Kérdések méheltávolítás utáni állapotfelméréshez
a hathetes nőgyógyászati kontrollra
Megdöbbentő szám. Évente mintegy 13 ezer nő esik át méheltávolításon.
Nagyrésze mióma miatt, kisebb része más nőgyógyászati betegségek (például adenomiózis) miatt. Egy szervet távolítanak el. A méh eltávolítása, szinte minden nő életében trauma. A szám még mindig magas. Annak ellenére magas, hogy a tízenöt évvel ezelőtti helyzettel ellentétben a szakemberek ma már körültekintőbben járnak el és a betegek is tájékozottabbak. Többféle szervmegtartó kezelésből „választhatunk”. Viszonylag új és biztonságos szervmegtartó eljárás például a rádiófrekvenciás mióma abláció és a mióma embolizáció.
Még a több mióma miatt teljesen deformált méhnél is van lehetőség a méh megmentésére, a miómák méhből való kihámozására. Manapság méheltávolításra csak végső esetben kerül sor. Akkor, amikor végigjártál minden állomást és sem az alternatív módszerek, sem pedig az orvosi kezelés nem hozta meg a várt eredményt. Gyakori, hogy a kezelések ellenére a miómák kiújulnak. Ebben az esetben is méheltávolításra kerülhet sor.
Kapcsolódó bejegyzések: Mikor kerül sor méheltávolításra? Melyek a méheltávolítás típusai? Hogyan élik meg a méheltávolítást az egyes hölgyek? Hogyan változik a szex méheltávolítás után? Melyek a méheltávolítás veszélyei?
Óriási különbséget tapasztalok a hölgyek méheltávolításhoz fűződő viszonyában a traumás depressziótól egészen a megkönnyebbülés érzéséig.
Információhiány
Sajnos azt tapasztaljuk, hogy az egészségügyi intézményekben a tájékoztatásra kevés időt fordítanak. Úgy gondolom, a feladatra egyszerűen nincs kapacitás. Pedig a méheltávolítás melletti döntés előtt jó lenne ismerni a szövődményeket, a hosszú távon jelentkező hatásokat, illetve azt hogyan lehet elkerülni a méheltávolítással járó későbbi egészségügyi problémákat.
Kontroll hat hét elteltével
A beavatkozáson átesett hölgyek műtét után hat héttel nőgyógyászati kontrollon vesznek részt. Itt ellenőrzik a sebgyógyulást, a hölgy állapotát. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy hat hét elteltével is gyakoriak a panaszok. Sajnos a hölgyek többsége nincs tisztában azzal, mit jelent a méheltávolítás utáni gyógyult állapot.
Állapotfelmérés
A „gyógyultsági szint” megállapítását szeretném megkönnyíteni az alábbiakban összeállított kérdésekkel. A válaszokkal közelebb kerülsz a méheltávolítás utáni egészségi állapot felméréséhez.
Ha már néhány hét eltelt a méheltávolítás után, tedd fel magadnak a következő kérdéseket. Beszélgess sorstársaiddal a közösségben (Méheltávolítás után közösség) Beszélgess a kérdésekről orvosoddal is. Az igazság az, hogy a hölgyek többségének hat hét, három hónap elteltével is vannak panaszai. Íme a kérdések.
Kérdések méheltávolítás utáni hat hetes kontrollra
Tapasztalsz-e hüvelyi vérzést, pecsételést?
Van-e hőemelkedés?
Szúrnak-e a varratok?
Nehezebb-e a mozgás?
Kontrollvizsgálat közben van-e panasz?
Tapasztalsz vizeletszivárgást?
Tapasztalsz hüvelyi folyást?
Hol és mikor jelentkezik fajdalom?
Elmúlik-e pihenés után?
Milyen jellegű a fájdalom? Húzó? Szúró? Vagy tompa érzés?
Van-e hasi puffadás?
Milyen ételektől puffadsz?
Mit észlelsz reggel ébredés után?
Milyen az étvágyad?
Undorodsz-e valamitől?
Kívánsz-e valamit különösen?
Szokott gyorsan változni a hangulatod?
Ha vannak panaszaid, ne csüggedj! Nem „kötelező” jól lenni méheltávolítás után hat héttel mert ez az elvárás. Előfordulhat hüvelyi folyás. Tapasztalt orvos észreveszi a folyást a külső nemi szerveken és rákérdezhet. Ha panaszod van el kell elmondani. Ha nem teszed, ráírják a papírodra, „gyógyult” „nincs panasz”. Sajnos a panaszok még hat hét elteltével is lehetnek mindennaposak. Nem szégyen beszélni róla.
Vezess naplót!
Vegyél egy füzetet. Vezess naplót a panaszokról. Látni fogod mikor jelentkezik pecsételés, fájdalom, puffadás, láz, zsibbadás, émelygés.. Minden panaszt, látszólag aprót is írj fel a naplóba. Később jelentősége lehet. A válasz rengeteg információt nyújthat egy esetlegesen később jelentkező problémánál. Ha nem mondod el, nem fognak faggatni. Ha időpontra mész, általában 30-40 perc van egy betegre. Az a tiéd. Használd ki az időt! Nem szabad lekicsinyíteni a panaszokat. Szervezetünk bonyolult, a méheltávolítás egyeseknél komoly traumát okozhat. De!
Jó hír, szervezetünk öngyógyító képessége csodálatos. Segítsd hormonbarát életmóddal az öngyógyító folyamatot! Gyulladáscsökkentő táplálkozással, a gyógyulást elősegítő óvatos testmozgással Te magad is sokat tehetsz. A siker rajtad is múlik!
Kapcsolódó bejegyzések: Mikor indokolt a méheltávolítás? ismerd meg a méheltávolítás típusait! Hogyan változik a szex méheltávolítás után? Hogyan védhetjük ki a méheltávolítás utáni szövődményeket?
Mióma műtét utáni rehabilitáció I. Mióma műtét utáni rehabailitáció II. gyakorlatok
Forrás:
https://www.starke-regelblutung.com/blog/gebaermutterentfernung-das-sollten-sie-vorher-wissen
mioma.hu közösségi információk
Sziasztok! Akinek méheltávolítása volt mióma miatt, lett utána változókori tünete? Műtét után menyi idővel jelentkezett? Milyen panasz konkrétan?
Nekem pont műtét után négy héttel jöttek, erős hőhullám, sűrűn. Ma egy év már alig érzem.
Szia! Nekem el kellett távolítani a petefészkeket is és színte már a kórházban elkezdődtek a hőhullámok,de már egyre ritkább.
Nekem, napra pontosan hat hónap múlva és egyszerre minden! 2019- Ben volt a műtét és a mai napig tart annyi változással, hogy a hőhullám előtt nem zsibbad le a kéz és lábfejem.
Nekem utána elèg gyorsan jöttek a hőhullámok. A meleget azóta sem bírom, ès így majdnem egy èv elteltèvel jött több is. Hajhullás, izzadèkonyság, izületi fájdalmak, hízás, ugráló vèrnyomás.
Szia! Három éve műtöttek, ott az elején sűrűek is meg erősek is voltak, durván 1-1,5 évig,de utána elkezdtek ritkulni és mostmár ritkán jön elő. Nem szedtem hormont.