Változókor hazugsága II. rész

A változókor mint hazugság című cikkünk első részben a Drezdai Egyetem kutatásáról olvashattál.  Kiderült, hogy a 40 és 60 év közötti hölgyek panaszait nem változókori hormoningadozás, hanem az „életközepi válság” terhei okozzák. A közvélekedéssel ellentétben (a hőhullámokat kivéve) változókori tünetek nem léteznek.
A panaszokat nem hormonkészítménnyel, hanem utazással, közösségi programokkal, életmódváltoztatással lehet enyhíteni.  Az alábbiakban a kutatás vezető Professzor Dr. Kerstin Weidner, a Women’s Health Initiative és az Oxfordi Cancer Epydemologie együttműködésének eredményeit és a kutatók tanácsait mutatjuk be.

A hormonkezelés drasztikus mellékhatásai

Az ösztrogénterápiát a hatvanas években széles körben alkalmazták. Úgy vélték, hogy a hormonkezelés a változókori panaszok kezelése mellett megőrzi a hölgyek fiatalos megjelenését és szex iránti érdeklődését. A hormonterápiát hosszú évekig biztonságosnak gondolták, míg egy 2002-ben megjelent tanulmány  a hormonterápia drámai mellékhatásait bizonyította be.

A Women’s Health Initiative kutatásában 16.000 hölgyet vizsgáltak

A Women’s Health Initiative kutatásából kiderült, hogy hormonkezelés hatására a mellrák, szívinfarktus és agyvérzések száma 30 százalékkal emelkedik.  Más betegségek előfordulása mint mélyvénás trombózis, tüdőembólia a hormonterápiában részesülő hölgyek körében 50 százalékkal emelkedett. Az utólagos vizsgálatok az adagolás módjától függően némileg árnyalták a képet,  de a hormonterápia kockázata változatlan maradt. A 2002-es tanulmány megjelenése után a hormonkezelésben részesülő hölgyek száma csökkent.

Kerstin Weidner a Drezdai Egyetem pszichológusa szerint az alvászavar, depresszió, a libidó csökkenése nem csupán a változókorra jellemző panaszok, hiszen a fiatalabb és idősebb korosztályt egyformán érintik. Fotó: pexels.com / Antonio Ferret

Mellrák rizikó öt év után jelentkezik

Ha az ösztrogént nem orálisan, hanem bőrön keresztül tapasz, gél formában viszik be a trombózisveszély kisebb. A mellrák kockázata öt év hormonpótlás után emelkedik. Az Oxfordi Cancer Epydemologie tanulmánya a hormonkezeléssel párhuzamosan a petefészekrák nagyobb gyakoriságára figyelmeztet. Az öt évnél rövidebb ideig tartó hormonpótlás a petefészekrák kialakulásának esélyét 43 százalékkal emeli meg. Richard Peto brit epidemológus arra hívta fel a figyelmet, hogy a hormonkezelés káros hatásainak ismerete ellenére az USA-ban, Nagy-Britanniában és Németországban a hormonkezelésben részesülő hölgyek száma újra emelkedésnek indult.

Fitoösztrogének: a megoldás

A kutatók a változókori panaszok (amennyiben ez valójában létezik) kezelésére mellékhatás nélküli természetes gyógymódokat ajánlanak.  A vörös here, komló, lenmag ftoösztrogéneket tartalmaznak, amelyek szerkezetükben az emberi ösztrogénhez hasonló hatást váltanak ki.  Hatásukra a hőhullámok, az izzadás csillapodik. Tajvani kutatók klinikai vizsgálatokkal támasztották alá a megfigyelést. A fitoösztrogéneknek nincs mellékhatása. Az izzadás pedig akupunktúrával eredményesen kezelhető.

Kapcsolódó bejegyzések: A fitoösztrogének kedvező hatása   A szója mint fitoösztrogén hormonális hatása    A hagyományos kínai orvoslás javaslatai mióma esetén

Magatartásterápia

Az alvászavar, a depresszió, a libidó csökkenése tehát nem a változókor „számlájára” írható. Ezek a panaszok minden korosztálynál jelentkeznek. A szívdobogás, ízületi fájdalom szintén minden korosztályt érint. Az öregedés feldolgozásában a magatartásterápia nyújt igazi megoldást állítják a Londoni King’s College kutatói. A terápia alatt a hölgyek megtanulják gondolataikat, értékítéletüket, hozzáállásukat, meggyőződéseiket megváltoztatni. A drezdai pszichológus Kerstin Weidner állítja, nem léteznek csupán a változókor éveire jellemző tünetek.
A 45 és 65 év közötti hölgyek krízisekkel teli hullámhegyeket, völgyeket élnek meg. Egy hölgy akinek nem született gyermeke, szembesülnie kell a ténnyel hogy további életét utód nélkül kell leélnie. A gyermekes hölgyek pedig ebben az életszakaszban a gyermekek kirepülésének következményével, az üresség érzéssel kell küzdenie. Ez az időszak tehát első sorban nem a hormonszintek csökkenéséről szól.  A hölgyeknek szembesülniük kell addigi életükkel, és döntéseket hoznak életük hátra lévő részéről.

Kapcsolódó bejegyzések

Nők a változókorban: a perimenopauza öt szakasza

Kell-e nekünk hormonpótlás változókorban?

Mióma és változókori összefüggések kilenc pontban  

Házi kölestej változókorban 

 

Kapcsolódó termék

Három az egyben termékünk már a Mioma Organic Life 3.0 életmód frissített változatával kapható.
Kattints és enyhítsd mióma panaszaid természetesen!

 

Inspiráció

https://www.welt.de/gesundheit/article139454133/Die-grosse-Hormonluege-der-Wechseljahre.html

https://www.researchgate.net/profile/Kerstin_Weidner2

https://www.whi.org/

https://www.ox.ac.uk/

https://www.cancerresearchuk.org/our-research/researchers/professor-sir-richard-peto

https://www.kcl.ac.uk/

hormondiétahormonműködésmenopauza
Comments (0)
Add Comment