Nőgyógyászati vizsgálat után kezünkbe nyomnak egy papírt. Az ambuláns lap tele van számunkra érthetetlen kifejezésekkel. Orvosunk általában összefoglalja a lényeget, de otthon újra végigolvasva számtalan kérdés jut eszünkbe. Leülünk a számítógép elé. Google a barátunk, keresésbe kezdünk.
Mióma, adenomiózis, méheltávolítás, perimenopauza legfontosabb nőgyógyászati szakkifejezések jelentése
Akut: Hirtelen fellépő, gyors lefolyású betegség. Szemben a krónikussal, ami elhűzódót jelent.
Anémia: vérszegénység
Anamnézis: Kórtörténet, a korábbi betegségek és a jelenlegi panaszok ismertetése.
Ambuláns: járóbeteg
Ambuláns lap: Ambuláns lapot kapunk a nőgyógyászati vizsgálat után, amelyen a diagnózis, az ellátás ideje, módja és terápiás javaslat, további vizsgálatok szükségessége található.
Adenomyosis: Az adenomyosis az endometriózis egyik típusa lehet, melyben a méh belső nyálkahártya borítása szigetek formájában megjelenik a méh izomzatán. A méh megnagyobbodik, akár 2-3 szorosa is lehet a normálisnak. Alhasi görcsöket, komoly vérzészavarokat okoz. Megjelenése 35-40 év feletti nőknél gyakori. Nálam mióma-val együtt jelentkezett.
Abrasio (abrázió, küret, nőgyógyászati kaparás): A méh belső felszínének megtisztítása, a méhnyak és méhüreg nyálkahártya eltávolítása. A hüvelyen és méhszájon keresztül bevezett eszközzel megtisztítják a felesleges szövetdaraboktól a méhüreget. A kinyert szövetdarabokat szövettani vizsgálatra küldik. Mit tudunk meg a szövettani eredményből? Kapcsolódó bejegyzés: Milyen célt szolgál a nőgyógyászati küret? Nőgyógyászati küret utáni tapasztalatok
Abláció (endometrium): A méh belsejét belülről borító méhnyálkahártya végleges leégetése, egészen az izomszövetig. Nem való minden hölgynek. De akkor mégis kinek ajánlják fel a lehetőséget. Melyek a kizáró okai? További információ: Endometrium abláció méheltávolítás helyett
Adhézió (adhesion): összenövés, amely gyakori mióma, endometriózis, adenomiózis műtétek után (például méh és petefészek, méh és petevezeték, bélösszenövések) ha nem használnak műtétkor összenövésgátló folyadékot, illetve testsúlytöbblet, mozgáshiány más életmód-tényezők is hozzájárulhatnak a kialakuláshoz..
Autoimmun-betegség: A szervezet nem ismeri fel saját sejtjeit, automatikus immunválaszt indít önmaga ellen. Ebbe a csoportba tartoznak a nők 30 %-át érintő pajzsmirigy betegségek.
Biopszia: Szövetminta vétel mikroszkópos vizsgálat céljából, abban az esetben ha rákos megbetegedés gyanúja áll fent.
Cervix: Méhnyak
CRP vagy C-reaktív protein: Egy fehérje, amelynek szintje gyulladás esetén akár ezerszeresére is emelkedhet a májban. Gyógyulás esetén az érték gyorsan csökken.
Cytológia: Élő szervezetek sejtszerkezetével foglalkozó orvosi tudomány. Nőgyógyászati vizsgálat során mintát vesznek. A P1, P2 érték esetében nincs kóros elváltozás. P3 értéktől már különböző kezelések szükségesek az orvos utasítása szerint. Bővebben itt olvashatsz róla. http://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/korai_mehnyakrak/557
Fibróma: Rostos kötőszövetből álló jóindulatú daganat a méh különböző pontjain. (A fibrómát bőrbetegségekkel, anyajegyekkel kapcsolatban is gyakran említik.
Ginekológia (Gynecology): Nőgyógyászat
Gesztáció, Gestation, Graviditas, Pregnancy: Babavárás, terhesség
Gravida: Babát váró nő. (Amikor a fiam a hasamban volt, 2-3 hetente számos vizsgálaton kellett megjelenni. Az orvosok gyakran “gravidáztak”. Akkoriban tanultam meg, hogy a gravida a babát váró nő.)
Elektív műtét: Ütemezett műtét.
Endometrium: A méh belső nyálkahártya borítása. Vastagsága a ciklus során folyamatosan változik. (Állítólag ha 8 mm-től vastagabb az rendellenességre utal.) Kapcsolódó bejegyzés: Miről árulkodik a méhnyálkahártya vastagsága?
Endometrium hyperplasia: A méhüreget fedő nyálkahártya túlságosan megvastagszik. Időben kell felismerni, mert rosszindulatú elváltozáshoz is vezethet. Endometrium hiperplasia
Endometriosis: Gyakori kismedencei fájdalmat okozó krónikus nőgyógyászati betegség. A méh nyálkahártyával azonos szövet rendellenesen megjelenik más szervekben. A 25-44 év közötti menstruáló nőket érinti.
Endokrinológia: Orvosi szakterület, amely a belső elválasztású mirigyek (pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, petefészkek, mellékvese, hasnyálmirigy, agyalapi mirigy, tobozmirigy, stb.) működésével foglalkozik. A belső elválasztású mirigyek a hormonműködést és a szaporító szervek működését is szabályozzák. Nőgyógyászati panaszok esetén érdemes endokrinológus szakember véleményét is kikérni.
Fundus: Méhfenék.
FSH: Folikulus stimuláló vagy tüszőserkentő hormon FSH . A petesejt növekedését és működését szabályozza. Hatáskiváltáshoz az LH hormon szükséges.
HGB, Hemoglobin: A vér oxigénszállító molekulája, a vörösvértestek fő alkotóeleme. Szerepe, hogy oxigént szállít a vérben a tüdőből a test szövetekbe. Két fő részből áll, a vas (hem) és a globin elnevezésű fehérjéből.
Hysteroskopia: Méhtükrözés, a méh üregének vizsgálata optikai eszközökkel. Diagnosztikai és műtéti technika, amely segítségével a méh belső felszínét és a méh nyálkahártyát megfigyelik és a talált elváltozásokat feltárják, majd megműtik.
Infertilitás: Terméketlenség, meddőség.
Intramurális: A méh falában (a mióma elhelyezkedése)
Intrauterin (IU): Méhen belüli.
Intravénás: A gyógyszereket vénán keresztül, infúzióban juttatják a szervezetbe.
Invaziv: A testbe vágás, szúrás révén behatoló orvosi eljárás.
Irrigálás: Eljárás, amely során víz vagy gyógyszeres folyadék segítségével tisztítják ki a hüvelyt és méhnyakat.
Intrauterine device (IUD): Méhen belüli eszköz, általában fogamzásgátlásra használt spirál.
Karcinogén: Rákos daganatot okozó anyagok. Részletes felsorolásukat megtalálod a http://www.organikus.hu/mergezo.php honlapon.
Katéter: Vékony rugalmas cső, amelyen keresztül folyadékot juttatnak a szervezetbe, vagy elvezetnek belőle.
Krónikus: Elhűzódó, hosszú lefolyású betegség. Az akut ellentléte.
Laparoszkópia: Hasüregtükrözés. A laparoszkópos mióma műtét pontos leírásáról ide klikkelve olvashatsz: A mióma orvosi kezelése
Leiomióma: Lásd, mióma
LH (luteinizáló hormon): A sárgatest képződést és a peteérést (ovuláció-t) szabályozó hormon.
Malignitás: Rosszindulatúság.
Menarche: Orvosi szaknyelven az első menstruáció ideje, a női nemi érés kezdete.
Myometrium: Méhtest
Mióma: A méh simaizomból álló jóindulatú daganata.
Ovarium: Petefészek, magház.
Ösztrogén:Tüszőhormon. Túlnyomórészt a petefészkekben termelődő az elsődleges nemi jelleget és a ciklus első felében domináns hormon. Miómás elváltozás estében gyakran található a háttérben hormonális probléma, ösztrogéndominancia. Serkenti a méhnyálkahártya osztódását és méhizomzat tömegének növelését. Itt olvashatsz róla: mióma kialakulásának okai
Perimenopauza: A változókort megelőző hormoningadozással, gyakran testi, lelki panaszokkal járó állapot. Olvass erről többet itt: Hormonális változások a menopauza körül
Polip: Hám eredetű méhnyálkahártya megvastagodás. Mióma és polip hasonlóságokról és különbségekről itt olvashatsz.
Posztmenopauza: Változókor utáni állapot. A nemi hormonok szintje csökken. Következtében más egészségügyi kockázatokkal is szembe kell nézni, például szív és koszorúér betegségek, csontritkulás. Olvass erről többet itt: Hormonális változások a menopauza körül
Progeszteron: Sárgatesthormon. A másodlagos női nemi hormon. Feladata a méhnyálkahártya előkészítése a megtermékenyült petesejt befogadására. Hiánya más nőgyógyászati betegségekhez is vezethet. Bővebben: Mi okozza a hormonműködés zavarát? Progeszteron élettani hatásai Progeszteron a fiatalító hormon
Uterus: Női méh. Kapcsolódó bejegyzés: Tízenegy tudnivaló a női méhről
Kapcsolódó bejegyzések:
Mióma tünetei Mióma kialakulásának okai Mióma kezelése természetes úton Mióma kezelése orvosi segítség Hasznos tények…, amelyeket érdemes tudnod! Mióma főoldal Mióma történetek
Mióma kezelése természetesen
Mioma Organic Life 3.0 + Hormondiéta + Női Egészségtorna három termék egyben. Szerezd meg most a három életminőségjavító terméket egyben.
A múlt hét csütörtökön készült UH felvételen a méhfalban 17 mm-es kis miómat írnak.
Azt meg tudja valaki mondani az 50×53 tagolt szerkezetű terime mellette mi a túrót jelent?
A privát orvosom a klinikán vizsgált, 1000 beteg mellett, nem volt rám ideje.
Előre is köszönöm én már belefáradtam ezek tanulmányozásába sajnos.
igen, ez szinte mindannyiunk problémája, hogy nem tudjuk értelmezni a leleteket, így azok arra jók hogy „marhára elkezdjünk félni”. egyszer megkérdeztem egy orvost, miért nem lehet ezt magyarul, röviden érthetően leírni? az volt a válasz, hogy ezt a kollégák egymásnak írják, nem a betegnek. ezt Ti értitek?
[…] Tudsz latinul? A nőgyógyászati lelet értelmezése […]