Fitoösztrogének kedvező hatása a miómára
Xenoösztrogének és hormonok címmel olvashattál a szervezet hormonegyensúlyának megbomlásában szerepet játszó ösztrogén hatású anyagokról, amelyeket xeno-ösztrogéneknek neveznek. Ezúttal a xenoösztrogének ellenkező pólusáról, a jótékony hatású fitoösztrogénekről írok.
A xenoösztrogének és fitoösztrogének különbségei
Káros hatású xenoösztrogének öt jellemzője
- ösztrogén hatást váltanak ki a szervezetben, rendellenesen megemelhetik az ösztrogénszintet
- túlzott mértékű sejtosztódást idéznek elő a szervezetben
- forrásuk: vegyipari termékek, kozmetikumok, tisztítószerek, vegyszerek, építőanyagok, gyógyszerek
- további források:az élelmiszeripar által előállított mesterséges színező anyagok, ízfokozók, tartósítószerek és más nagyipari előállítású félkész termék „a műételek„
- a testzsírban korlátlan ideig tárolódnak
- természetes lebomlási idejük több 10 évben mérhető
Jótékony hatású fitoösztrogének négy jellemzője
- a természetben előforduló növényi anyagok
- hormonegyensúly-teremtő hatásúak
- 1-3 nap alatt teljes mértékben lebomlanak
- nem raktározódnak a zsírszövetben
Így profitálhatsz a fitoösztrogénekben gazdag táplálkozással
- szabályozzák a menstruációs ciklust
- enyhítik a menopauza tüneteit
- segíti a csontritkulás megelőzését
- segíti a szív és érrendszeri betegségek megelőzését
Élettani hatásuk az anyagcsereserkentő és káros anyag kivezető hatásnak köszönhető. A daganatos betegségekkel szemben védő hatást biztosítanak. A fitoösztrogének „szelektív ösztrogén receptor modulátorként” viselkednek. Jellemző tulajdonságuk, a szervezet szükséglete szerint ösztrogén hatást váltanak ki, más esetben gátolják az ösztrogén hatását, azzal ellenkezőleg progeszteron hatásúak. A méhmióma növekedését előidéző rendellenesen magas ösztrogén szint fitoösztrogén tartalmú élelmiszerekkel csökkenthető. A fitoösztrogének 40 feletti nők számára különösen értékesek, hiszen hozzájárulhatnak a csontsűrűség megtartásához, a csontritkulás hátráltatásához.
Fitoösztrogének típusai
- isoflavonok (hüvelyesek, szója)
- lignánok (gabonafélék, olajos magvak, lenmag)
- kumesztánok (takarmánynövények)
.A fitoösztrogének hatásának aktiválásához bélbaktériumok szükségesek, amelyek átalakítják az inaktív vegyületeket aktív fitoösztrogénné. Az egyes növények lebontása más módon történik. A fitohormonok 1-3 napon belül a szervezetből kiürülnek,a zsírszövetekben nem raktározódnak. Antibiotikum hatására hormonbarát hatása megszűnik.
Mióma, hormonális problémák, változókori panaszok esetén gyógyulj természetesen
Járj rendszeresen nőgyógyászati vizsgálatra és figyeld a mióma növekedés ütemét. Megfelelő információkkal sokat tehetsz a mióma növekedés megfékezése, a mióma műtét elkerülése érdekében. Ebben nyújt segítséget a Mioma Organic Life 2.0 + Hormondiéta Ha kitartó vagy a mióma akár össze is zsugorodhat. Szeretnél tornázni de “el vagy havazva” ezért lekésed a tornát? Válaszd az online Női Egészségtornát!
Forrás:
http://www.medlist.com/HIPPOCRATES/II/1/058%20Margitai.htm
http://5mp.eu/web.php?a=flavin7vitamin&o=4y75bwHiPX
http://egeszseg.origo.hu/cikk/0836/646106/20080902_fitoosztrogenek_lignanok_sziv_es_errendszer_1.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Phytoestrogen
Én ezt nem értem..több helyen azt olvastam, h szinte tilos miómánál a fitoősztrogén..lennag, méhpempő, cickafark stb. Akkor mégsem? Köszi
A fitoösztrogéneknek rengeteg típusa van. Hatásuk attól is függ melyik, hol, milyen körülmények között fejlődik, hogyan van feldolgozva (szója esetén például leginkább a fermentált szójatermékek javasoltak mióma esetén miso, natto) A fitoösztrogének természetes ösztrogén hatású vegyületek, amelyek lebomlási ideje (ha nem szennyezett) egy-két nap. A női szervezetben többnyire a hormonegyensúly helyreállításában játszanak szerepet. Ezt a szerepet nézve léteznek azonban hatásos és kevésbé hatásos növények. A fitoösztrogének ahol kell elvesznek, ahol kell hozzáadnak. https://mioma.hu/fitoosztrogenek-es-lignanok/ https://mioma.hu/mire-jok-a-fitoosztrogenek/ A fitoösztrogének az a terület amelyről valóban sok az ellentmondásos információ. Ezek hatását szerintem orvosok nem ismerik, élelmiszerbiológus, vegyész, gyógyszerész, ők a kompetens szakemberek. https://mioma.hu/hormonmukodes/
kedves Gabi Nagyon köszönjuk a helyes tudassal megfogalmazott ertekes tartalmat .
Szeretném megkérdezni hogy csaknem 9 cm nagyságú mióma esetén milyen fitoösztrogén növényeket ajánlanál és milyen mennyiségben, mert ebben igazán tanácstalan vagyok…üdv, Kriszta
Kedves Kriszta, a Hormondiéta gyűjteményemben erről részletesen olvashatsz. A mioma.hu/tudásbázis/mióma_diéta_hormondiéta további információkat nyújt a mióma, ösztrogéndominancia életmód kezelésével kapcsolatban.
A biológiai gazdálkodásból származó (nem nagyüzemi)zöld leveles növények, gyökérfélék, hüvelyesek, gyógynövények hasznos fitoösztrogének. A lassú felszívódású, alacsony GI-vel rendelkező gabona-félék fogyasztása szintén előnyös lehet.