Inzulinrezisztencia mint a mióma társbetegsége

Közösségünkben sokan számolnak be mióma mellett inzulinrezisztenciáról, ösztrogén dominancia képében mutatkozó hormonegyensúly problémáról, pajzsmirigy betegségről. Szerintem már kisebb mióma-nál érdemes társbetegségekre is gondolni. A mióma társbetegségeinek kivizsgálása érdekében keress fel egy jó szülész-nőgyógyász endokrinológust vagy  dietetikust.

Bizonyára Te is tudod, az inzulinrezisztencia a 2. típusú cukorbetegség előszobája azzal a különbséggel hogy az IR-ből ki lehet gyógyulni a cukorbetegségből nem.

Az inzulinrezisztencia kihat a hormonműködésre

Az inzulin magas szintje a hormonháztartás (progeszteron, ösztrogén) befolyásolásán keresztül hat a női nemi szervek működésére. Az inzulinrezisztencia, pajzsmirigy betegségek és a nőgyógyászati problémák „jó barátok”. Sajnos a betegségeket a szakemberek mégis külön-külön kezelik. A jó hír az, hogy az inzulinrezisztenciát táplálkozással és mozgással jól karban lehet tartani. Az életmódváltást követően fél év egy év elteltével javul a beteg állapota, nyolcvan százalék eséllyel kezelhető eredményesen az inzulinrezisztencia.

Hogyan bizonyosodhatsz meg az inzulinrezisztenciáról?

Az inzulinrezisztencia diagnózisát nehezíti, hogy a tünetek nem specifikusak. A vizsgálat cukorterheléses vérvétellel történik. Eredményként az orvos két grafikont kap: az egyik a cukorszintet, a másik az inzulinszintet mutatja. Ebből az úgynevezett HOMA-index alapján tudja meghatározni az orvos hogy a páciens inzulinrezisztens-e.

Hölgyek a mióma és inzulinrezisztencia tünetek feltűnő hasonlóságáról számolnak be:

Melyek a mióma és az inzulinrezisztencia közös tünetei?
  • menstruációs zavarok
  • túlsúly
  • hason és csípőn megjelenő zsírpárnák
  • fáradékonyság
  • belső nyugtalanság
  • depresszió
Melyek a mióma és inzulinrezisztencia hajlamosító tényezői?
  • félkész, tartósító anyagokat, ízfokozót tartalmazó ételek
  • tápanyagok hiánya a szervezetben
  • anyagcsere zavarok
  • pajzsmirigy alulműködés
  • D-vitamin hiány
  • ülő életmód
  • mozgáshiány
  • érzelmi és munkahelyi stressz
  • rendszeres gyógyszerfogyasztás
Közösségünkben sokan számolnak be mióma mellett inzulinrezisztenciáról, ösztrogén dominancia képében mutatkozó hormonegyensúly problémáról, pajzsmirigy alulműködésről. A hasi zsírpárnák, az „alma” típusú hízás az inzulinrezisztencia egyik tünete lehet. Fotó: pixabay.com

Mióma és inzulinrezisztencia életviteli kezelése

Melyek az életmódváltás fő irányai?

Általánosságban ajánlatos kerülni az ultrafeldolgozott élelmiszereket. Mellőzni kell a cukrot, fehér lisztet, glutént tartalmazó gabona-féléket. A tej legyen minimális . Maradhatnak a fermentált tejtermékek, ha valaki nem érzékeny a tejcukorra, tejfehérjére. Ez is módjával fogyasztható, mert a nagyipari termelés során rengeteg mesterséges HORMON és antibiotikum kerül a tehéntejbe. Ezért kerülendő pláne hormon egyensúlytalanság esetén.

A húsról nem szabad egy az egyben lemondani, hiszen pótolhatatlan fehérjéket, vitaminokat, más tápanyagokat tartalmaz. A hús jó minőségű, megbízható forrásból származó legyen.  Legyen minél kevesebb felvágott, szalámi, virsli-féle az étrendedben (hacsak nem szabadon nevelt állattól származik és adalékanyag mentes). Ajánlatos időnként kollagént tartalmazó részt (csontos húsból, csirkelábból készült leves) és belsőséget (máj), tenger gyümölcseit is enni a bio színhús mellett. Létfontosságú a megbízható minőségű Omega-3 zsírsavak bevitele, hacsak nem fogyasztasz két naponta higanymentes tengeri herkentyűket. Fontos a megfelelő mikro tápanyagok bevitele természetes formában mint a D3, K1 vitaminok, magnézium, A-vitamin, cink, szelén, jód,  és a tápanyagok biológiai hasznosulása miatt legalább ennyire fontos a bélflóra egészségének helyreállítása.

Ősszel őszi zöldségek, gyümölcsök mint naspolya, kökény, cékla, sütőtök, gyökérzöldségek legyen az étlapon

Tavasszal  pedig a tavaszi zöldségek, gyümölcsök, idény gyógynövények mint retek-félék, hónapos retek, pitypangból, csalánból készült ételek fogyasztása ajánlott.

Az IR diétában kívánatos  mindig a friss szezonális, vegyszermentes alapanyagokból, tápanyagban gazdag, minimál glutén-mentes gabonából sütött kenyér-féle, vagy kenyér helyett gyökér zöldségek, zöld leveles növényekből készült ételek fogyasztása.  Inzulinrezisztenciánál is fontos a máj tehermentesítése, mert a máj szűri át a káros anyagokat és a hormonok egy részét. Ezért ha a máj leterhelt, mióma mellé automatikusan társulhat az inzulinrezisztencia és ösztrogéndominancia. Számolni kell még a xeno-ösztrogénként működő vegyszerek káros hatásával, amelyek a többi bevitt ösztrogénnel együtt hosszú távon borítják fel a hormonok kényes egyensúlyát.

A táplálkozás az életmódváltás egy része, a stresszkezelés, az alvás szintén fontos szerepet töltenek be. Úgy gondolom, hogy nem a gyógyszerek (prediabétesz kezelésére fejlesztett metformin) és a kívülről bevitt hormonok fogják elhozni a megoldást. Egy USA-ban vizsgált Diabétesz Prevenciós Program tapasztalata szerint a testmozgás és a diéta a metformin kezeléshez képest közel kétszer olyan hatékony eredményt nyújtott.
Szervezetünket kell hozzá segíteni ahhoz, hogy helyreállítsa az egyensúlyt.

Inzulinrezisztencia korábbi megítélése

Az inzulinrezisztenciáról sokáig azt hitték, hogy degeneratív (visszafordíthatatlan) állapot. Korábban az a nézet uralkodott, hogy az IR oka is főleg a genetika és nincs mit tenni az IR szerencse kérdése. Az inzulinrezisztenciát nem vették figyelembe a meddőségi vizsgálatoknál. Az inzulinrezisztencia alapja a legtöbb civilizációs betegségnek és az egyre több fiatalt érintő meddőségnek. Talán ezért is nőtt meg a lombik kezelések száma.
A mióma, inzulinrezisztencia tartós eredményt nyújtó kezelésében a szervezet öngyógyító folyamatainak összehangolt munkája szükséges.

Forrás:

https://www.endokrinkozpont.hu/inzulinrezisztencia  

https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/inzulinrezisztencia

6 elterjedt tévhit az inzulinrezisztencia körül

https://www.webbeteg.hu/cikkek/cukorbetegseg/4021/inzulinrezisztencia-a-szenhidrat-haztartas-zavarai

https://hu.wikipedia.org/wiki/Inzulinrezisztencia  

https://labs.selfdecode.com/blog/homa-ir/  

https://www.cdc.gov/diabetes/prevention/index.html  

https://ogyei.gov.hu/metformin_

 

Comments (2)
Add Comment
  • Szilvi

    Üdv Mindenkinek! Történetem hosszú, megpróbálom röviden leírni.36 éves vagyok. 2016-ban kezdődött nálam az elnyúló vérzés,ami azóta is van.Tíz-14 napokat is vérzek.Sok-sok évig szedtem a Norcolutot és a többi vérzéscsillapítót. Volt három küretem. Azzal kecsegtettek, hogy a menstruációm rendben lesz, de eddig eredménytelen. Hét hónapja eljutottam endokrinológushoz ahol csak sima éhgyomori inzulint vizsgáltak. IR a gyanú. Nagyon nehéz elindulni, hogy mit lehet enni mit nem, mikor milyen ételt. Sikerült 10 kilót lefogynom, már csak két kiló választ el a normális súlytól. A vérzés,hajhullás továbbra is fennáll.Egy nőgyógyász látott bal oldalt egy cisztát aki közölte velem,hogy PCOS-em van irány egy magán trombózis panel és ír fel fogamzásgátlót. Hiába mondtam neki,hogy nem szeretnék szedni fogamzásgátlót. Rá négy hónapra egy másik nőgyógyász már nem látta a cisztát,ugyanazon a napon egy kismedencei uh-n a másik doki se látta a cisztát. úgy adódott a helyzet,hogy egy hónapja véreztem vissza kellett mennem a nőgyógyászhoz aki üvöltött velem,hogy fog.gatlót kell szednem mert igazolt IR-em van és PCOS-em. Sírva mentem ki a vizsgáloból (hozzá teszem akkor nem vizsgált meg újra) na most egy étkezési és hormonális tanácsadó megnézte az endokrinológus által kért eredményemet aki elmondta,hogy Pcos-em nincs de ösztrogèndominanciám igen. Nem tudom ennek köze lehet a vérzéshez? Illetve azt mondta se a barna rizs se a tk kenyér se a csirkemell nem jó mert magas az ösztrogén szintje.mashol meg azt olvasom azokat lehet enni. A kérdésem az lenne,hogy honnan tudok biztos infót kapni arról hogy mit is lehet enni mit nem.milyen összetevőket kell néznem? Sajnos magánorvosra nem telik. sportolni A TB-t magamnak fizetem. Nem tudom hova tovább. endometriozist se vizsgálnak mert ahová tartozom nincs specialista ahol van oda még nem mehetek mert nem oda tartozok

    • Cserháti Gabi

      Sajnálom a kálváriádat, viszont gratulálok a fogyáshoz! Az ösztrogén dominanciának IGEN SOK köze van az erős vérzéshez, hiszen az váltja ki. Az ösztrogénnek van egy sejtosztódást kiváltó hatása méhben, valamint hatására lesz vastag a méhnyálkaháryta. Minél vastagabb annál több lesz a vérzés. Ösztrogén dominanciát kiválthatnak a xenoösztrogénként viselkedő vegyi anyagok, festékek, kozmetikumok, élelmiszeripari termékek, és még lehetne sorolni estig. minden kémiai anyag (gyógyszerek) ami nem természetes. A kémiai ösztrogének rombolják a hormonegyensúlyt, mert nehezen bomlanak le, illetve ki kell szervezetünkből vezetni őket rostokkal, antiösztrogén hatású növényekkel, vitaminokkal. Mikor egyes növényi élelmiszerekre azt mondják ösztrogénes ott csak az ipari előállításúra gondolnak, egyébként a természetben megtalálható növényi ösztrogének hasznunkra vannak. Én legalábbis így tudom. Sztem, barna rizst, alacsony GI szénhidrátokat, ellenőrzőtt gazdálkodásból származó húsféléket ehetsz. De nem ehetsz konzervet, előre csomagolt, vagy félkész étel, ami nehézfémeket, káros anyagot tartalmaz. Tehát a képlet egyszerű vissza a természethez. Minél természetesebb valami annál jobb és minél feldolgozottabb annál rosszabb. IR, erős vérzésről, miómáról itt olvashatsz: https://mioma.hu/inzulinrezisztencia-mint-a-mioma…/ Táplálkozási javaslatot Hormondiéta összeállításunkban találsz. https://mioma.hu/hormondieta/ Mielőbbi gyógyulást kívánok! 🤩