A méh üregében található (intracavitalis) mióma
A miómák méhben való elhelyezkedésük szerint különböző panaszokat okoznak. A méh külső felszínén található jóindulatú daganatok nyomhatják a környező szerveket, például a húgyhólyagot, amivel sűrű vizelési ingert okoznak. A méh falában található miómák deformálják a körte alakú méhet, alhasi nyomásérzést váltanak ki. A méhnyaknál elhelyezkedő mióma pedig orvosi szempontból a legtöbb kockázatot hordozza magában, hiszen a legsűrűbben erezett mióma. Bővebben: Méhnyaknál elhelyezkedő mióma Kedvezőtlen elhelyezkedésű mióma
Ezúttal a hiszteroszkópiával (méhtükrözéssel) könnyen eltávolítható méhüregi miómáról olvashatsz.
A méh üregében található mióma tünetei
A méh üregében növekvő (intracavicalis) miómát a méhen belül teljesen középen szimmetrikus szabályos kör alakú „képződményként” írják le. A méh üregében növekvő mióma több napig elhúzódó erős vérzést, alvadékos menstruációt vált ki. A mióma a méh üregét részben kitölti, ezért gátolja a méhösszehúzódást.
Az intracavitalis mióma négy (4) jellemzője
- Az intracavicalis mióma okozta erős vérzés megszüntetése érdekében általában vérzéscsillapító készítményt kapunk vagy hormontartalmú spirált helyeznek fel a méhben.
- Az intracavicalis mióma nem azonos a méhnyálkahártya alatti, a méh felszínét bedomborító miómával.
- Az intracavicalis miómát nőgyógyászati tapintási vizsgálat, illetve hüvelyi ultrahang segítségével állapítják meg. A vizsgálatokat legcélszerűbb a menzeszt követő héten végezni.
- Az intracavicalis mióma sebészi eltávolítása leggyakrabban hiszteroszkópiával (hysteroskopia jelentése: méhtükrözés) történik.
Mi a hiszteroszkópia? Mire használják a nőgyógyászatban?
A hiszteroszkópia során a hüvelyen keresztül a méh üregébe néhány milliméter átmérőjű kamerát, illetve beavatkozásokra alkalmas apró eszközöket vezetnek be. A hiszteroszkópiát végző eszköz a hiszteroszkóp. A hiszteroszkóp segítségével speciális műszereket (fogókat, csipeszeket) juttatnak a méhbe.Ezekkel felaprítják, és eltávolítják a miómát, esetleg a méh belsejéből szövetmintát vesznek. A mintákat mikroszkópos szövettani vizsgálatra küldik. Az eljárás állítólag fájdalommentes, egynapos sebészeti ellátás keretében altatásban végzik. Az eljárást követően másnap el lehet hagyni a kórházat.
Inspiráció:
http://drzsolnai-nogyogyasz.hu/nogyogyaszat/mioma
http://nogyogyaszdebrecen.hu/hysteroszkopia/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-fibroids/symptoms-causes/syc-20354288
Sziasztok!
Tegnap voltam kontrollon. Több mint egy éve volt 2020 02.15-én mióma műtétem.
Mindent rendben találtak, de sajnos van újra a méhfalban egy kis miomagöb (1.5 cm). Az orvos azt mondta, ne aggódjak. Sajnos az a tapasztalat, ha valakit egyszer már műtött miómával, amíg aktívak a petefészkek ,az ösztrogén hatása miatt mindig vissza fognak jönni. Öröklött tényezők miatt.
Mindenkinek kitartást és mihamarabbi gyógyulást kívánok!
Én egy hónapja voltam fél éves kontrollon:-) Nálam is vannak „mióma kezdemények”, de azt mondták „az semmi…” Így én nem aggódok.
Nekem is egy éve májusban volt műtétem. Nuvaring fogamzásgátló hüvelygyűrűvel és Hölgyi teàval még kordàban tudom tartani az èn miòmàm, 6 hònap alatt èrdemben nem vàltozott a mèrete, remèlem így marad.
Nekem idén februárban vettek ki 2 nagy miómát. Most újra van két kicsi kezdemény.. ugyanezt mondta a Doktornő, hogy nem leszek sosem mióma-mentes.
A fogamzásgátlót én senkinek nem javasolom. Trombózist kaptam. Nem egyértelmű, hogy attól, de van rá esély…