Téli depresszió? Íme a kínai orvoslás receptje

Decemberi boldogságkoktél

Szinte bőrünk alatt érezzük a decemberi hideget és sötétséget, ami a hangulatunkra is rátelepszik. A kedvetlenség, a szomorúság, a bánat érzésével időnként nehezen birkózunk meg. A fáradtság érzése is úrrá lesz rajtunk. Időnként csak ücsörgünk, nézünk magunk elé, keressük a megoldást. Távolinak tűnik az alagút vége, a tavasz közeledése. A hagyományos kínai orvoslás számára sem ismeretlenek ezek a problémák, de teljesen másképp állnak a problémához mint mi Európában és Nyugaton. A téli depresszió Magyarországon minden 10. Skandináviában minden 4. nőt érinti. A tüneti kezelésnek tűnő esti baráti összejövetelek és a forralt borozáson kívül mi nyújthat vajon megoldást a téli depresszióra?

A téli depresszió, a kiégés, fásultság érzése a kínai gyógyítók szerint különböző okokra vezethetők vissza. A téli depresszió kezelést igényel, de a kínai gyógyászat segítségével Te magad akár egyedül is képes lehetsz „kimászni” belőle.

A következő kijelentéssel túl nagy felfedezést nem teszünk, de a kínaiak szerint az összes negatív érzelmi állapot egy dologra vezethető vissza VALAMINEK A TARTÓS HIÁNYÁRA. Nézzük a kínaiak mire gondolnak!

A téli depresszióban szerepet játszó hiányállapotok

Hogy ezt megértsük tisztázzunk néhány kínai kultúrával kapcsolatos fogalmat:

Mi a Qi?

Magyarul csi-nek ejtjük.

A csi a hagyományos kínai világnézet szerint a világegyetemet betöltő, alkotó energia, természeti erő. Eszerint a világon minden a csi mozgásának és átalakulásának eredménye. Így magát az emberi testet is a csi alakítja ki. A csi koncepciója alapvető részét képezi mind a hagyományos, mind pedig a modern kínai kultúrának. A kínai filozófia aspektusain túl jelentős szerepe van a hagyományos kínai orvoslásban és a feng-sui-ban. Nyugaton egyfajta energiaként, életerőként értelmezik.

Wikipedia – Az online enciklopédia

Mit jelent a Jin-Jang koncepció?

A Jin-Jang szimbólum kettős koncepciója leírja azokat az ősidőktől fennálló, egymással szemben álló, de mégis egymást kiegészítő kozmikus erőket, amelyek megtalálhatóak a világegyetem összes jelenségében. Ez a megközelítés a kínai filozófia és a hagyományos kínai orvoslás számos irányzatának az alapkövét is jelenti. A jin jel egyik megközelítő jelentése „a hegy árnyékos oldala”, míg a jang jel hasonló jelentése „a hegy napos oldala”. Egyik sem létezhet a másik nélkül, nem választhatók szét és csak együtt, egymáshoz viszonyítva értelmezhetők. Megjelenési formái:

TÖBBLET – HIÁNY

MELEG – HIDEG

KÍVÜL – BELÜL

YIN – YANG

Kapcsolódó bejegyzések: 

A mióma gyógyítása, káros ösztrogének eltávolítása téli smoothieval

Decemberi sötétség ellen, fényterápia

Energiaital természetes összetevőkkel

A mióma reggeli (melegítő)

Miért fontos a kínai gyógyítók számára a téli fáradtság valódi okának feltárása?

A téli depressziót csak a nők egy része éli át. Felvetődik a kérdés, vajon mi váltja ki ezt az érzést egyes embereknél? Annál is inkább fontos ennek kiderítése, mivel a depressziós hangulat egy hosszú ideje fennálló hiányállapot következménye! Ez egy korábbi betegség szövődménye is lehet (például egy elhanyagolt influenza, vagy egy antibiotikummal kezelt más betegségé). A hiányállapot egy blokk miatt keletkezik, ami leginkább a máj energia blokkjára vezethető vissza

Legjellemzőbb hiányállapotok

Életenergia (csi, más néven Qi) hiánya

A csi hiányt arról ismerjük fel hogy már kisebb fizikai erőfeszítésnél is elkezdünk izzadni. Szinte ok nélkül akár a tél közepén (is) csuromvizesek leszünk. A hangunk erőtlen, gyenge. Hosszú éjszakai alvás után fáradtan ébredünk.

Vérhiány

Ez a hiányállapot a fejünkből kiinduló tünetekben mutatkozik meg, mint szédülés, sápadt arcbőr, koncentráció és memória problémák.  A vérhiány két markáns típusa:

  • A máj vérellátásának hiánya. Tünetei a látásgyengeség, végtagviszketés
  • A szív vérellátásának hiánya. Tünetek: álmatlanság, halvány ajakszín

Yang hiány

Valójában a Yang hiány jelzi az életenergia hiányát, de van egy lényeges különbség a csi hiányhoz képest. Ez pedig a hideg kéz-láb jelenség, ami szinte állandóan fázó végtagokat eredményez. A Yang hiány hatással lehet a vese, lép, gyomor, tüdő és szívműködésre.

Yin hiány

Itt ugyanazokkal a tünetekkel találkozunk, mint a vérhiánynál azzal a különbséggel hogy gyakran érzünk meleget, hőséget. Szervezetünk forróságát leginkább a szájszárazság jelzi. A jin hiány tünetei még a szomjúság érzés, a víz utáni sóvárgás, az égő, száraz bőr és szemek. Bármely szervünket érinthetik az előbb említett yin tünetek.

Téli depresszió elleni boldogságkoktél kínai módra. Három nap elteltével már érezhető a hatása. Fotó: pixabay.com

Életenergia felélesztése decemberben

A hagyományos kínai gyógyászat nézete, ha valamilyen panasz hosszú ideig fennáll az előbb-utóbb a máj károsodásával jár. A kínai gyógyászat szempontjából minden krónikus betegség végső állomása a máj károsodása. Minden hiányállapot valamilyen krónikus betegség végeredménye. A májban végződő „panaszok” előbb-utóbb a vesében is megjelennek. Minél hosszabb ideje áll fenn egy betegség annál inkább szükséges a máj és vese egészségének helyreállítása. Fantasztikus hatású a lótuszmagos boldogság koktél. Így készítsd el:

Téli lótuszmagos boldogságkoktél kínai módra

  • 50 gramm szárított lótusz mag
  • 15 gramm szárított ezüst rezgőgomba (Silberohr)
  • 8 gramm szárított goji bogyó (Lycium)
  • 10 gramm természetes édesítő (Stevia, Yacon)
Elkészítés:
  1. A lótuszmagot áztasd meleg vízbe legalább 30 percig
  2. A fehér rezgőgomba sárga gyökerét hámozd meg, meleg vízben 10-20 percen keresztül puhítsd, majd aprítsd fel.
  3. A lótuszmagot tedd fel főni 20 percig egy vízzel félig megtöltött wookban.
  4. Tedd a fehér gombát is a wookba. Lassú tűzön főzd tovább 30 percig. Ezután tedd bele a goji bogyót és főzd még 10 percig. Majd kapcsold le a gázt. Ízesítsd természetes alacsony glikémiás indexű édesítőszerrel.
  5. Szűrd át, öntsd egy üvegedénybe.

Egy hónapon át minden reggel egyél 1-2 evőkanálnyit. Már három nap elteltével javulni fog a hangulatod.

Forrás:

http://www.fid-gesundheitswissen.de/

http://www.aranydaru.hu/mi-a-csi-qi-chi/

https://hu.wikipedia.org/wiki/Hagyom%C3%A1nyos_k%C3%ADnai_orvosl%C3%A1s

A csi, a varázslatos életerő

semmelweis.hu/hirek/2013/01/11/teli-depresszio-es-ellenszerei-minden-10-magyar-ember-szenved-teli-depresszioban/

https://hu.wikipedia.org/wiki/Jin-jang

 

Comments (2)
Add Comment
  • Kata

    Köszönöm az írást.
    Az alapanyagokat a koktélhoz hol lehet beszerezni?
    A fehér rezgőgombánál elakadtam..

    • Cserháti Gabi

      Szia Kata, örülök érdeklődésednek. Úgy tudom bioboltokban kapható, vagy megrendelhető. Online drogériákban is megtalálható. Gyógyulást kívánok!