12 kérdés – 12 válasz: interjú Dr. Szeberényi Zsolt főorvos úrral a mióma laparoszkópos eltávolításáról

Méhmióma laparoszkópos eltávolítása

A mióma, endometriózis, adenomiózis, adenomióma szinte népbetegségnek számítanak, amelyek már a fiatalabb korosztályt sem kímélik. Szerencsére ma már a betegségek kezelése kíméletes sebészeti módszerekkel zajlik, így elkerülhető a méheltávolítás traumája. A kulcslyuk sebészetnek is nevezett laparoszkópos eljárás során néhány apró hason ejtett nyíláson keresztül távolítják el a feldarabolt méhmiómát.

A laparoszkópos mióma eltávolítást hazánkban elsőként Dr. Szeberényi Zsolt a békéscsabai Dr. Réthy Pál Kórház Nőgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosa végezte 1996-ban. Eleinte évente 10-20, 2007-ben 50, 2012-től évente 100-120 sikeres, tehát az elmúlt 23 évben összesen 1500 beavatkozás történt. A mióma laparoszkópos eltávolításával kapcsolatban kerestük meg Dr. Szeberényi Zsolt főorvos urat, aki készséggel válaszolt kérdéseinkre.

Dr. Szeberényi Zsolt a Békéscsabai Dr. Réthy Pál Kórház Nőgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosa, endoszkópos specialista

12 kérdés –  12 válasz

Mi az a mióma méret, amely még ezzel az eljárással kezelhető?

Laparoszkópos eltávolítás szempontjából a 4-7 cm átmérőjű gócok a legalkalmasabbak. Nagyon fontos azonban a gócok elhelyezkedése is – a középvonaltól, illetve a méhszájtól való távolság.

Mi a helyzet a hét centiméternél nagyobb miómákkal?

A 7 cm-nél nagyobb miómák is eltávolíthatók laparoszkóppal, azonban fel kell hívni a betegek figyelmét, hogy ennél a méretnél 50 % az esély, hogy menet közben laparotómia (a has vízszintes metszése) válik szükségessé.

Mit lehet tenni a gáz miatti kellemetlenségek, puffadás, homokszemek a szájban érzés csökkentése érdekében?

A CO2 gáz miatti kellemetlenségek – ha a műtétet megfelelő rutinnal rendelkező operatőr végzi – elhanyagolhatók. Nagyon fontos a műtét időtartama – ez normál esetben megfelelő gyakorlattal 30-40 perc, illetve műtét végén a gáz gondos eltávolítása is nagyon lényeges.

Miért szükséges a has CO2 gázzal feltöltése?

A műtét elején széndioxid (CO2) gázzal feltöltjük a hasüreget. Ehhez speciális „Veres” elnevezésű tűt használunk.
A tű feltalálója Veres János magyar pulmonológus. A széndioxid gázt egy speciális pumpa (insufflátor) adagolja, és méri a hasüregi nyomást, az áramló gáz sebességét ezáltal biztosítja, hogy a műtét során végig a kívánt paraméterek mellett operálhassunk. Miután kialakítottuk a kívánt gáztartalmú üreget a hasban, behatolunk a hasüregbe.

Mi alapján döntik el, hogy a mióma ezzel az eljárással eltávolítható vagy méheltávolítás szükséges?

Fontos a mióma gócok száma, mérete, elhelyezkedése, a gócok felett az ép méhfal vastagsága, erezettsége – ezekre kell választ adnia a műtét előtti kivizsgálásnak, amelyre legalkalmasabb az ultrahang. Nagyon fontos a páciens életkora, családtervezési státusza, testalkata.

Több mióma göb is eltávolítható egyszerre?

Több góc, akár 7-8 is eltávolítható egyszerre, ha méretük, elhelyezkedésük ideális. Fontos tudni azonban, hogy 1-2 góc eltávolítása után nagyon ritkán alakul ki újra mióma, de több góc esetén nagy az esély a műtét után új gócok kialakulására.

Milyen vizsgálatok szükségesek a laparoszkópos eljárás előtt?

A fent említettek szerint az UH vizsgálat a legfontosabb, ennek a műtét előtti napon is meg kell történnie, a fenti kérdésekre kell választ adnia és az operatőrnek az UH vizsgálaton részt kell vennie.

Mennyi időre esnek ki a munkából a hölgyek?

A munkából való kiesés átlagosan 10-14 nap.

Mennyi idő a teljes regeneráció?

A teljes regeneráció 4 hét, ezt követően engedélyezett – kontroll vizsgálat után – a sport, ill. az együttlét.

Mit tehetünk a műtét utáni összenövések megakadályozása érdekében?

Az összenövések megelőzésére a hasüreget a műtét során többször, a műtét végén nagyon körültekintően átöblítjük, a pácienst a műtét után hamar mobilizáljuk. Amennyiben meddőség oka a mióma, akkor laparoszkópos eltávolítás után a teherbe esési arány 57%, így sok császármetszést végzünk sikeres mióma műtéteinket követően. Elenyésző számban találunk összenövést.

Létezik Magyarországon gázmentes laparoszkópia, mint Németországban?

A gáz nélküli laparoszkópiát 20 évvel ezelőtt mi is kipróbáltuk, tudomásom szerint a világon sehol nem terjedt el, létjogosultsága túlsúlyos páciensek esetén van.

Mit kell tudnunk a miómát kiváltó hajlamosító tényezőkről? Illetve mit tehetünk a miómák 50 %-os visszanövési esélyének csökkentésére?

Bár hatalmas irodalma van a megelőzésben a diétáknak, tornáknak, jógának – az én gyakorlatomban ezek pozitív hatásáról nem áll rendelkezésre adat. A hormon háttér logikus magyarázat lehet, hiszen a menopauza után általában a gócok visszafejlődnek.

Kapcsolódó bejegyzések:

A mióma szakorvosi kezelése összefoglaló

10 tudnivaló a női méhről 

Miómák mérete és terhességi komplikációk

A méheltávolítás lehetséges szövődményei

Az étrend hatása szerveinkre

Mióma műtét előtt állsz?

Szeretnél minél előbb felépülni, hogy ne nélkülözzön a család? Ebben segítünk! Kattints és rendeld meg most a három életminőség javító terméket egyben, 30 % kedvezménnyel!

Irodalom:

https://drmateszabolcs.hu/laparoscopos-sebeszet/

https://www.gymsmo.hu/cikk/a-veres-janos-fele-tu.html   

http://web.med.u-szeged.hu/expsur/hefop/endoszkopia/orv-tech/kezimuszerek.htm   

méhmegtartásmióma műtétnőgyógyászatszervmegtartó műtétek
Comments (13)
Add Comment
  • Márti

    Két hete volt a Mióma Központban laporoszkópos mióma eltávolításom. Tegnap megjött a menstruációm hét nappal korábban mint kellett volna. Görcseim vannak es szokatlanul fáj mindenem. Régen még miómával sem volt ilyen. Korábban nem kellett menstruaciós fàjdalomra gyógyszert bevennem, de most muszáj. Megkérdezem itt ez normális? A méhet is varrták természetesen, de azért ez a fájdalom meddig lesz vajon?

    • Ivett

      Szia, nekem egy hete volt műtétem. Műtét után 3 nappal jött meg a második napon fájt durván a hasam, a fájdalomcsillapító sem segített. Egy napig tartott a fájdalom. Mivel varrataink vannak kint és bent is, szerintem normális.Ahogy telik majd az idő, napról napra jobb lesz.

    • Ági

      Nekem négy hete volt és ugyanígy érzem magam. Orvosom azt mondta, hogy műtét utáni hat hétben bármi előfordulhat.

  • Enikő

    Sziasztok! 4 hónapja volt laparaszkópos méheltávolításom mióma miatt, a szövettanból kiderült hogy adenomyozis is volt. A 6 hetes kontroll után minden fájdalmam, panaszom megszünt, mintha új életem lenne…. de már több mint egy hete megint alhasi égés- feszülés-nyomást érzek ami a derekamba is kisugárzik , főleg hajoláskor érzem jobban. Másnak volt hasonló érzése, lehet ezt összefüggésbe hozni a frontérzékenységgel (a műtét óta érzem a hidegfrontot), vagy kezdjek aggódni más miatt. ?

    • Lilla

      Szia! Engem október 10-en műtottek én is érzem a vágásnal az idő változást. Nagyon szokott fájni. A hasam még nagyon érzékeny

      • Márti

        Én is kíváncsi vagyok ezzel kapcsolatos tapasztalatokra, ui. ugyanezt élem meg. Most lesz nyolc hete, hogy hasi úton távolították el a méhem. A 6 hetes kontrollra minden panaszom megszűnt, azóta viszont hol itt,
        hol ott fájdogál a hasam. A hétvégén különösen az egyik vese tájékon éreztem fájdalmat, azóta szűnni látszik. A hasam is érzékeny, ugyanakkor a heg környéke még mindig zsibbadt.

    • Bea

      Szia Enikő!Én is hasonlókat érzek Engem nov 3.-àn műtött Àcs prof.Nekem kezdetektől fogva voltak ilyen fàjdalmaim, most màr egyre erősebbek sajnos.Égő szúró érzés nekem is, derékba kisugàrzó.
      Sőt a szeméremdomb felett mintha a szövetek is fàjnànak .Vizelet ürítéskor néha begörcsöl, alig tudok felàllni.Én készülök vissza hozzà.Az időjàràsi frontok kor meg brutàlisan fàj.Nekem hüvelyen keresztül tàvolítottàk el,
      ami elvileg felépülésében gyorsabb folyamatot feltételez.Együtt érzek veled.
      Nekem a szövettani leletemben idült gyulladàsos gócok vannak írva.

  • Hanna

    Sziasztok . Lehet hülyét kérdezek, de férfi ökölnyit ki lehet venni laparral? Az szerintem 6 cm- nél jóval nagyobb. Nekem van császarmetszés hegem van is, úgy is?

    • Ági

      10 cms miómat is ki tudnak szedni laparral..

      • Zita

        Van egy eszköz (morcellátor) ami a hasüregben felaprítja a miómát.
        Így tudják kiszedni a laparoszkópos portokon keresztül.

        • Csilla

          Nekem is volt császármetszés vágásom, hasi műtét miatt. És volt utána laparom. Azt mondta az orvos, hogy a korábbi nagy hasi műtét miatt lehet, hogy nem fog menni a lapar, s menet közben át kell váltani rendes műtétre, de végül megcsinálták.

  • Ernya

    Szia nekem 3 miómám van 3 cm a legnagyobb .Volt laporoszkopiás és vissza nött sajnos .Most lombik elött állok félhetek ,hogy nem marad meg ?