Elöljáróban le kell szögezni hogy a hormonbarát táplálkozás kizárja a szélsőségeket. Étrendünkből nem szabad kivonni egy tápanyagfélét sem. Diétánk akkor jó ha nem éhezünk, élelmiszereink pedig tiszták, kemikáliával nem szennyezettek.
Nem szabad lemondani sem a szénhidrátokról, sem a fehérje és nélkülözhetetlen B12 vitamin forrásként szolgáló húsfélékről, sem az olajos magvakról, sem a tojásról, és egyes tejtermékekre is szüksége van szervezetünknek. Árnyalt a kép. Minden a mennyiségen és minőségen múlik. Most azt nézzük meg, a mióma (ösztrogén dominancia) étrendbe mely gabonafélék illeszthetők be.
Tápanyagok
Szervezetünk működéséhez szükséges táplálékkal bevitt anyagokat nevezik összefoglaló néven tápanyagoknak.
Testünk építőkövei, az életműködéshez és anyagcsere folyamatok szabályozásához szükségesek. A tápanyagok három nagy csoportja: testépítő anyagok, energiaforrások és fehérjék.
Energiaforrásként szolgálnak a szénhidrátok, fehérjék és zsírok. Egyes gabonafélék értékes tápanyagokat tartalmaznak, fehérje, szénhidrát és ásványi anyag források, ezért a gabonafélék fogyasztásáról nem szabad lemondani. Összeállításunkban a mióma, menstruációs zavarok kezelésében szerepet játszó tápanyagokban (vas, magnézium, kalcium, réz, B vitaminok, E-vitamin, értékes zsírsavak) gazdag gabonaféléket mutatok be. De előtte vizsgáljuk meg miért problémás a mai búza és a búzából készült élelmiszerek.
Mi a gond a mai búzával?
Miért okoz emésztési zavart a búzaból készült kenyér és pékáru? A XXI. századi új mezőgazdasági technológiák következtében emberek millióit hátrányosan érintő egészség bűntettről beszélnek. Mi az oka? A mai búzának alig van köze az ősi búzához. A mai búza több génmódosításon, nemesítési eljáráson átesett élelmiszer.
Évtizedek alatt újabb és újabb, a környezeti hatásoknak ellenálló, magas terméshozamot biztosító búzafajok jelentek meg. A középkorban még egy kalászon három mag, ma egy kalászon ötven mag terem. A búzanemesítés miatt a búzafehérje összetétele is megváltozott.
A glutén más néven búzasikér egy fehérjevegyület. Ötven évvel ezelőtt a búza öt százalék glutént tartalmazott. Ma ez tízszer több, ötven százalék. Minél magasabb a gabona glutén tartalma, annál inkább alkalmas látványos külsejű, ropogós pékárunak. Gluténtól duzzad többszörösére a kelt tészta. Ne csodálkozz, ha génmódosított búzából készült kenyér után puffadsz. Emésztésünk nem tud ilyen gyorsan a búzanemesítési változásokhoz igazodni. A gyomor, bél gyulladásos betegségek érintettjeinek emelkedő száma is a génmódosított búza számlájára írható , ami a következő panaszokat okozhatja.
- emésztési zavarok
- puffadás
- ösztrogén dominancia=vegyi anyagok felhalmozódása a szervezetben
- hormonális eltérések
- erős vérzés, menstruációs zavarok
- változókori panaszok
- depresszió, szorongás
- elhízás
Hántolás
A másik nagy probléma a finomítás, hántolás. Hazánkban az előállított liszt 95 százaléka fehérliszt. Hántolással pont a legértékesebb részt távolítják el. A búzaszem külső rétegei az emésztést és felszívódást segítő vitaminokban, ásványi anyagokban gazdagok. Kiemelkedik a B1, B2, B6 és E-vitamin, az ásványok közül a vas, réz és cink tartalom, melyek a korpán kívül a csírában is megtalálhatóak. A malomipari hántolási tevékenység során a gabona legértékesebb részeit, héj, korpa és csírarészt távolítják el.
Fehér liszt készítésével az E-vitamin 90 százalékkal, a B1 vitamin 75 százalékkal, a B2 és B6 vitamin tartalom pedig 67 százalékkal csökken.
Hormondiétánkban tehát olyan gabonafélét választunk, amely gluténmentes, hántolási, finomítási eljáráson nem esett át. Melyek az alacsony szénhidrát tartalmú, magas tápértékű, magas ásványi anyag tartalmú gluténmentes gabonák?
A búzát helyettesítő egészséges gabonák tulajdonságai
- nem finomított
- alacsony a szénhidráttartalma
- gluténmentes
- tápanyagban gazdag
Gluténmentes „gabonák”
A gabona szót azért tettem idézőjelbe, mert bár az amarántot és hajdinát is a gabonák közé sorolják, az előző disznóparéj-féle, az utóbbi pedig keserűfű-féle.
Amaránt (disznóparéj)
Dél- Amerikából származó amarántot a gabonafélék közé sorolják pedig a disznóparéjfélék családjába tartozik. Vörös, hosszan lenyúló, csüngő termését szedik. Bársonyvirágnak is hívják. Gluténmentes, fehérjében, ásványi anyagokban gazdag, szénhidrátban pedig szegényebb a búzával összehasonlítva. Lysintartalma immunrendszer, idegrendszer erősítő és a daganatok fejlődése ellen hat. A köleshez hasonló apró magvak fehérjetartalma 18 százalék. Vasban, magnéziumban, rézben, mangánban, Omega-3 zsírsavakban, a női méh egészségében kulcsszerepet játszó E és C vitaminokban is gazdag. Vastartalma más gabonafélékkel összehasonlítva mennyiségben és minőségben is kiemelkedő. Kalciumtartalma meghaladja a tejét, ezért változókori csontritkulás megelőzésére alkalmas. Olaja hetven százalékban tartalmaz telítetlen zsírsavakat. Megfőzve köret, lisztjéből pedig nem puffasztó kenyér, péksütemény készülhet.
Hajdina
A hajdina valójában nem gabona hanem keserűfű-féle, ahogy például a sóska. Több fajtája ismert. Létezik ízben eltérő világos színű és barna hajdina. Szögletes magvai értékes aminosavakat, B vitaminokat, E vitamint, kovasavat tartalmaznak. Májbetegségek, mérgezések, ösztrogéndominancia esetén a májkímélő gyógyító étrend egyik alapélelmiszere. A hajdinában található rutin a vérrögképződést hátráltatja. Rizshez hasonlóan készíthető. Csíráztatva is jó, a hajdinacsira saláták ízletes alkotó része.
Köles
Glikémiás indexe magasnak számító 71. Bár az egyetlen lúgosító gabona, különösen gazdag ásványi anyagokban, nyomelemekben, de magas a glikémiás indexe. Csontjainkat tömöríti, a változókori csontritkulás folyamatát visszafordítja. Főzheted vízben, kókusztejben. Zöldségekkel, petrezselyemmel (petrezselymes köles) fűszerekkel (currys köles) is nagyszerű. Nem idéz elő nyákképződést. Hetente két alkalommal illeszd az étrendedbe, egyszer sós fűszeres gyógynövényes formában, egyszer pedig idénygyümölcsökkel. Kapcsolódó bejegyzés: Házi kölestej változókorban
Quinoa
Rostokban gazdag alacsony kalóriatartalmú, lassan felszívódó szénhidrát, tápértékre hasonló a barna rizshez.
Kilencféle aminosavat és nagy mennyiségű magnéziumot tartalmaz. Réz és mangántartalma miatt szabadgyök megkötő tulajdonsággal bír. A quinoából a barnarizshez hasonlóan köret, levésbetét, fenséges saláta készülhet.
Elkészítés
Mosd meg a gabonát többszöri áztatás után jó alaposan. Pirítsd meg egy kevés olajon, majd főzd dupla mennyiségű sós vízben. Kockára vágott főtt sárgarépát, brokkolit, zöldborsót, petrzselymet adsz hozzá. Köretként, egytálételként kínálhatod. Októberi menűjavaslat: Almás fasírozott petrzselymes quinoával.
Glikémiás index
Bár a fenti gabonafélék glikémiás indexe magas, tápanyagtartalmuk miatt mégis illenek a hormonegyensúly étrendbe. A GI-t valójában más élelmiszerekkel együtt kiváltott hatás alapján kell vizsgálni. Főzési idő és előkészítés (vágás apró vagy nagy darabokra) is módosítja az élelmiszer glikémiás indexét.
Kapcsolódó bejegyzések:
Almás receptek a vérszegénység étrendi kezelésben Három napos kölesböjt és étrend Erős menstruáció étrendi kezelése Progeszteronszint emelés csipkebogyóval Kakukkfüves cukkínis édesburgonya tócsni
Forrás:
Naturmedizin Aktuell, Ausgabe vom 19.09.2023 – Warum Weizen uns krank und dick machen kann und welche Getreide-Alternativen nicht nur lecker sondern auch gesund sind -von Beate Rossbach
https://www.fid-gesundheitswissen.de/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hajdina
https://www.mindenmentes.hu/2012/06/glutenrol-zabrol-
https://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%BAza
https://hu.wikipedia.org/wiki/Glut%C3%A9n
https://hu.wikipedia.org/wiki/Lizin
https://hu.wikipedia.org/wiki/Kovasav
https://en.wikipedia.org/wiki/Rutin
https://hu.wikipedia.org/wiki/Diszn%C3%B3par%C3%A9j
https://www.hazipatika.com/taplalkozas/anyagcsere/cikkek/ellenseg_vagy_barat_a_szenhidrat
https://www.egeszsegkalauz.hu/eletmod/taplalkozas/a-gabonafelek-szerepe-a-taplalkozasban/cywjztc
https://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%A1panyag