A hagyományos orvoslás a gyógyítás eszköztárában talán a kelleténél kevésebb jelentőséget tulajdonít a vitaminoknak, ásványi anyagoknak. Pedig hiányukban a hormonháztartás egyensúlya és a méh egészségének őrzése elképzelhetetlen. A cikksorozatban szeretnék segítséget nyújtani abban, mely ásványi anyagok és vitaminok hiánya vezethez mióma, ösztrogén dominanciához.
A cikksorozat első részében a jód miómára gyakorolt hatása és a méh egészsége szempontjából betöltött szerepét vizsgáljuk. (Hashimoto pajzsmirigy gyulladásban érintettekre nem vonatkozik.)
Jód
A jód fontos szerepet játszik a szervezet ösztrogén egyensúlyának fenntartásában is. Jódhiányos állapotban az ösztrogén receptorok érzékenysége, a petefészkek ösztrogén termelése emelkedik. A jódhiány kockázati tényező a pajzsmirigy működése szempontjából is. Mióma és pajzsmirigy működés összefüggéséről itt olvashatsz: Pajzsmirigy alulműködés az okok között Mióma és pajzsmirigy alulműködés A mióma gyógyítása természetesen III. rész
Egészséges pajzsmirigy működéshez jódbevitel szükséges
A jódhiány az egyik pajzsmirigy hormon a tiroxin előállítását csökkenti. A tiroxin alultermelése esetén az alapanyagcsere 50%-kal is csökkenhet. Ez szellemi visszamaradottságot, felnőttkorban testhőmérséklet-csökkenést, a beszéd, mozgás és gondolkodás lassulását, hízást, étvágycsökkenést eredményezhet. A tiroxin alultermelés jellegzetes tünete, amikor mióma betegek arról számolnak be, hogy alig esznek, mégsem tudnak fogyni, a hasuk puffad. Ez ebben az esetben természetes, hiszen az alapanyagcsere „csökkentett üzemmódban” működik.
Egy 2005-ben zajlott vizsgálat eredményei szerint a jódban szegény táplálkozás ún. hiperösztrogén-állapothoz más szóval ösztrogén dominanciához vezethet. Ez a megváltozott hormontermelés a különböző daganat típusok például mióma, emlődaganat, méhrák kockázatának növekedését eredményezheti. A megnövelt jódbevitel a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát csökkenti.
A pajzsmirigy az anyagcsere folyamatok irányítója. Japánok napi 1200-1500 mikrogramm jódot fogyasztanak. Nálunk az átlag alig 100 mikrogramm! A magyar lakosság jelentős száma veszélyesen jódhiányos – ennek következtében a pajzsmirigy működés nem kielégítő. A pajzsmirigy az anyagcsere folyamatok irányítója.
Jódhiány miómához vezethet?
Egy amerikai kísérlet során Dr. David Browstein (holisztikus orvoslás képviselője) fibrocisztás mellek kezelésében jelentős sikereket ért el jód-pótlással. Egy 37 éves, súlyosan fibrocisztás mellű nő esetében 2 hónapon át történő napi 50 mg jód bevitele során teljes gyógyulást tapasztalt. Ma már több orvosi szaktekintély is egyetért abban, hogy a jódhiány fibrocisztás mellekhez, miómához, petefészek ciszták kialakulásához vezethet. Egy, a fentiekhez hasonló klinikai vizsgálat eredményei alapján megállapították, hogy a napi 4 mg jód bevitele gyors javulást hozott a fibrocisztás mellű betegek számára. A mellben található ciszták, csomók 2-3 hónap alatt eltűntek. A jódkezelés a méhben található miómák méretét is képes csökkenteni.
Jód emelt dózisban
Hasonlóképpen fontos, hogy a jód milligrammban alkalmazása megfelelő mennyiségű szelén, magnézium, és Omega-3 zsírsavakat tartalmazó helyes táplálkozási programmal párhuzamosan történjen.Jód és szelén aránya a szervezet antioxidáns hálózatának normális egészségvédő hatása szempontjából fontos.
Mióma, fibrocisztás emlőbetegség, emlőrák és a jódhiány
A jód ajánlott napi adagja (RDA) , azonban a fenti értékekhez viszonyítva kevés, csupán 150 mikrogramm. Mióma kezelésre azonban ettől több szükséges. Napi 150 mikrogramm jód megakadályozza a jódhiány-betegségek, mióma kialakulását, de nem fogja eltüntetni azt. Ezért a mióma tünetek enyhítéséhez, a mióma méretének csökkentéséhez nagyobb mennyiség szükséges. A jódbevitelt milligrammban nem pedig mikrogrammban kell meghatározni.
A jód az összes ismert nyomelem közül messze a legbiztonságosabb, mivel az ajánlott napi adag 100 000-szeres bevitele is biztonságos.
Úgy tűnik, a hagyományos orvoslás alábecsülte az egyik legfontosabb tápanyagunk szükségletét?!
Mely élelmiszerekben található jód? Például tengeri halfélék, lazac, makréla, tengeri algák (wakame, nori, kombu, chlorella) vagy fekete olívabogyó. Kapcsolódó cikk:Gyógyulás a miómából algákkal?
Olvasd el a szelén és B vitaminokról szóló következő bejegyzéseket!
Mióma kezelése természetesen
A mióma ösztrogénfüggő daganat, melynek okai a gyakori peteérési zavar (tüszőrepedés elmaradása, progeszteronhiány, ösztrogénterhelés). Ilyen esetben a kiváltó okot kell megszüntetni. Hogy ez sikerüljön, életmódváltással befolyásolhatod a miómát, a növekedés leállhat. Ha kitartó vagy, a mióma elsorvadhat. Milyen lépéseket kell tenned? Megtudod itt!
Forrás:
Dr. Donald W. Miller, Jr. szívsebész professzor, University of Washington School of Medicine és a Seattle VA Medical Center tanára, Jódot az egészségért!
http://www.kekjod.hu/jodot_egeszsegert.html
http://www.drbrownstein.com/Iodine-Why-You-Need-It-p/iodine.htm
Szent-Györgyi Albert, Az élő állapot, Kriterion könyvkiadó, Budapest, 1973
glutenmentesen-egeszsegesen.com/cikkek/vitaminok-asvanyi-anyagok-nyomelemek
http://www.tenyek-tevhitek.hu/csaktagoknak/pajzsmirigy-alulmukodes-es-szelen.php
http://www.kekjod.hu/sajtoszemle_ha_ram_hallgat_meggyogyul.html
https://www.lira.hu/hu/konyv/ismeretterjeszto-1/tarsadalomtudomany/a-gyogyito-jod
Hashimotos vagyok mióma mellett, a jód kérdésben nem lehet eligazodni.
Egyik oladlon tiltják, másik oldalon azt olvasom a Hashimoto egyik oka a háttere masszív jódhiány.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nem a „sok jód” okoz autoimmun pajzsmirigy betegséget, mint ahogy azt az orvosok hiszik, hanem pont a túl alacsony jódellátottság ágyaz meg az egésznek? Kinek lehet hinni? Tiszta káoszt látok ezen a területen. Tud valaki segíteni?
Klári, szerintem erre egy jó endokrinológus tud választ adni.