Méhmióma és menopauza kezelése I. rész
Interjú Professzor Dr. Ács Nándor a Semmelweis Egyetem Szülészeti Nőgyógyászati Klinika igazgatójával III/1. rész
2020-ban már két interjú készült Professzor Dr. Ács Nándor a Semmelweis Egyetem Szülészeti Nőgyógyászati Klinika igazgatójával, amelyekben a méhmióma, adenomiózis, menopauza általános kérdéseire kaptunk választ. A 2021 őszi interjúban aktuális témákat érintettünk, mint a pandémia alatti nőgyógyászati ellátás és a 2021 március elseje utáni új egészségügyi törvény hölgyeket érintő hatásai. Itt az interjúból készített blogbejegyzés első részét olvashatod.
Várható-e a mióma, adenomiózis műtétek halasztása koronavírus járvány negyedik hulláma idején?
Befolyásolja-e a magánklinikai ellátást a negyedik hullám? Biztosak lehetnek a hölgyek abban, hogy a magánellátásban a műtéteket nem halasztják el?
Professzor Dr. Ács Nándor:
Miniszter úr kiadta a rendeletet, hogy a nem sürgős műtéteket el kell halasztani. Országosan nem halasztanak el minden műtétet, de adott klinikán helyzettől függően igen. Napról napra emelkedik a Covid betegek száma, amelynek két következménye van. Az orvosok jelentős részét Covid ellátásra csoportosítják át. Másrészt korlátozó tényező az anaszteziológusok elérhetősége, hiszen a Covid osztályokat az anaszteziológus és intenzív terápiás kollégák látják el. Az osztályok egy részét is a Covid betegek rendelkezésére kell bocsátani. A valós helyzet kórházról kórházra változik. A mióma műtétek jelentős száma nem sürgős. A magánellátásban zavartalanul zajlanak a műtétek, hiszen ott nincsenek Covid betegek.
Mit tehet a beteg, aki nem tud fizetni 800.000.-Ft-ot magánklinikai ellátásra? Megmaradt-e a Semmelweis Klinika országos hatóköre és ellátják-e a „vidéki” betegeket?
Professzor Dr. Ács Nándor:
Minden klinika országos hatókörű. Ha valaki Szombathelyen, Veszprémben szeretné magát operáltatni, ha az adott intézmény kapacitásába belefér, bárhol ellátják. A Semmelweis Egyetem Szülészeti Nőgyógyászati Klinikán is mindenkit ellátnak, a korlátozó tényező a kapacitáshiány. Március elsejétől történt változás szerint alapelv, hogy a betegeket a területileg illetékes klinikának kell ellátnia. Ettől függetlenül szabad orvos és kórházválasztás érvényben maradt továbbra is.
2021. március 1. után az új egészségügyi törvény (összeférhetetlenségi szabály) miatti változások hogyan érintik a betegeket? Hová forduljon a beteg aki speciális elhelyezkedésű miómával rendelkezik és méhmegtartó beavatkozást szeretne?
Professzor Dr. Ács Nándor:
A legfontosabb szabály, hogy a paraszolvencia minden formája tilos. A hálapénz bűncselekmény. Maximum 8.300.-Ft értékű ajándék fogadható el mind az ápolók, mind az orvosok részéről. Március elsejétől összeférhetetlenségi szabály van érvényben, ami azt jelenti, hogy megszűnt az átjárás a magánellátásból az állami ellátásba. Ez okozza a legnagyobb nehézséget, hiszen az ambuláns kivizsgálás eddig is a magánrendelőkben zajlott. 2021 március elsejével az adott orvos nem operálhatja meg OEP finanszírozott ellátásban ugyanazt a beteget. Március elseje után a magánorvosi ellátásban vizsgált beteg csak magánklinikán operálható. Másik lehetőség, hogy a klinika ellátja a beteget, de a magánorvosi vizsgálatot végző orvos NEM végezheti el a műtétet. Az összeférhetetlenségi szabály megszegése büntetőjogi vagy munkajogi szabálysértés. Vannak intézmények ahol az összeférhetetlenségi szabályt nem tartják be ennyire szigorúan. Egy karfiolszerű mióma méhmegtartással kezelése vidéki klinikán, adott esetben tapasztalat hiányában – mondjuk ki – jelen helyzetben NINCS megoldás.
A szülészet- nőgyógyászat az a terület, ahol a hölgyek ragaszkodnak választott orvosukhoz. Jelen helyzetben most a szülésre sem mehet be választott orvos. Ez is az összeférhetetlenség szabálya alá esik. Ahogy az endometriózisnál, úgy a speciális elhelyezkedésű miómák szervmegtartó eltávolításában is csupán néhány szakember van hazánkban, ők jóval nagyobb tapasztalattal rendelkeznek mint a többiek.
Furcsát fogok mondani, de most megyünk az európai rendszer felé, hiszen eddig csak Magyarországon volt a „felkérhető orvos rendszere„. Németország, Nagy-Britannia, Skandinávia eleve így működik, amelyik orvos aznap bent van, az operálja meg a hölgyet. A magyar egészségügyet divat szidni, de külföldön élő magyar betegeim szerint azért itthon még így is százszor jobb az ellátás mint külföldön. Több Angliában, Írországban élő beteg repül haza egy-egy mióma műtétre.
Mi a helyzet azokkal a hölgyekkel, akiknek a kezelése 2020. november 18. előtt kezdődött, az ő esetükben is van összeférhetetlenség?
Professzor Dr. Ács Nándor:
Itt már csupán néhány betegről lehet szó, akiknél a Covid miatt halasztották el a műtétet. A betegek döntő többségét ez nem érinti. Kiújult miómára nem érvényes.
Interjú Professzor Dr. Ács Nándor a Szűlészeti Nőgyógyászati Klinika igazgatójával 2020-ban.
2020/ I. rész Mi a mióma? – Melyek a mióma hajlamosító tényezői? – Hogyan kezelhető a mióma? – Tudnivalók a mióma gyógyszerről – Mit jelez a köztes vérzés? – Mit tehetnek a hölgyek a mióma megelőzése érdekében? -Milyen célt szolgál az egészségügyi küret? – Kinek való a mióma embolizáció? – Mi a véleménye a változókori hormonpótlásról?
2020/II. rész interjú témái: Méh-mióma, endometriózis, adenomiózis, petefészek ciszta tünetek tudnivalók – Babavárás miómával, van-e rizikója? – Mióma betegek ellátása koronavírus járvány második hulláma alatt
Összefoglaló blogbejegyzés 2020 interjú sorozat – 13 Új mióma, adenomiózis információ ProfesszorDr. Ács Nándor a Semmelweis Egyetem Szülészeti Nőgyógyászati Klinika igazgatójától
A 2021 évi interjú teljes terjedelmében (48 perc) a mioma.hu szelíd nőgyógyászat 38+ Facebook zárt csoportban tekinthető meg. Csatlakozz!
Az interjú további témáiról hamarosan egy következő blogbejegyzésben olvashatsz. Várlak vissza!
Forrás és fotó:
https://semmelweiskft.hu/orvosaink/prof-dr-acs-nandor