Öt testsúlyunkat befolyásoló tényező

hormonális oka is lehet

Testsúlyunk egészségünk fokmérője, hormonműködésünk befolyásoló tényezője.  De fordítva is igaz, hormonműködésünk hatással van a testsúlyra. Mivel az ösztrogén testzsírban tárolódik, a vastag zsírpárna ösztrogén dominanciát eredményezhet. Az ösztrogén dominancia pedig nőgyógyászati betegségek megjelenéséhez (erős menstruáció, cikluszavar, mióma, adenomiózis, endometriózis, endometrium hiperplázia) vezethet.

Aki fogyni szeretne rendszeresen mérlegre áll és testsúlyingadozást tapasztal.

Miből adódik a testsúlyingadozás?

Mi befolyásolja testsúlyunkat?

Melyek a mérlegelés szabályai?

Nézzük mi befolyásolja a mérleg nyelvét és hogyan mérjük helyesen testsúlyunkat?

Aki rendszeresen mérlegre áll, ingadozást tapasztal. Ha fogyni szeretnél és a mérleg nyelve néhány hónap diéta után sem mozdul, elkeseredsz. Ha reggel két kilóval többet mutat a mérleg a szokásosnál, nem jelenti azt feltétlenül, hogy éjszaka zsírpárna rakódott rád. El szoktuk felejteni, hogy a mérleg nem csupán a testzsírt méri és az adott időben magasabb testsúlynak számos más oka is lehet.

Testünk izomtömege és víztartalma óriási szerepet játszik testsúlyunkban. De ettől jóval több tényező képes befolyásolni az eredményt.

Hogyan kerülhetjük el a testsúlymérés hibáit?

Öt testsúlyunkat befolyásoló tényező

1. Minden mérleg mást mutat

Bizonyára Te is tapasztaltad, mást mutat az otthoni és mást az edzőtermi mérleg. A mérlegek érzékenyek, a mérési különbség a helytelen beállításból adódhat. Vásárolhatsz hitelesített mérleget is. Nem mindegy a mérleg kora sem, egy régi mérleg torz eredményt nyújthat egy újhoz képest. De befolyásolja a mérési eredményt a levegő páratartalma és hőmérséklete is. Mást mutat a fürdőszobai és mást a nappaliban felállított mérleg.

2. Hová helyezzük a mérleget?

Ha a mérleg nincs megfelelő aljzatra helyezve, rossz mérési eredményt kapunk. Fürdőszobai szőnyeg helyett csúszásmentes járólapra, fapadlóra helyezzük a mérleget. Szintén nem kapunk jó mérési eredményt ha a mérleg túl közel van a falhoz vagy az ajtóhoz. Legalább 30 cm távolság legyen. Lábaid legyenek csípőszélességben. Mérlegelés előtt ne legyen krémes a lábfejed, zavarja az elemet.

3. Ruha nélkül állj mérlegre!

A testsúlyváltozás pontos figyelemmel kísérése érdekében állandó feltételeket kell teremteni. Ruha és cipő nélküli állj mérlegre. Pizsama, nadrág, pulcsi, fürdőköpeny, papucs, zokni és más ruhadarabok összesen 0.7-1-5 kg plusz súlyt jelentenek. Közvetlenül zuhany után a vizes bőr és magas páratartalom szintén torz mérési eredményhez vezet.

4. Reggel vagy este?

Az esti és reggeli testsúlymérésnél jelentős eltérést tapasztalunk. Másfél kilogrammal mutat többet este a mérleg, ami az egésznapos étkezésekből és folyadékbevitelből adódik. Egy edzés is befolyásolja testsúlyunkat. A reggeli mérés mellett szól, hogy alvás alatt nyolc órán keresztül nem ettél, ittál, miközben a szervezet éjjel is dolgozik. Az anyagcsere és légzés éjszaka kalóriát éget. Nem beszélve az éjszakai izzadásról, miközben vizet és vele együtt a testsúlyodból veszítesz.

Az egyforma mérési feltételek megteremtése érdekében ideális az ébredés utáni, reggeli és zuhany előtti, ruha nélküli mérés.

Heti optimális mérési időpont szombat reggel

Heti egy alkalommal mérjük meg testsúlyunkat. Ideális időpont a szombat. De miért a szombat? Hétvége után testsúlyunk magasabb, a dolgos hétköznapok után pedig alacsonyabb. Nem kell munkába sietni, nem kell kapkodni. További előny, ha ébredés után azonnal megiszod a 3 dl langyos citromos vizet, aminek következtében öt perc elteltével a belek tartalma kiürül. Vízivás, nagyWC, ezután állj mérlegre.

A túl sok, vagy túl kevés alvási idő emelheti testsúlyunkat

A napi tíz óra alvási idő, a délig alvás hasonlóan a kialvatlansághoz emelheti a testsúlyunkat. Ideális itt is a középút, a napi nyolc óra pihenés.

5. Hormoningadozásból adódó eltérés

Hormonváltozásokból adódóan óriási eltéréseket tapasztalunk. Menstruáció alatt jellemző a test szöveteiben felhalmozódó víz, a  végtagi vízvisszatartás. Menzesz alatt az erek kitágulnak, két kilogrammal is több lehet testsúlyunk. Szöveti vízvisszatartást más probléma is okozhat. Ezek egyike az ösztrogén dominancia és a babavárás időszaka.

Terhesség

Főleg a terhesség utolsó szakaszában jellemző a kéz és láb vizesedése. A hormonváltozások miatt a menstruációhoz hasonlóan a testszövetek átjárhatósága változik.

Betegségek

Szervezetünk vízháztartását zavaró vese, pajzsmirigy betegségek (pajzsmirigy alulműködés) vagy a lipödémia befolyásolják testsúlyunkat. Gyanú esetén keresd orvosodat.

Étkezés

A nem megfelelő táplálkozás például a sós és tartósított élelmiszerek fogyasztása szöveti víz felhalmozódáshoz vezet.

Hőség

Hőségben kitágulnak az erek, ami szintén testsúly-emelkedést eredményező szöveti víz felhalmozódáshoz vezet.

Két kilóval többet mutat a mérleg a szokásosnál? Nyugalom! Ez csak egy szám, ami nem jelenti azt feltétlenül, hogy híztál. Fotó. Pinterest.com

Miért nyújt önmagában kevés információt egészségi állapotunkról a mérleg által mutatott testsúly?

Bár testsúlyunk az egyik legfontosabb jelzőszám, teljes egészségi állapotunk csupán egyik apró szelete. A testsúlyingadozás életünk folyamán természetes, ezért néhány plusz kilótól nem kell falra mászni. Fittségi állapotunk egy sor más tényezőn is múlik.  Például hormonszintek, sós ételek, edzés. Testsúlyunk külső megjelenésünkről keveset árul el. Hagyományos mérleg helyett mérekezz a testzsír és izomarányt mutató fitness studióban található mérlegen.

Az izom többet nyom mint a testzsír

Lehetséges hogy testzsírból veszítesz, a mérleg mégsem mutat kevesebbet. Aki a testzsír és az izomtömeg arányát pontosan szeretné követni, testzsír-százalékot mutató mérleget szerezzen be. Ilyen mérlegek a fitnesstermekben mindenhol vannak.

Testünk változásait a napi mérlegre álláson kívül más módon is követhetjük
  • fotókkal
  • mérőszalaggal
  • ruháinkon, szűkülnek vagy bővülnek

A mérleghez való merev ragaszkodás étkezési zavarokat kiváltó kritikus testképhez vezet. Ne csüggedj ha így január táján többet mutat a mérleg. Néhány plusz kilótól az ösztrogén dominancia csökkentő életmóddal néhány hét alatt megszabadulhatsz. Kövesd az anyagcsere serkentő, progeszteron hatású, ödémákat megszüntető vízhajtó étrendet.

Kapcsolódó bejegyzések:

Ösztrogén dominancia csökkentése I.    Ösztrogén dominancia csökkentése II.    Nyolc ösztrogén dominancia csökkentését meghíúsító táplálkozási tévhit   Ösztrogén-kivezetés retekfélékkel   Végtagi vízvisszatartás étrendi kezelése  Az  ösztrogénfüggő vízvisszatartás kezelése I. 

Kapcsolódó termék:

Hasi puffadást, végtagi vízvisszatartás kezelő kismedencei Női Egészségtorna   (online elérhető)

Mioma Organic Life 3.0 életmódprogram Hormondiéta receptgyűjteménnyel a hormomnegyensúlyért

Forrás:

https://www.onmeda.de/gesundheit/alltagstipps/richtig-wiegen-id202825/

https://www.blick.ch/life/gesundheit/ernaehrung/abnehmtipps/die-neue-esskultur-deshalb-haben-wir-unser-gewicht-nicht-im-griff-id15765963.html

https://www.focus.de/gesundheit/ratgeber/ratgeber-koerpergewicht-genau-ermitteln-diese-fehler-sollte-man-beim-wiegen-vermeiden_id_12698511.html

https://femna.de/oestrogendominanz-und-progesteronmangel/

https://en.wikipedia.org/wiki/Lipedema  

https://www.yalemedicine.org/conditions/endometrial-hyperplasia

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323446  

https://www.medicinenet.com/how_do_you_calculate_ideal_body_weight/article.html

https://www.brack.ch/ratgeber/diaet-abnehmen/how-to/personenwaagen-richtig-wiegen  

6 gute Gründe, sich nicht mehr zu wiegen

 

Comments (0)
Add Comment