Menstruációs panaszok, szelíd gyógymódok (első rész)

A fájdalmas menstruáció nemcsak a miómával rendelkező, perimenopauza éveiben járó 38+ hölgyek életét keseríti meg. A menstruációs fájdalom, az alhasi „görcsök” minden korosztályt érintenek. A közvélekedéssel ellentétben ennek okát nem a genetikában, hanem az életmódban és környezeti hatásokban kell keresni.

Kapcsolódó oldalak: mióma  mióma tünet erős menstruációs vérzés   8+2 kérdés, amelyek segítenek eldönteni rendellenes-e a menstruációd? 

Hogyan gyógyít az orvostudomány?

Mire vágynak a betegek?

Már 5000 évvel ezelőtt említették a problémát

Már ötezer éve szenvednek hölgyek a fájdalmas vagy erős menstruáció miatt, mégis úgy tűnik mindezidáig nincs kielégítő magyarázat az okokra, és nem találunk megoldást a mellékhatás mentes szelíd gyógymódra.

A menstruációs panaszok első történelmi utalásai egészen az 5000 évvel ezelőtti Mezopotámiába nyúlnak vissza. Az enyhe menstruációs fájdalom még valamennyire természetes. De ha a panasz elviselhetetlen, a hölgy a hasára helyezett meleg vizes flakonnal összegörnyedve napokig fekszik, akkor egészen bizonyos, hogy rendellenesség áll a háttérben. Bár a menstruációs fájdalom kezelése az orvostudomány feladata lenne, úgy érzem a panaszokat mégsem kezelik kellően.

A menstruációs fájdalom hátráltatja a mindennapi teendők elvégzését, akadály lehet a munkában, a társas kapcsolatokban, a párkapcsolatokat pedig mérgezi.  A fájdalomcsillapító gyógyszerek csak tüneti kezelést nyújtanak. Elnyomják a fájdalomérzést, nem a kiváltó okot szüntetik meg.

Menstruációs panaszok típusai

A fájdalom a méhnyálkahártya leválásával járó méhösszehúzódásokból ered. A fájdalmas menstruációhoz gyakran társul gyomorfájdalom, hányinger, hányás, hátfájás, kimerültségérzés. Sok hölgy depresszióval járó hiperérzékenységről számol be. Mióma, adenomiózis mellett a méh deformitása miatt a méhizomzat összehúzódása nehezebb. Ezért ezek a betegségek még hevesebb menstruációs fájdalmat válthatnak ki.

A fájdalmas menstruációhoz gyakran társul gyomorfájdalom, hányinger, hányás, hátfájás, kimerültségérzés. Sok hölgy depresszióval járó hiperérzékenységről számol be. Mióma, adenomiózis mellett a méh deformitása miatt a méhizomzat összehúzódása nehezebb. Ezért ezek a betegségek még hevesebb menstruációs fájdalmat válthatnak ki. A menstruációs fájdalom, az alhasi „görcsök” minden korosztályt érintenek. A közvélekedéssel ellentétben ennek okát nem a genetikában, hanem az életmódban és környezeti hatásokban kell keresni. Fotó: pixabay.com

Az orvostudomány megoldásai

A menstruációs fájdalom enyhítésére az orvostudomány két megoldást kínál. Az egyik a fájdalomcsillapító, a másik a hormonális fogamzásgátló. Az utóbbit fiatal lányoknak is felírják, pedig ők nem is gondolnak fogamzásgátlásra, csupán a fájdalom megszűnését szeretnék elérni. A fogamzásgátló hormonkésztmények pedig mellékhatással (trombózis, emlő-, más daganatok kialakulását hajlamosítja) rendelkeznek.

A fájdalmas menstruáció okai

Fájdalmat előidéző hormonok

A menstruációs panaszok egyik oka a prosztaglandinok egyik fajtájának méhnyálkahártyában történő jelenléte. A prosztaglandin testszöveti hormonok típusai:

  • Dihomogammalinolensav DGLA    (prostaglandinok I. csoport)
  • Arachidonsavból álló                  (prostaglandinok II. csoport)
  • Eicosapentaensavból EPA             (prostaglandinok III. csoport)

A fájdalmas és görcsös menstruációt kiváltó prosztaglandinok a II. csoportba tartoznak. Felerősítik a fájdalmat, gyulladást váltanak ki, összeszűkítik a véredényeket, gyorsítják a véralvadást. Az orvostudomány a káros prosztaglandinoknak hatását gátló ASS-t alkalmazza (Acetilszalicil-sav =Aspirin), amely egyúttal a két másik jótékony hatású prosztaglandin (I. és a III. csoport) működését akadályozza. Az I. és III. csoportba tartozó prosztaglandinok a II. csoportba tartozó fájdalomkiváltó prosztaglandinok természetes hatástalanítói.

Az I. és III. típusú prosztaglandinok enyhítik a gyulladást, csökkentik a véralvadást, blokkolják a fájdalom és a gyulladást kiváltó II. típusú prosztaglandinok működését.

Fájdalmat előidéző életmód

Állati eredetű élelmiszerek

Honnan származnak a káros, II. típusú prosztaglandinok? Az ok az állati eredetű élelmiszerekben keresendő. A II. típusú káros prosztaglandin keletkezéséhez szállít anyagokat, ezzel ellentétben nincs bennük anyag a hasznos I. és III. típusú prosztaglandinok előállításához. A legtöbb állati eredetű termék (hús, kolbász, szalámi, tejtermékek, tojás) arachidon-savat tartalmaz, amely fokozza a fájdalmat, belobbantja a gyulladásokat.

Értékes zsírsavakat tartalmazó olajok hiánya

Megoldás az állati eredetű termékek fogyasztásának csökkentése és a zsírszükséglet válogatott növényi olajokból fedezése. A hormondiéta a magas tápértékű, hidegen sajtolt Omega-3 zsírsavakat tartalmazó olajokat ajánlja. Ha olajat melegítesz, használj extra szűz olivaolajat vagy kókuszolajat. Egyes főzési módozatokat kerülni kell, ilyen például a frittőz használata.

Ásványi anyag hiány

Az „alhasi görcsökre” való hajlam gyakran visszavezethető a hiányzó ásványi anyagokra. A fájdalmas menstruáció oka lehet az éveken át tartó savasító anyagokban gazdag táplálkozás és életmód, amelyet csak hosszú idő munkájával lehet megszűntetni. Példa: Legalább 12 hónapon keresztül kell szájon át szedni a magnéziumot, hogy a sejten belüli magnéziumszint a kívánatos értéket elérje. Ha bőrön át felszívódó magnézium-chloridot használsz, a sejtszintű magnézium akár 6-7 hét alatt emelkedik az egészséges tartományba.

„Savasodás”

A fájdalom annál erősebb, minél erősebb a szervezet savasodása. A stresszel, élvezeti szerekkel (nikotin, koffein, cukor) és gyógyszerekkel „telített” rossz táplálkozási szokások ásványi anyag hiányhoz, méreganyag felhalmozódásához vezetnek. Az alacsony GI-vel rendelkező, lúgosító hatású, vitaminokban gazdag élelmiszerekből álló táplálkozás hatására az erős menstruáció, a menstruációs fájdalom megszűnhet.

Menstruációs panaszok, szelíd gyógymódok II. részben a következő kérdésekre keressük a választ:

Milyen élelmiszereket kerülj? Mely élelmiszerek fogyasztását részesítsd előnyben? Mely vitaminoknak kell feltétlen rendelkezésre állnia a szervezetben, hogy a menstruációs fájdalmak csökkenjenek? Milyen gyógynövényeket használj? Melyik a leghatásosabb görcsoldó, fájdalomcsillapító gyógynövény?

A menstruációs panaszok, szelíd gyógymódok II. részét itt olvashatod.

 

Forrás:
http://www.zentrum-der gesundheit.de/menstruationsbeschwerden.html#ixzz39Pr30It1

https://www.zentrum-der-gesundheit.de/artikel/frauenbeschwerden/menstruationsbeschwerden

US National Library of Medicine National Institutes of Health  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5389641/#pone.0174817.s001

mióma okamióma tünetenőgyógyászatrendellenes menstruációrendellenes vérzés
Comments (1)
Add Comment
  • Tóth Teodóra

    KÖszönöm, köszönöm, köszönöm, köszönöm!
    Végre tudom mi a bajom! A legtöbb tünet stimmel, végre tudom mit kezdjek vele. Annyira megkönnyebbültem!