Változókor hazugsága I. rész

Változókor? Felejtsd el!

A változókor hatalmas (hormon)hazugsága című kétrészes sorozat a die Welt:die grosse Hormonlüge der Wechseljahre cikke alapján készült.

Mi az igazság a változókorról? A gyakran emlegetett tünetek valójában nem is léteznek? Melyek a meghökkentő megállapításai a Drezdai Egyetem Pszichoszomatika és Pszichológia Tanszék kutatásának? Nem csak a 45-65 év közötti, hanem a fiatalabb és idősebb hölgyeket is megkérdezték vajon igaz-e az állítás, hogy a változókori tüneteket csupán bebeszéljük magunknak? Szükséges-e hormonpótlás? Melyek a Women’s Health Initiative 16.000 hölgy vizsgálatával végzett kutatási eredményei?

A változókor évei alatt a hormontermelés csökken. Elsőként a progeszteronszint csökken drasztikusan, később az ösztrogén is. A változókor egy átmeneti időszak a termékeny korból, a menstruáció megszűnéséig. Ez egy természetes folyamat. Egy új német kutatás eredményei bebizonyították, hogy a közhiedelemmel ellentétben egy kivétellel változókori tünetek nem léteznek.

Nem tudsz aludni? Gyakran felébredsz éjjel? Korán kelsz? Hangulatod változó? Kimerült vagy? Ingerült vagy? Kiborulsz a légyzümmögéstől is? Az idegesség, kimerültség egyszerre érint?

A tünetek életközepi válságot jeleznek. A panaszokat nem gyógyszerrel, hanem kikapcsolódást jelentő utazással, nyaralással, napfénnyel, kirándulással, közösségi programokkal, életmód-változtatással lehet enyhíteni. A 40 és 60 év közötti hölgyek egészségi problémáin nem a gyógyszerek segítenek.

Menopauza kérdőív

Fenti kérdések a 20 éve zajló menopauza kutatási kérdőívről származnak, amelyből kiderül, a változókor mennyire viseli meg a hölgyeket.

Ösztrogénhiány: még mindig sokan részesülnek hormonkezelésben

A Drezdai  Egyetem pszichológusa Professzor Dr. med. habil Kerstin Weidner a menopauza felmérés eredményeit egy tanulmányban publikálta. Weidner doktornő arra a következtetésre jutott, hogy olyan mint „menopauza” nem létezik. Az igazság az, hogy nem léteznek hormonkezelést igénylő, csak a változókorban jelentkező panaszok.
Az öregedéssel a hölgyek szervezetében alapvető változások történnek. A petefészkek hormontermelése lassan befejeződik. Egyes hölgyeknél 40 éves korban kezdődik, másoknál 50 éves kor közepén. 58 éves korra azonban minden hölgynél lezajlik. A hormonális változásokhoz nem fér kétség. Ma minden tízedik hölgy részesül hormonpótló kezelésben.

A Drezdai Orvosi Egyetem kutatása szerint a 40 és 60 év közötti hölgyek panaszait nem a változókori hormoningadozás, hanem az „életközepi válság” terhei okozzák. A közvélekedéssel ellentétben (hőhullámokat kivéve) változókori tünetek nincsenek. A panaszokat nem hormonkészítménnyel, hanem utazással, közösségi programokkal, életmódváltoztatással lehet enyhíteni. Fotó: pexels.com

Hogyan élik meg az öregedést lélekben a hölgyek?

A menopauza kérdőív a változást méri. A panaszokat 11 területre osztották. Lelki változások, alvászavarok, hangulatingadozás, depresszió, libidó csökkenése. A testi tüneteket is megvizsgálták például szívproblémák, ízületi fájdalom, hőhullámok, izzadás, hüvelyszárazság.

Csupán egy tünet írható a változókor számlájára

A tíz évig zajló kutatást Professzor Dr. med. habil Kerstin Weidner a Drezdai Egyetem Pszichoszomatika és Pszichológia Tanszék vezetője vezette, amely nem a hagyományos módon zajlott. A 45 és 65 év közötti hölgyek mellett 1600 fiatal és idősebb hölgyet is megkérdeztek. Kiderült, a változókor éveiben jellemzőek a fenti tünetek. Azonban a fiatal és idősebb korosztály hölgyei pontosan ugyanazokról a panaszokról számoltak be. Megállapították, hogy a testi tünetek az életkor emelkedésével válnak egyre gyakoribbá, nincs kiemelkedés a változókor éveiben. – állítja Weidner doktornő.

A szív, a csontok, az ízületek az öregedéssel együtt gyengülnek. A hüvelyszárazság sem csak a változókor tipikus tünete, hanem az emelkedő életkor következménye. A hüvelyszárazság előfordulása a hormonváltozásokkal emelkedik, és a változókor után folytatódik. A testi tünetek közül csupán a hőhullám és a hirtelen izzadás jellemzi a változókort. A fiatalabb és idősebb hölgyeknél ez a tünet nem jelentkezett.

Csupán a változókorra jellemző lelki tünetek nem léteznek

Weidner tanulmánya szerint csupán a változókorra jellemző lelki tünetek szintén nem léteznek. A hölgyek nem lesznek ingerlékenyebbek, szomorúbbak, aggódóbbak, feledékenyebbek az ösztrogénszint csökkenésével párhuzamosan. Az általános vélekedés, hogy a változókorú hölgyeket a pánik, az alvásminőség romlása vagy a libidó csökkenése jellemzi, más tényezőkkel függenek össze például: a hölgy önértékelése, képzettsége, jövedelme, partnerkapcsolata vagy hite. – állítja Weidner doktornő.

A tünetek összefüggésben állnak az elvárásokkal

Ha egy hölgynek az orvosa állítja, hogy a változókor testi, lelki tünetekkel jár, akkor nagy valószínűséggel az be is következik. A változókori panaszok önmagukat beteljesítő jóslatokká válnak. A klimax és a társított tünetek betegségként értelmezésével fel kellene hagyni.- javasolja Kerstin Weidner. A klimax elnevezés hormonális változásra utal, amely a görög nyelvben a létra legfelső foka elnevezésből ered.

Weidner tanulmánya egy újabb érv a hormonpótló kezelések ellen.

Ha a hőhullámon és izzadáson kívül nincsenek csak a változókorra jellemző tünetek, nem kellene a változókort betegségként kezelni. A hormonkészítményeket pedig mellékhatásuk miatt be kellene szüntetni. A változókor nem más, mint az öregedés természetes folyamatának egy szakasza, amelyben a hölgyekre többszörös külső nyomás (család, gyermek, unoka, nagyszülő, hivatás) nehezedik.

A változókor hatalmas (hormon)hazugsága II. részből megtudod hogyan támasztja alá Kerstin Weidner doktornő kutatásait a Women’s Health Initiative és az Oxfordi Cancer Epydemologie tanulmánya, illetve mit tanácsol Kerstin Weidner az életközepi válsággal küzdők számára, valamint hogyan segít a viselkedésterápia?

Kapcsolódó bejegyzések: Nők a változókorban: a perimenopauza öt szakasza  Kell-e nekünk hormonpótlás változókorban?  Mióma és változókori összefüggések 9 pontban Házi kölestej változókorban  Menstruációs panaszok, szelíd gyógymódok

 

Inspiráció:

https://www.welt.de/gesundheit/article139454133/Die-grosse-Hormonluege-der-Wechseljahre.html

https://www.researchgate.net/profile/Kerstin_Weidner2

https://www.uniklinikum-dresden.de/de/das-klinikum/kliniken-polikliniken-institute/pso

https://tu-dresden.de/

https://oxfordmedicine.com/view/10.1093/med/9780199661756.001.0001/med-9780199661756-chapter-202

https://muckrack.com/kerstin-weidner

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/symptoms-causes/syc-20353397

menopauza
Comments (0)
Add Comment