Aktív sport, mióma, dupla esély a vérszegénység kialakulására
Mit jelent a sportanémia?
Mi az a sportanémia?
Az intenzív sportolást követően csökken a hemoglobin szint.
Ha rendszeresen jársz sportolni és hajlamod van mióma kialakulására, dupla kockázattal kell számolnod hogy kialakuljon nálad a vérszegénység, anémia.
Sok nő mégis hajlamos az önsanyargatásra, képes diétázni edzés és nagy fizikai megterhelés mellett.
Csirkemell, rizs és saláta, kizárólag ezt ehetik például a testépítők, kardio-edzésre járó nők. Más szénhidrát kizárva.
Vérszegénység programozva.
Rendszeresen állóképességi sportot űző (napi 20-30 km walking, vagy 40-50 km kerékpározás, télen sífutás) német barátnőmtől hallottam, hogy náluk régóta köztudott, a sportolók és aktív életet élő nők körében nagyobb eséllyel alakul ki a vérszegénység.
Mikor meséltem neki hogy képzeld milyen “gáz” volt a vérképem, alig volt vas a szervezetemben, ezért egy éve 100 mg-os vastablettát szedek, furcsa hangszínen közölte:
“Te is mindig sportoltál, hogy hogy Te nem tudod, hogy sport hatására vérszegénység alakul ki?” kérdezte.
Karin (a barátnőm) 30 éve minden nap vas tartalmú szirupokat iszik, mivel náluk köztudott hogy aktív élet mellé nemcsak a multivitaminok, magnézium, kalcium, de komoly vaspótlásra is szükség van.
Marha-steaket hetente kétszer fogyaszt salátával, azt mondja abból tud felszívódni a legtöbb vas.
Sajnos ő is a mióma okozta panaszokban szenvedett, amit azonban életmóddal orvosolni tudott.
A napi vasbevitel fontosságát időben felismerte.
Mit neveznek sportanémiának?
Az intenzív sportolást követően csökken a hemoglobin szint. Ezt nevezik sportanémiának.
Legtöbben azért hobbisportolók vagyunk, nem biztos hogy emiatt veszélyeztet a sportanémia, de a vasban szegény táplálkozás, a mióma miatti erős vérzés hatása összeadódhat és mindez súlyos vérszegénységhez vezet.
Ahogyan a vérszegénység, vashiány oldalon olvashatod, az oxigént szállító hemoglobin egyik alkotó eleme a vas tartalmú vörösvértest. Az izmokban is található vas, ott a mioglobin nevű vegyület tartalmaz vasat.
Az intenzív fizikai igénybe vétel vagy sport hatására csökken a testünkben található nyomelem koncentráció. Mint tudjátok ezért szükséges a vitamin, ásványi anyag és nyomelem pótlás.
Vasat az erős vérzés mellett a sporttevékenység során is veszítünk. A felhevült testben károsodnak a vörösvérsejtek, így már nem tudják betölteni eredeti funkciójukat az oxigénszállításban. A szervezet sókészlete mellett, kisebb mennyiségű vas a verejtékkel, a nyálkahártyákon keresztül és vizelettel is távozik.
Szervezetünk vastartalma
A szervezetünk 4 gramm vasat tartalmaz, amelyet naponta a csontvelőben képződő 260 milliárdnyi friss vörösvértest termelésével tart szinten. Egy vörösvérsejt átlagosan 120 napig él. A vérvételi eredményen a vas mennyiségét a hemoglobin és transzferin értékek mutatják meg.
Egy felnőtt szervezet naponta 1 mg vasat veszít. Az érett korú nők, a babát várók vagy miómában szenvedők, ettől jóval több vasat veszítenek. Hiába termelődik sok, terhelés és vérzés hatására mégis vérszegénység alakul ki.
Állítólag mechanikai sérülések után is roncsolódnak a hem molekulák, tehát számos csatorna létezik ahol a nagyon hasznos vörösvérsejtjeinkből veszítünk.
Érdekes, hogy a férfiaknál nem alakul ki nagy terhelés hatására sem vérszegénység, anémia. Szerintem ez azért van, mert a férfiak korlátlan mennyiségben képesek húst enni. De legalább minimum naponta kétszer esznek hústartalmú ételeket.
Mi nők általában véve kevesebb húst fogyasztunk, simán el vagyunk nélküle.
Még egy oka van, hogy a sportolóknál miért nagyobb az esély a vérszegénység kialakulására. A sportoló nők izmosabbak, az izomszövet tömege nagyobb mint a zsírszöveté. A tömörebb, feszes test több tápanyagot, több vasat igényel. Ahogy több kalóriát is használ fel, a zsírszövetek energiaszükségletéhez képest. Egy zömmel izomból felépülő test alapból több kalóriát igényel mint a zsírból álló test.
Ezért ha sportolsz, vagy általában komolyabb fizikai igénybe vételnek vagy kitéve és a menstruációd is erős, biztos hogy naponta nagy dózisban kell vasat szedned.
Figyelj arra, hogy mivel veszed be!
Milyen nyomelemek szükségesek a vas felszívódásához?
A vas felszívódásához szükséges a C vitamin, B12 vitamin, folsav, réz és cink is.
Például a vörösboros marhapörkölt tökéletes megoldás erre.
Igyál még hozzá vörösbort, narancslevet, céklalevet, tuti hogy nagy adagban fog vashoz jutni a szervezeted.
Iratkozz fel a Mióma Blogértesítőre!
Rendszeresen frissülő információt kapsz a betegség kialakulásának hátteréről.
Választ kapsz arra a kérdésedre, milyen lehetőségeid vannak a panaszaid enyhítésére természetes módon?
Mit kerülj az életmódodban annak érdekében, hogy visszanyerd a mióma előtti életminőséged?
Hogyan tudod elkerülni a mióma műtétet?