Mióma és változókor összefüggései kilenc (9) pontban
Nem könnyű eligazodni az interneten található információk dzsungelében.
A szakmai oldalakon található információk sok esetben nehezen érthetőek, hosszúak, sokszor pont a lényeg veszik el a tudományos magyarázatok tengerében.
A menopauza körüli évek hormonszint változásai mint ösztrogéndominancia, ösztrogénhiány, progeszteron és a többi hormonszint változás információk talán még nehezebben követhetők. Az egyik oldalon azt olvasni hogy a menopauzára az ösztrogénhiány jellemző, a másik oldalon ösztrogéndominancia olvasható. Persze mindkettő igaz, attól függően hogy a változókori átmenet 13-15 évében éppen hol tartunk?
A Házipatika cikke alapján foglaljuk össze a mióma, menopauza, hormonváltozások összefüggéseit 9 pontban
- A változókor egy 10-15 éves folyamat, melynek során a szervezet „hozzászokik” az új állapothoz. A menopauza 3 fő szakasza:
- Perimenopauza jelentése utolsó menstruáció előtti időszak. (10-15 év)
- Premenopauza jelentése az utolsó menstruációt megelőző és követő 2-2 év.
- Posztmenopauza jelentése az utolsó menstruáció utáni időszak.
- A perimenopauza lényeges jellemzője a korábbi időszakhoz képest: (A perimenopauza a menstruáció végleges elmaradása előtti 10-15 évet jelenti.) Míg a tüszőérés folyamata változatlan, a tüszőrepedés elmarad. Ez befolyásolja a szervezet hormonegyensúlyát, mivel tüszőérés alatt termelődnek az ösztrogének, míg a tüszőrepedés elmaradása miatt a progeszterontermelés elmarad. Ez vezet a menopauza bekövetkezése előtti hosszabb időszakban (10 év) ösztrogén dominanciához. Progeszteron csak tüszőrepedés után keletkezik. A perimenopauza addig tart, amíg az ösztrogénszint is csökkenni kezd. Az ösztrogénszint csökkenésével lépünk a premenopauza korszakába.
- Perimenopauzában az ösztrogén sejtosztódást serkentő hatására a méh izomzatán miómák keletkeznek. Tehát a perimenopauzában intenzív sejtosztódás jelentkezhet a méhben.
- Premenopauzában (a menstruáció végleges elmaradása előtti 2 év) az ösztrogéntermelés is csökkenni kezd.
- Posztmenopauzában a megnyugvás és megkönnyebbülés jellemzi a hölgyeket. A posztmenopauzával megérkezik a teljes testi-lelki megújulás, az új életcélok, új lehetőségek korszaka.
- Egyes betegségek, környezeti hatások (ösztrogén hatású vegyületek) és életmódhibák késleltethetik vagy gyorsíthatják a hormonális változás időszakát.
A 38+ nők mióma panaszainak megszüntetésében a természetes gyógymódok kiváltságot élveznek, hiszen alig van mellékhatásuk, ráadásul segítségükkel elkerülhető a szintetikus hormonok szedése.
Szelíd gyógymódok, természetes megoldások mióma és más nőgyógyászati panaszok enyhítése érdekében!
Forrás:
http://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/menopauza/cikkek/menopauza_elott_kozben_es_utan/20020319162026
http://www.remifemin.hu/test/vajon-mar-valtozokorban-vagyok-teszt-holgyeknek/ejmb8cae1b944bc6a1afccd2d1193567770/
http://www.gynaekologie.hexal.de/wechseljahre/grundwissen/beginn-dauer.php
http://www.gynaekologie.hexal.de/wechseljahre/grundwissen/
https://www.gesundheitsinformation.de/wechseljahre.2171.de.html
http://www.hormontherapie-wechseljahre.de/symptome-wechseljahre/beginn/wechseljahre-erste-anzeichen-id63724.html
http://www.onmeda.de/krankheiten/wechseljahre.html
http://www.elle.de/wechseljahre
Szeretném megkérdezni, hogy változó korban (64 év) lévő nö részére melyik könyvet ajánlja?
Kedves Györgyi,
örülök megkeresésednek. A Mioma Organic Life egy összefoglaló életmód kiadvány, a Hormondiéta pedig makrobiotikus gyógyító receptek gyüjteménye.
https://mioma.hu/kezeles-termeszetes-modon/mioma-organic-life/ Talán inkább az előbbit, de a kettő egyben is megvásárolható. Remélem segítségedre lehetek.
54 éves vagyok. Már évekkel ezlőtt megjelent a mióma. Orvosi szempontból csak kísérték, de semilyen beavatkozást nem ajáltak. 1,5 évvel ezelőtt hirtelen nőtt a méhen polip. Eltávolították és ekkor azt mondták a miómát nem kell bántani. Júliusban 6. volt az utolsó igazi meszeszem. Október 29. óta vérzek különböző tipusú küllmemű. napi-egy két alkalommal épp hogy bepiszkolom az alsóneműmet. Voltam orvosnál és legelőször hormonokat kaptam. Ezt a gyógyszertáros ügyességének köszönhetően megtudtam, hogy nem szedhetem. Ugyanis vérrögök keletkeztek az első szülés után és lehúzódtak a lábamba, majd megműtottek és aránylag jó állapotban lévő chirozis hepatistiszes (B vírus) vagyok. Ekkor a nőgyógyász dönt: küretálás. Most az a kérdésem ezzel eltávolótják a miómát is? Különben nagyon félek, mert egy hónapja vérzek és még 3 hetet várnom kell a beavatkozásra, mert várólistás.
Erzsike, a kürettel nem távolítják el a miómát. A küret a méh belsejében található menstruációs és egyéb maradványokat távolítja el, valójában belülről kitisztítja a méhet, emellett endometrium (méh belsejét borító nyálkahártya) mintavételre alkalmas. Próbáld ki a vérzéscsillapító gyógyteákat! https://mioma.hu/menstruaciot-csillapito-gyogynovenyek/ Lépj be a mioma.hu FACEBOOK zárt csoportba, segítünk egymásnak.Tarts ki, a problémáid rövidesen megszűnnek.
Nekem is vérezgetés miatti küretet javasolt az orvosom, de én ezt nem látom megoldásnak. Sok nőnek a küret után nem szűnnek meg a problémái, akkor meg méheltávolítást javasolnak. Ha a cél a méhnyálkahártya vizsgálata, hogy van-e rosszindulatu elváltozás, azt pl. az u,n. endometrium biopszia eljárással is ki lehet deríteni. Igaz, hogy azt a tb nem támogatja, de sokkal kevésbé durva beavatkozás. Ha szükséges én inkább erre szavaznék.
Én kértem három hónapot a nőgyógyásztól,addig megpróbálom táplálkozással, gyógynövényekkel , jógával inaktívvá tenni az endometriumot , hogy abba maradjon a vérezgetés. Nagyon próbálok reménykedni , bár nem könnyű. 🙂
Sziasztok, korábban már írtam nektek 3 éve mioma miatt, illetve perimenopauza miatt ami végül is nem indult tovább rossz irányba ám most más kérdésem van, tanácstalan vagyok. Rákszűrésem negatív, hasam nem fáj , miomáim most tudtommal nincsenek, viszont most töltöm be a 43 évemet,
és most 2018 október 15 óta nem jön meg a menszesz. Még arra utaló jel sincs, terhesség teljesen kizárt.
Augusztusban viszaálltam dolgozni akkor meg 2 hetente jelentkezett a nem túl sok menszesz, pecsételgetés, nekem ezek voltak a problémáim, inkább ilyen ciklusos jellegű. Viszont október óta semmi. Ez már a klimax kapuja????
Mert menni fogok orvoshoz meg kell vizsgálnia ezt tudom. Az egészet a hormonrendszerre fogom. 2 gyermekem van, természetesen születtek.
Mi van velem? Mennyit várjak a menszeszre?? Hormonpótlás kell?? Köszönöm ha válaszoltok!
nem tudom mennyire emlékszel, e évekkel ezelőtt már váltottunk néhány levelet. Már évek óta én is miómával küzdők és sok segítséget kaptam tőled, honlapodtól, és a MOL-tól.
Az életem teljesen élhetővé vált mióma mellett is, betartva a sok jó tanácsot.
Teltek múltak az évek és úgy tűnik nálam is bekopogtatott a változókor. Már több mint fél éve nem volt menszeszem, és előtte is ritkábban és jóval kevesebb ideig meg mennyiségben. Aminek persze nagyon örültem, mert az előtte évekig tartó erős vérzés miatt állandóan vérszegény voltam.
A nődokim azt mondta: ez jó, mert így a miómák vérellátása szépen megszűnik és előbb-utóbb elhalnak a göbök.
Pont ezzel kapcsolatban lenne kérdésem.
Ha eljön a menopauza, akkor tudvalevőleg, elég sok minden megváltozik a szervezetünkben és hajlamosabbak leszünk sok mindenre (pl. csontritkulás, szív és érredendszeri problémák, stb.)
Abban kérném a tanácsodat, hogy most miképpen kellene táplálkoznom, min kellene változtatnom? Ha lecsökken az ösztrogéntermelődés az jó a mióma miatt, de más egyébnek meg rossz? Milyen hasznos tanácsaid vannak az elkövetkezendő időkre?
Előre is köszönöm segítségedet és további jó munkát és sok sikert kívánok, meg köszönetet a többi hasonló gondokkal küzdő nőtársam nevében is.
Persze emlékszem Rád!
A kérdésed klassz, hiszen a változókor küszöbén még több a feladat. Az anyagokat folyamatosan gyűjtöm.
A legfontosabb a Kálcium, K2, magnézium, D-3 vitamin pótlás. Ehhez a mákolaj, mákból készült ételek rendszeres fogyasztását javaslom kiegészítve nagydózisú D3 vitamin pótlással, friss levegőn történő walking/gyaloglással. A D vitaminpótlás lehet napi 5-6000 NE is. A D vitamint nem lehet túladagolni. (az oldalon erről hamarosan bővebben írok) A mák az egyik legjobb csontterősítő ráadásul tele van folsavval.
A másik fő irány az OMEGA3 zsírsavakban gazdag táplálkozás, hiszen ezek védik a szív és érrendszert. Még több nem szennyezett forrásból származó olajos tengeri hal pl. tőkehalmáj…Omega-3 pl. a dióban is található.
A szervezetedet terhelő vegyi anyagok elvezetésére ugyanúgy figyelni kell, ehhez a nyirokkeringés élénkítése és a máj erősítése szükséges. Gyömbér, ginszeng, ginkgo biloba, csalán tea, sok petrezselyem, máriatövis termékekkel.
Esetleg kezdd el a JÓD pótlást valamint a Svéd csepp reggel-este szedését. Az alvásproblémák is megszűnnek.
Ha a kulcsszavakra a mioma.hu keresőbe fent rákeresel, több bejegyzést és tanácsot találsz.
Remélem segítségedre lehetek. Gyógyulást, jobbulást kívánok Andrea!
39 éves koromban mutatta ki a teljes hormonszint vizsgálat, hogy szépen benne vagyok a klimaxban. Mióma úgyszintén. Most 43 vagyok, de kikészítenek. Napokra lebénít, hol így, hol úgy jön meg, dekoncentráció, felejtés, szédelgés, erőtlenség stb. A látásromlást nem írom a rovására, szerintem az a ” kor” . Sajna gyorsan rmlik a látásom is. A hízás viszont igen fenyeget, változó kór.