Lelki állóképességünk erősítése: 14 tipp
Rezilienciánk örzésének lehetőségei
Talán az egyik legnagyobb krízis az ember életében, amikor kap egy betegség diagnózist. Elbizonytalanodik. Lesújtva érzi magát és felteszi a kérdést miért velem történik mindez. Nincs ez másképpen amikor kiderül a mióma, adenomiózis vagy endometriózis. Jó közérzetünk alapfeltételei az egészséges szervezet és erős lélek. Egy betegség, munkahelyi problémák, közösségi konfliktusok, túlterheltség, hétköznapi gondok lelki egészségünket nap mint nap próbára teszik.
Sajnos a külső körülményekre nem sok hatásunk lehet.
Hogyan tudunk megbirkózni a mindennapi kihívásokkal?
Erre a kérdésre nyújt választ a reziliencia, más néven lelki ellenállóképesség.
Reziliencián pszichológusok azt a képességet értik, amikor káros következmények nélkül képesek vagyunk megküzdeni a nehézségekkel. Szervezetünket az erős immunrendszer védi a betegségekkel szemben. Mentális egészségünket pedig a reziliencia (lelki erő) védi meg az élet megpróbáltatásaival szemben. Ahogy immunrendszerünket erősítjük, úgy lelki ellenállóképességünket is ellenállóbbá tehetjük.
Kapcsolódó oldalak: Melyek a mióma tünetei? Mérgező munkahely hatása női egészségünkre Lelki konfliktusok a mióma kialakulásában
A következő tizennégy tippel erősíthetjük lelki ellenálló képességünket. Fontos megjegyezni, a tanácsok általánosak. Nem érvényesek mentális betegségek mint depresszió, evészavar, pánikbetegség, vagy teljesítménykényszer kezelésére. Ezeknél professzionális szakorvosi kezelésre van szükség.
Reziliencia (lelki állóképesség) erősítése: 14 tipp
1. Célok
Napi célok megfogalmazása. Kisebb eredmények is képesek erősíteni saját magunk hatékonyságának érzését. Reggel írd össze a napi célokat, feladatokat. Lehetnek üzeneteink megválaszolása, rendrakás az íróasztalon, hűtő takarítás, de lehet hormonegyensúlyunk visszaszerzésére alkalmas étel készítése, egy óra gyaloglás vagy torna is.
2. Napi rutin, rendszeresség
A reziliencia erősíthető napi rutinnal, rendszerességgel, hiszen támpontot adnak, biztonságot nyújtanak. Krízisek gyakran adódnak félelemből, bizonytalanságból. Jól átgondolt napirenddel cselekvőképességünk megmarad.
3. Szünetek, stressz-menedzsment
A szünetek beiktatása fontos előfeltétele feltöltődésünknek, lelki ellenálló-képességünknek. Akkumulátoraink feltöltésével hatékonyabbak leszünk. Ez vezet majd újra öntudatunkat erősítő jó teljesítményhez.
4. Emberi kapcsolataink erősítése
Mentális egészségünkhöz elengedhetetlenek a stabil családi, baráti kapcsolatok. A magány rossz hatással van lelki egészségünkre. Keressük olyan emberekkel a kapcsolatot, akikkel szívesen vagyunk együtt. Szervezzünk közös programokat. Főleg krízisekben képes egy közel álló személy melegséget és vigaszt nyújtani.
5. Határok felállítása lelki egészségünk érdekében
Az emberi kapcsolatok fontosak, ezt tudjuk. Azonban főleg introvertált embereknél a jó közérzet megtartásához több „énidőre”, elvonulásra alkalmas térre van szükség. Tudnunk kell azt is kik azok akik jó hatással vannak ránk, pozitív energiával töltenek fel és kik azok akik kimerítenek, visszahúznak. Őket kerüljük.
6. Lelki ellenálló-képesség erősítése gyakorlat
Vezessünk naplót. Írjuk le esténként mi volt a nap folyamán az a három dolog, aminek örültünk és sikernek könyvelhetjük el. Jó dolgokra koncentrálással a negatív gondolatspirál elkerülhető.
7. Lélekgyógyítás: járjunk nyitott szemmel
Mindig lesznek rossz napjaink. Ilyenkor figyeljünk környezetünkre. Negatív érzéseinket pozitívra változtathatjuk, ha észrevesszük a környezetünkben örömet nyújtó apróságokat, mint például a napsütést. Gyönyörködhetünk a természetben, egy virágban. Jó érzéssel tölt el ha megcsapja az orrunkat egy finom illat, látunk egy nevető gyereket vagy kéz a kézben sétáló szerelmes párt.
8. Gondoljunk erősségeinkre!
Mindenkinek vannak előnyös tulajdonságai, hasznos élettapasztalatai. Ha ezeket felidézzük, könnyebben túljutunk a kríziseken. Jó a logikai képességed? Empatikus vagy? Kitartó vagy és szorgalmas? Sosem adod fel? Gondolj ezekre a tulajdonságokra.
9. Testmozgás a lelki egészségért
A mozgás csökkenti a stressz-szintet, ugyanakkor emeli a boldogsághormonok a dopamin és szerotonin szintjét. Rendszeres testmozgással nem csupán testünk egészségéért, de lelki egészségünk őrzéséért is sokat tehetünk. Fontos azonban hogy a mozgás megterhelés helyett legyen szórakozás, kikapcsolódás. Ha úgymond „megerőszakolod magad”, az többet árt mint használ. A mozgás ne legyen nyomasztó teljesítménykényszer, hanem egy felfrissülést nyújtó szórakozás.
10. Egészséges táplálkozás
Jó erőnlétünk, kiegyensúlyozott hangulatunk alapfeltétele az egészséges tápanyagokban gazdag táplálkozás. Nem lesz erőnk ha vashiányban, vérszegénységben szenvedünk. Idegrendszerünk működéséhez nélkülözhetetlenek a B vitaminok. Folsav (B9) és D-vitamin hiányában könnyen depressziósak leszünk. A B12 vitamin hiány vérképzésünket, idegrendszerünket rövid idő alatt is tönkre teheti, a demencia és időskori betegségek kockázatát pedig emeli (Alzheimer Parkinson kór). Részletek a Mioma Organic Life 3.0 életmódprogramban és Hormondiéta receptgyűjteményben.
11. Pihentető alvás
Lelki állóképességünk fontos része az elegendő mennyiségű és jó minőségű alvás. Kellő alvás nélkül idegessé, fáradékonnyá, szétszórttá válunk. Ellenben a túl sok alvás is károsíthatja mentális egészségünket. Ne legyen az alvás se több se kevesebb mint a szükséges. Felnőttek alvásszükséglete napi 7-8 óra.
12. Közösségi média használatának csökkentése
Tanulmányok igazolják, hogy a közösségi média platformok használata negatívan hat mentális egészségünkre. Bizonytalanságot, depressziót, önértékelési zavarokat okoznak. Csökkentsük a közösségi média használatát. Ez érvényes a hírportálokra és bulvárra is, ahol felnagyított, szenzációhajhász főcímek tömegével találkozunk. Korlátozzuk a hírolvasást egy-egy megbízható forrásra és bizonyos időszakokra. Olvass híreket este hét óra után.
13. Kikapcsolódás
A kikapcsolódást elősegítő gyakorlatok, mint meditáció, autogén tréning, jóga, masszázs, női tornák képesek a félelem, harag, düh negatív érzéseket befolyásolni. Aki rendszeresen időt szakít a megnyugvásra, pihenésre az képes higgadtan kezelni a stresszhelyzeteket.
14. Figyeljünk saját szükségleteinkre
Lelki egészségünk alapfeltétele hogy legyünk tekintettel saját magunkra és figyelembe vegyük igényeinket. Aki mindig másoknak akar megfelelni, elhanyagolja saját igényeit. Szakíts magadra időt és tedd fel a kérdést önmagadnak: hogy érzed magad? Mire van szükségem éppen? Amit éppen teszel, az belső késztetésből vagy külső elvárásból történik?
Bízz az érzéseidben, állíts fel határokat és állj ki magadért!
Inspiráció:
https://www.onmeda.de/krankheiten/stress/galerie-resilienz-staerken-id212932/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Reziliencia_(pszichol%C3%B3gia)
https://www.onmeda.de/krankheiten/stress/galerie-resilienz-staerken-id212932/#bild17
https://www.apa.org/topics/resilience
https://www.everydayhealth.com/wellness/resilience/