Hogyan épül be a vas?
A vashiány megelőzése
Gyakran van szükséged pihenésre? Feledékeny vagy?
A bevásárló listán lévő 10 dologból négyet elfelejtesz? Ha ezekre a kérdésekre igen a válasz, könnyen lehet hogy Te is vashiányban, vérszegénységben szenvedsz, amelyről a vashiány, vérszegénység menüben korábban írtam már.
Eben a bejegyzésben a következő kérdésekre kapsz választ:
Miért veszélyes a vashiányos vérszegénység? Hogyan nehezíti meg a vashiány a mindennapjaidat?
Hol található szervezetünkben a vas?
A vas az agyműködés szempontjából is létfontosságú elem, mivel az agyi velőhüvely felépítéséhez és az ingerületátvivő anyagok kapcsolódásához is szükség van vasra.
A szervezet vas készlete
- 70 % a vérben
- 3 % izmokban
- 27 % a májban, lépben, csontvelőben raktározódik
Gyenge vasellátottság esetén a szervezet először a vasraktárakból használja fel a vasat, csak azt követően nyúl a vér hemoglobinjában található vashoz. Különösen kell figyelni a gyerekek vasbevitelére, mert a kisgyermekkorban kialakuló vashiány nagyon veszélyes: felnőtt korban nehéz pótolni a gyermekkorban fel nem szívódott vasat. A gyerek idegrendszere is károsodhat, tanulási nehézségek jelentkezhetnek, sőt az IQ is alacsonyabb lesz.
Az állati eredetű élelmiszerekből kétszer, háromszor jobban hasznosul a vas. A biokémia magyarázata szerint a húsokban hem kötésű vas található, míg a növényekben nem hem kötésű a vas.
Tehát a vashiányos vérszegénység esetén javasolt minden nap valamilyen friss húsféle vagy belsőség fogyasztása (Nem felvágott, szalámi, kolbász, virsli, hanem friss ellenőrzött gazdálkodásból származó hús, máj vagy hal!) A szervezet működéséhez, a jó erőnléthez, a kiváló agyműködéshez, a test energiával ellátottsához elengedhetetlen a vas pótlás.
A vasbevitel mellett a vas felszívódásával kapcsolatos információk sokat segítenek a jobb hasznosulásban.
A vas felszívódását hátráltató anyagok
A tejmentes étrend sokat javíthat a vas felszívódásában.
A glutén-fogyasztás csökkentése szintén hasznos a vashiányos vérszegénység szempontjából. Glutén a keményítővel együtt a gabonafélékben található (búza, árpa, rozs).
A fitinsav (fitátok) a hétköznapokban kevésbé ismert vegyület, amely szintén a gabonafélékben és hüvelyesekben található. A fitát tartalmú táplálkozás szintén hozzájárul az ásványi anyag és vashiány kialakulásához.
Főleg a fejlődő országokban – de több helyen a nyugati országokban is- egyre gyakoribb az ásványi anyag és vashiány, amit a hibás táplálkozási szokásokkal magyaráznak.
Egyes táplálkozástudományi szakértők szerint ennek a gabona alapú táplálkozás az oka. Állításuk szerint bár a gabonák tartalmaznak kalciumot, magnéziumot, cinket, rezet és vasat, de a magas fitát-tartalom miatt nem tudnak felszívódni. Ennek egyik példája a szója, amely bár tartalmaz hasznos elemeket, de a benne lévő toxinok és fitátok miatt az emberi szervezetbe nem jutnak be.
A szójabab amelyet egyes táplálkozástudományi irányzatok szerint egészségesnek tartanak, az egyik legmagasabb fitát és káros lektin tartalmú hüvelyes. Tetejében a fitátok nagyon ellenállóak a fitát csökkentő technikáknak azaz a hosszú főzési időnek.
Kísérlet
Az American Journal of Clinical Nutrition táplálkozástudományi szaklapban megjelent egy fitátkutatásról szóló cikk. Halber, Burg, Rossander svéd kutatók a gabona és hüvelyesekben található fitátok hatását tanulmányozták. A kísérletben résztvevő személyekkel fitáttartalmú kiflit etettek és fokozatok szerint mérték a vas felszívódásra gyakorolt hatást. Minél több fitátot ettek a kísérleti alanyok, annál jobban csökkent a vas felszívódása. 25 mg fitát 60 %-kal, 250 mg fitát 82 %-kal csökkentette a vas felszívódását.
A C vitamin közismerten javítja a vas felszívódását
A kísérletben C vitamin hatására valamivel csökkent a vas felszívódás problémája. Magas fitátszintnél a C vitamin ellensúlyozó hatása csak több 100 mg C vitamin bevitelével lehetséges. A gabona korpa bár az emésztés szempontjából rendkívül egészséges, de magas fitáttartalma miatt a vas felszívódását gátolja.
A gabonafélékből származó rostban gazdag táplálkozás tehát a vashiány kialakulásának egyik tényezője lehet. A fejlődő országokban nagyok sok fitáttartalmú gabonát fogyasztanak, ezzel is magyarázható hogy ezekben az országokban jelentősebb a vashiányos vérszegénység előfordulása. A nyugati országokban egy étkezés átlagosan 10-100 mg fitátot tartalmaz, ez az érték a fejlődő országokban és vegetáriánusoknál 250 mg is lehet.
A fitátokban gazdag táplálkozás tehát a vas és ásványi anyag hiány kialakuláshoz vezet.
Kapcsolódó bejegyzések:
Mi is az a vashiányos vérszegénység? Az aktív sport hogyan hat a vérszegénység kialakulására? Egy kísérlet a normális és rendellenes vérzés meghatározására. Melyek a mióma többi tünetei? A plusz vér hogyan sokszorozza meg a sportolók teljesítményét? 12 hasznos tény a miómával kapcsolatban.
Mi van akkor ha vas van csak nem használja fel a szervezet ??
Okozhatja a szívbillentyű szűkületem hogy vas hiányos lettem? Lehet oka a vashiány a székletben a vérnek!!! Marfarin szedése inkább okozhatja a székletben a vért!!!
Tapasztalatom szerint egyes gyógyszerek vas felszívódást gátló hatása járulhat hozzá a vashiány kialakulásához (itt nem maga a szívbillentyű szűkület).
Igen, a Marfarin igenis lehet oka a székletben a vérnek, s így közvetve a vashiányos anaemiának. Az INR-ed jó tartományban van? Először azt meg kellene nézni, de ha az normális, és mégis van vér a székletben, akkor azt nem szabad félvállról venni, komolyabb bajt is jelzhet.
Egy kérdésem lenne: Mit szólsz az algához? Tökéletes táplálék, viszonyt vérhígító hatású. Az nem rossz a hosszú menzesre? Köszönöm a választ!
Éva, a palástfű, pásztortáska, szúrós gyöngyajak, málnalevél, esetleg angyalgyökér hatékony vérzés csillapító növények, amelyekből készített teát folyamatosan kellene inni.
Az algát ne hagyd el jódtartalma, a miómával összefüggő pajzsmirigy alulműködést rendbe hozza, a nehézfémeket eltávolítja stb. Gabi