38 és 52 éves kor körül az ösztrogén dominanciát követi az ösztrogénhiány
Az utolsó menstruáció előtti hormoningadozások jellemezte időszak a perimenopauza. A menopauza „bekövetkezett”, ha az utolsó menstruációt egy éven belül nem követi másik vérzés. Életvitel, család, munkahelyi környezet, egyéni adottságtól függően a hölgyeknél más-más panaszok jelentkezhetnek. A lefolyás időtartama is változó. Van akinél egy-két év alatt lezajlik, és van akinél öt vagy annál hosszabb ideig elhúzódik.
A perimenopauza két fő szakasza
A perimenopauza első szakaszában ösztrogéntúlsúly (ösztrogén dominancia), a második szakaszban pedig ösztrogénhiány jellemző. Szakértői forrásokban nehéz megtalálni a két élesen elkülönülő időszak információit. Az ösztrogén dominancia és ösztrogénhiány időszakában eltérő tünetek jelentkeznek. Beteg tapasztalatokból merítve foglalom össze a két időszak jellemzőet.
Ösztrogén dominancia
Egyénenként váltózóan 36-38 éves kortól 47-48 éves korig tarthat.
A perimenopauza ösztrogén dominancia időszakában hormonális változások történnek. Jellemző tünetei: menstruációs problémák, erős menstruáció, alvadékos menzesz, rövidülő menstruációs ciklus. Az ösztrogén dominancia időszakának jellemző betegsége a méhmióma, amely az ellensúlyozatlan ösztrogén hatás következtében növekedhet. A rövidülő menstruációs ciklusnál a korábbi 28 napos ciklus 22-23 naposra rövidül. Tehát sűrűbben, erősebben, hosszabb ideig vérzünk. Nem találtam pontos adatot, de a gyakori és intenzív vérzés következtében 10 nőből 8 vérszegény lesz. A vérszegénység súlyosbítja a hölgyek általános közérzetét. Fáradékonyság, idegesség, a „dolgok túlreagálása” nehezíti mindennapjainkat.
A panaszok intenzitása a hölgyeknél más és más, ezért ebben az időszakban különösen fontos a hormonegyensúly táplálkozás és a mindennapos testmozgás.
Ösztrogénhiány
Egyénenként változóan 47, 48 éves kortól 56 éves kor közötti időszak.
(Ismerek olyan hölgyet akinek már 37 éves korában elmaradt a menstruációja és ismerek olyat aki közel a 60-hoz még mindig menstruál.) Éveket csak azért írtam hogy mégis legyen valami támpont.
A perimenopauza második szakaszára a rendszertelen, egyre ritkább menzesz jellemző. A petefészkek készletének kimerülése ösztrogénhiányos állapotot eredményez. Az ösztrogénhiány jellemző tünetei: alvás problémák, például az éjszakai ébredések, hüvelyszárazság, libidó csökkenés, stressz-érzékenység, méhsüllyedés, csontritkulás folyamatának gyorsulása.
Ösztrogénhiány miatt megváltozhat a testzsír és izom aránya
Mind az ösztrogén dominancia mind az ösztrogénhiány korszakára jellemző tévhit az elhízás. Azt is mondhatnám a korszak „ürügy” az önsajnálatra. A perimenopauza időszakában jobban kell figyelnünk életvitelünkre.
Életmódbeli változtatással, célirányos kismedencei tornával a perimenopauza tünetei alig észrevehetőek.
Kapcsolódó bejegyzések: 6 érv mozgás mióma mellett Az ösztrogén szerepe a mióma kialakulásában Négy büntetlenül ehető gabona mióma esetén
Forrás:
Ács Nándor-Bártfai Ildikó-Belső Nóra-Császár Albert- Masszi Gabriella-Pap Károly-Szegedi Norbert-Zámolyi Károly: NŐK A VÁLTOZÓ KORBAN – Harc a női szívekért Alapítvány Budapest, 2011. Szakmai lektor: Prof. Dr. Jánosi András címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora
https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/menopauza/cikkek/menopauza_elott_kozben_es_utan/20020319162026?autorefreshed=1
https://www.webbeteg.hu/cikkek/menopauza/20918/a-menopauza-szakaszai
https://nlc.hu/egeszseg/20190613/40-ev-valtozokor-testi-lelki-mukodes/
https://mioma.hu/mioma-menopauza-osszefuggesek-9-pontban/
http://www.healthbusiness.co.ke/3681/menopause-what-are-the-symptoms-and-why-does-it-happen/