok mutatják ki a miómát?

Befolyásolja-e a ciklus a mióma méretét?

A mióma hormonfüggő jóindulatú daganat, általában a középső, késői termékeny életkorú hölgyek betegsége. Életmódtól, környezeti hatásoktól függően  gyakran jelentkezik már fiatalabb korban.  Miómával gyakori a családi halmozódás. Kérdezd meg édesanyádat, nagymamádat náluk előfordult-e.  Nőgyógyászati vizsgálat során az orvos megismeri a beteg panaszait, más szóval anamnézist végez, amely a diagnózis felállításához szükséges.

Nőgyógyászati anamnézis

Anamnézis  az orvossal történő beszélgetés, amikor a beteg ismerteti az utolsó öt év nőgyógyászati eseményeit, orvosi beavatkozásokat és az aktuális nőgyógyászati panaszokat.  A mióma hosszú ideig lehet tünet és panaszmentes. Elhelyezkedés szerinti három fő csoportba sorolhatók:

  • méhfalban található mióma
  • méhűr felé növekvő mióma
  • méhen kívüli, hasüreg felé növekvő mióma
Kapcsolódó bejegyzések:
Miómák elhelyezkedése Hová vezet a rendellenes vérzés? Normális vérzés? Rendellenes vérzés? Menstruációs zavarok és rendellenességek A kevés vérzés A méheltávolítás hosszú távon jelentkező hatásai A méh öt gyakori betegsége 38 felett

A mióma növekedése során deformálja a méhüreget, ami vérzészavarhoz vezethet

Elhelyezkedés szerint a miómák különböző panaszokat okoznak.

1. Méhűr felé növekvő mióma (submucous myoma) vérzészavar, alhasi fájdalom alakul ki.

2. A hasüreg felé növekvő mióma nőhet a legnagyobbra. Nyomja a környezetét, székelési, vizelési panaszt okoznak, a betegek olykor vizelet elakadásáról számolnak be.  Krónikus alhasi fájdalom, kőszerű nyomásérzés jelentkezhet az alhasban. A daganat növekedésével derék, hátfájdalom jelentkezhet.

.3. A méhnyaknál (cervicalis mióma) elhelyezkedő mióma méretétől függően környezetére gyakorolt nyomással okoz panaszt.

Milyen vizsgálatok mutatják ki a miómát?

  • hagyományos nőgyógyászati vizsgálat
  • ultrahangvizsgálat
  • mágneses rezonancia vizsgálat (MRI)
  • hysteroscopia (méhtükrözés)

Legrészletesebb képet nyújt a betegségekről az MRI vizsgálat.  Mióma, ciszta, endometriózis, adenomiozis és az összenövések is felfedezhetőek. Feltárja a középidős (ovulációs fájdalom) fájdalom okait.  Elhanyagolt esetben az egész kismedencét kitöltő tömött miómát (kugel mióma) vagy normális nagyságú méhtest mellett megnagyobbodott méhnyakat (intracervicalis mióma) mutatnak ki.  Adenomiózisnál a méh belső felszínének mirigyszövete belenő a méh izomfalába, a méh két-háromszorosára is megnőhet.

Fotó: https://www.aerzteblatt.de/

Számít-e a mióma vizsgálatánál, hogy a ciklus hányadik napján vagyunk?

Létezik hogy a menstruáció előtti napokban nagyobbnak mérik mint vérzés után?

Úgy tudjuk, nem létezik erre vonatkozó tudományos kutatás. A  női ciklus nem befolyásolja a mióma méretét.
Ellenben az a tapasztalat, hogy ahány orvos, annyi méretet mérnek (néhány milliméteres különbséggel).

Kapcsolódó bejegyzés: A kismedencei fájdalom okairól   Rejtélyes betegség: az adenomiózis

Ne hanyagold el a mióma-t!

Járj rendszeresen nőgyógyászati szűrővizsgálatra és figyeld a növekedés ütemét. Életmódbeli hajlamosító tényezők ismeretével, azok kiküszöbölésével Te magad is sokat tehetsz a mióma növekedésének megfékezése érdekében. Több száz nő sikerrel próbálta és bevált. A Mioma Organic Life 3.0 program segítségével a mióma növekedését fékezheted, ha kitartó vagy és jól csinálod a mióma akár össze is zsugorodhat. A mióma panaszok megszűnnek. A műtét előtt adj magadnak még egy esélyt, semmit nem veszíthetsz! Próbáld ki most: Mioma Organic Life 2.0

 

mióma kezelés természetesenrendellenes vérzés
Comments (2)
Add Comment
  • .

    Szia Gabi! Te olyan sok mindent hallottál már mióma témában, gondoltam megkérdezlek. Voltam kontrollon. Azt mondta a nőgyógyász, hogy puha a mióma. Hallottál már ilyenről? Nem tudom, ez jó vagy rossz? Mondta hogy alapvetően ez egy kemény képlet, hagyma-szerű göb, de nálam nem hagymaszerű és puha. Nekem úgy nyolc éve találták meg. Eddig egy db volt, 2-3 cm-s. Nemrég egy hasi MR már „térfoglalo terimeként” jelölte. E miatt kértem másodvéleményért, hogy akkor miről is van szó. Most már kettő mióma lett és állítólag kommunikálnak egymással. Engem ez a puhasag zavar. Hallottál már valakitől ilyet?

    • Cserháti Gabi

      Igen a mióma alapvetően simaizom szövet, kemény, gömb alakú.Puhulást elfolyósodást gyógyszer hatására hallottam. Régen, amikor volt az Esmya, annak az is volt a célja hogy műthetővé tegye a daganatot, így „felpuhította”.Szedtél mostanában hormonkészítményt? Tavaly Vezér Márton főorvostól hallottunk a miómák másodlagos elváltozásának három módjáról. „A miómák képesek másodlagosan degenerálódni, amit vérellátási zavar vált ki. Lehetnek cisztikus elfajulású (folyadék felhalmozódás) elmeszesedő (megkeményedő), vagy ödémás nekrotikus elhalt szövetből álló miómák.” Lehet nálad az elsővel állunk szemben. Van panaszod? Tudtál az életmódváltoztatással foglalkozni, esetleg tornázni?