Új rádiófrekvenciás mióma kezelés hasi seb nélkül

Magyarországon évente 13.000 méheltávolítást végeznek, háromnegyed részben mióma miatt. A mióma a női méh jóindulatú simaizom daganata. Ha növekedésnek indul és a mióma tünetek felerősödnek,  a hölgyek  mindennapos teendőinek elvégzése akadályba ütközik.

Gondolok itt például az erős fájdalmas menstruációra, ami miatt a hölgyek néhány napig a lábukat sem teszik ki otthonról.  Nem tudnak munkába menni és otthoni feladataikat sem képesek ellátni.  Ez természetesen rontja a munkahelyi és párkapcsolatok minőségét  és általában véve a hölgyek életminőségét.

Cél a szervmegtartás

A mióma jellegzetes tünetei az erős menstruáció, elhűzódó vérzés, erős alhasi görcs,  hasi fájdalom, gyakori vizelési inger. Itthon csaknem minden második termékeny korú hölgyet érint a betegség. Bár a szakemberek célja mindig a szervmegtartás,  műtét közben fellépő nem várt tényezők miatt a miómát gyakran a méhhel együtt távolítják el. Számtalan esetről hallottam amikor egy beavatkozás kulcslyuksebészetnek  (laparoszkópia) indult és mégis hason ejtett vízszintes vágáson (laparotómia)  keresztül távolították el a miómát.  A mióma kezelés legszélsőségesebb módja a méheltávolítás.

Óriási trauma a hölgyek életében a méheltávolítás, hiszen nincs többé lehetőség a gyermekvállalásra.

Rádiófrekvenciás abláció

A hagyományos műtétek hüvelyen keresztül, kulcslyuksebészettel (laparoszkópia) vagy a has metszésével történnek.  És most íme, megérkezett egy teljesen újszerű eljárás. Hasi vágás és hegek nélküli új kezelés a rádiófrekvenciás abláció. Nézzük miért előnyösebb a többitől és hogyan végzik.

Kíméletes

A mióma kezelési módok közötti választás során a beteg állapota és kórelőzménye alapján döntik el, hogy a rádiófrekvenciás abláció az adott hölgynél alkalmazható-e. Ugyanis rádiófrekvenciás ablációra nem alkalmas minden beteg.  A hagyományos sebészeti eljárásokkal szembeni óriási pozitívum hogy a szervezetet kevésbé terheli meg.  Elmondhatjuk, hogy a mióma rádiófrekvenciás ablációval kezelése a mai magyar piacon a legkisebb megterhelést jelentő beavatkozás. Egyébként a módszert más területeken (daganatkezelés) itthon és külföldön több mint húsz éve használják.

A rádiófrekvenciás abláció ma a legkíméletesebb mióma kezelési eljárás. Jó tudni, hogy nem végezhető el minden esetben. Fotó: Freepik.com

Hogyan végzik a beavatkozást?

Az RFA rövidítésű kezelés során vékony tűvel megszúrják a daganatot, majd felmelegítik a szöveteket. A hő elpusztítja a kóros sejteket ezzel zsugorítva a daganatot. A beavatkozás a miómák méretétől függően 30-45 percet vesz igénybe.

Kevesebb betegszabadság

Az ellátás ambuláns, ami azt jelenti hogy még a kezelés napján elhagyhatják a klinikát a hölgyek.  Nem minden miómán alkalmazható, úgy tudjuk öt cm daganat méret a határ. A beavatkozással a mióma nem tűnik el, de mérete csökken, az okozott panaszok pedig megszűnnek.

Mérséklődnek az egészségügyi kiadások

Az innovatív technológia nemzetgazdasági szinten jelentős egészségügyi kiadás csökkenéssel jár. A betegállományban töltött napok száma kevesebb, az utókezelésre fordított összeg minimális. A nyitott hasi műtéteknél olykor előforduló szövődményekkel és azok kezelésének költségével sem kell számolni.

Kapcsolódó bejegyzések:

Tizenkét kérdés, amelyek segítenek eldönteni rendellenes-e a vérzésed

Endometrium abláció méheltávolítás helyett 

Nőgyógyászati küret utáni tapasztalatok

 

További információ:

A régióban elsőként Magyarországon vezették be a mióma műtét nélküli kezelését

Egyre nagyobb teret fognak nyerni az ablációs eljárások

Megérkezett Magyarországra a mióma innovatív műtét nélküli kezelése

https://medicalonline.hu/gyogyitas/cikk/egyre_nagyobb_teret_fognak_nyerni_az_ablacios_eljarasok 

https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/radiofrequency-ablation

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/17411-radiofrequency-ablation

https://mioma.hu/laparotomia-laparoszkopia-mit-jelent/  

 

Comments (0)
Add Comment