Adenomiózis, adenomióma ÚJ női betegségeink
elmúlt tizenöt év új női betegségei
Az adenomiózis méh-megnagyobbodással járó betegségről nem találtunk magyar nyelvű információt, ezért leírását külföldi oldalak alapján állítottuk össze. 2019 január 4-én jelent meg hazánkban az első szakértői összefoglaló az Endometriózis Magyarország blogon. Az elmúlt években több hasonló ismeretlen méhbetegség kifejezéssel találkoztunk, például adenomióma, adenomiózis. A már ismert mióma, endometriózis kifejezéssekkel együtt összegyüjtöttük a jelentésüket.
Mióma
A mióma a méh izomból és rostos szövetekből álló burjánzása. A mióma jól elkülöníthető tokkal rendelkező jóindulatú méhizom daganat.
Adenomiózis
A méhnyálkahártya beterjed a méhizomzat rostjai közé, a méhizomzatot egyenletesen beszűri a nyálkahártya. Ha a méhizomzatot egyenletesen beszűri a nyálkahártya, adenomiózisról beszélnek.
(Adenomiózisnál a méhnyálkahártya és méhizomzat határfelszíne alatt legalább 2,5 mm mélységben vannak nyálkahártya szigetek.)
Az adenomiózis és mióma közötti fontos különbség, hogy az adenomiózisnak nincs jól elhatárolható tokja, a miómának van körülhatárolható tokja. A betegségeket csupán a legkorszerűbb diagnosztikai eszközökkel képesek felismerni.
Adenomióma
Ha a méhnyálkahártya szigetszerű kisebb-nagyobb telepeket hoz létre a méhfalban, akkor adenomióma-ról beszélnek.
Endometriózis
Endometriózis esetén a méh belsejét borító nyálkahártya (endometrium) a méh üregén kívül elszórva, különböző pontokon jelenik meg.
Adenomiózis, adenomióma nőgyógyászati betegség fogalmak forrása:
Dr.Szentirmay Apolka
szülész-nőgyógyász szakorvos
SE-I.sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika
https://endometriozismagyarorszag.blog.hu/2019/01/04/adenomiozis_az_egyik_leggyakoribb_joindulatu_nogyogyaszati_problemakat_okozo_korkep
Adenomiózis alternatív terápia
A betegség megszüntetése jelenlegi ismereteink szerint nem lehetséges. Azonban a beteg egyéni igényeit figyelembe vevő, a hormonegyensúly elérését célzó életmód-terápia egyrészt megállíthatja az adenomiózis terjedését, másrészt életminőségjavulás érhető el. Ebben nyújt segítséget a Hormondiéta és Női Egészségtorna.
További források
https://mioma.hu/rejtelyes-betegseg-adenomiozis/
https://mioma.hu/mioma-es-endometriozis-korunk-betegsegei/
Kedves Gabi! Családomban az egyik lányomnak van adenomiózisa. Összel tölti be a 21. életévét, egyetemre jár. Ilyen fiatalon kicsit korainak tartom. Van valamilyen adókedvezményi joga a szülőnek? Vagy ha majd el kezd dolgozni, csak ő tudja a kedvezményt érvényesíteni? Várom válaszod!
Csak az érintett személy tudja az adókedvezményt igénybe venni. Orvosi igazolás szükséges.
Kapcsolódó információk: https://mioma.hu/adokedvezmeny-2019-tol/
https://mioma.hu/orvosi-igazolas-ami-evi-160-000-ft-ot-is-erhet/
https://mioma.hu/aprilis-az-adenomiozis-honapja/
Sziasztok, mennyire számít nagynak egy 18*14*8cm-es méh?
Szia. úgy tudom a hét, nyolc centi a normális méret. A tiéd pont a duplája. A szülések száma, terhességek száma, testsúly mind befolyásolhatják a méh méretét. Kapcsolódó bejegyzés: https://mioma.hu/10-tudnivalo-a-noi-mehrol-uterus/
Köszönöm, áttanulmányoztam az oldalt. 2 éve is jóval nagyobb volt a méhem, akkor a doki megjegyeztem, és kb. ezzel le is zárult a történetem. Múlt héten a hasi Uh-on a drnő viszont nagyon rámilyesztett, hogy ez így nem maradhat. Akkor hol van az igazság, kinek higyjen az ember?
32-eves vagyok es 6cm-es adenomiozisom van mioma mellett, ami a méhfalban fekszik, ezert muteni nem lehet,mivel babat szeretnek a méheltavolitas ki van zarva,csak az a baj,hogy a doki szerint ez terjedhet a belso szervekre is!A kerdesem az lenne,hogy van vlkinek tapasztalata ezzel kapcsolatosan?
Nekem is van mioma, és mellette sok minden más gondom is lett, én 37 vagyok, méh megnagyobodásom is van még nagyon sok minden, nekem kiveszik. De nem lehet lombikkal babád?