Miómák elhelyezkedése a méhben
Hogyan válaszd ki a számodra legmegfelelőbb mióma gyógymódot?
A válasz a miómák méretétől, elhelyezkedésétől és az okozott panaszoktól függ.
Egyes eljárásokat lehetetlenné tesznek a kritikus helyen, tehát a méh külső felszínén vagy a méhnyakhoz közel eső, illetve a méhfalba ágyazott miómák. Ismered meg a miómák méhen belüli elhelyezkedését a lenti forrásjegyzékben feltüntetett szakkönyv alapján. (Görgess a lap aljára!)
Az öt centinél nagyobb mióma esetén műtéti eltávolítás válhat szükségessé. Négy centinél kisebb mióma esetén a kiváltó tényezők megszüntetésével, életmód-változtatással, kismedencei tornával a növekedés leállását, esetleg a mióma zsugorodását is el lehet érni.
Hogyan változtass? Kattints a kedvezményes ajánlatért!
A szakorvosi kezelés lehetőségei:
Mióma-embolizáció méheltávolítás helyett, A mióma korszerű kezelése, A méheltávolítások egyik leggyakoribb oka: mióma, Hogyan készülj a mióma eltávolító műtétre? Méhmegtartó mióma műtét A mióma gyógyszeres kezelése
A mióma / miómák elhelyezkedése
A mióma/miómák a méh simaizom rétegében alakulhatnak ki. Előfordulhatnak izolált (egyedül) vagy csoportos formában. A tokkal nem rendelkező, de jól körülhatárolható területen elhelyezkedő mióma göbök a sima izomrostokat szétnyomják. A kisebb miómák kezdetben tünetmentesek, növekedésükkel panaszt okozhatnak. A mióma göbök elhelyezkedése alapján a méhmiómák típusai. (European Society of Hysteroscopy)
Méhen belüli mióma
A méh belsejében található mióma-k (mioma submucosum) Közvetlenül az endometrium (méh belső nyálkahártya) alatt elhelyezkedő göbök, az endometriumot elvékonyítják, azt a méh ürege felé domborítják.
Méhfalban elhelyezkedő mióma
A méh falában (mioma intramurale) elhelyezkedő miómák esetében azok a méh falában helyezkednek el, attól függően hogy a méh külső vagy belső felszíne felé nőnek kidomborítják a felszínt. Olyan is előfordul hogy a miomagöb a serosia felszíntől az endometriumig terjed. A göbök miatt a méh fala megvastagszik, deformálódik a méh alakja.
A méh külső felszínén található mióma
A méh külső felszínén a hashártya alatti területéről kiinduló miómák a hasüreg felé olykor egész nagyra megnőnek. (mioma subserosum), akár ki is kocsányosodhatnak, ilyenkor a miómát csak egy vékony nyél köti össze a méh testével. Egyes esetekben a mióma kitölti az egész kismedencét. Ennek egy másik típusa amikor a méh falától elkülönült mióma góc vérellátása a cseplesz (a hashártya gyomorhoz futó lemezei) felől is kialakulhat. Ilyenkor a mióma nyele elsorvad. Ezt parazita miómának nevezik.
A méhszájnál elhelyezkedő mióma
A belső méhszáj (cervix-corpus) oldalsó falából kiinduló miómagócok a ligamentum latum lemezei közé (mioma intraligamentare) a intraligamentaris térbe nőhetnek, megváltoztatva az itt levő erek és a húgycső lefutását. A húgycső nyomása miatt a húgycső és a vesemedence tágulatát is okozhatják.
A méhszáj állományából kiinduló mióma
A méhszáj állományából kiinduló mióma deformálja a méhszájat, a környező szerveket és megváltoztatja a méh elhelyezkedését (mioma cervicale). Ritka elhelyezkedésű miómák: A méh függesztő szalagjaiból is kiindulhatnak simaizom elemeket tartalmazó miómák.
Különleges elhelyezkedésű mióma
Orális fogamzásgátlók vagy terhesség után alakulhat ki a kismedence közeli szervek felszínén több apró göb formájában megjelenő mioma. Olvasói tapasztalat egy kedvezőtlen fekvésű miómával kapcsolatban.
Mióma tünetek
A kisméretű miómák általában tünetmentesek. Növekedésük során elhelyezkedésük, nagyságuk, számuk alapján különböző tüneteket okozhatnak, amelyek három csoportba sorolhatók:
- rendellenes menstruációs vérzés
- kismedencei nyomás és fájdalom
- teherbeesési nehézségek
További hasznos információk
Mióma tünetei Mióma kialakulásának okai Mióma kezelése természetes úton Mióma kezelése orvosi segítség Hasznos tények…, amelyeket érdemes tudnod! Mióma főoldal Mióma történetek
Forrás:
Ács Nándor-Battyáni István-Harmat Zotán-Koppán Mikós-Kulka Janina-Nagy Sándor Pál Attila- Rákóczi István-Tóth Zoltán: A mióma korszerű kezelése, Betűvirág Kft., 2013.
http://www.oxfordjournals.org/
http://aje.oxfordjournals.org/site/misc/free_articles.xhtml
http://humrep.oxfordjournals.org/content/20/1/253.short
http://www.myome.at/
12 éve van miómám. Mérete nem növekszik, de “nyeles”, belóg a méhembe, ezért vérzési panaszokat okoz.