A kevés vérzés
Olvasói kérésre gyűjtöttem össze néhány véleményt a túl kevés menstruációs vérzéssel kapcsolatban.
Saját tapasztalat szerint kevés vérzést csak hormontartalmú fogamzásgátló tabletta szedése eredményez. (Ennek van még sok más rövid és hosszabb távon jelentkező kellemetlen mellékhatása, de ez egy külön bejegyzés témája.) Több magyar és külföldi oldalon, fórumon körülnéztem a „kevés vérzés” problémájával kapcsolatban, ahol a probléma okaként elsősorban a tüszőrepedés nélküli ciklusokat említik. A mióma kialakulásának okai között szintén szerepel a tüszőrepedés nélküli ciklus.
A tüszőrepedés nélküli ciklus állítólag a mióma kialakulása mellett, gyenge menstruációs vérzést is kiválthat. A bejegyzésben próbáltam az olvasmányaimat összefoglalva, közérthetően fogalmazni.
Mit jelent a kevés vérzés?
Normális menstruáció során egy nő átlagosan 30 ml vért veszít. A felső határ 60-80 ml, amely egyéni adottságok szerint változik. A kevés menstruációs vérzés esetében ez a mennyiség kevesebb mint 10 ml. A ciklus időtartama azonban nem változik. Ne keverd össze, a kevés vérzés és a pecsételő vérzés nem ugyanaz. A kevés vérzés esetében a havi vérzés időtartama csupán két napig tart, szélsőséges esetekben csak pár óráig. A legtöbb esetben a kevés vérzés nem igényel orvosi kezelést, mivel más cikluszavarokkal ellentétben nem jelent súlyos betegséget. A rendellenes erős vérzés kezelést igényel, a gyógynövényekkel való kezeléséről itt olvashatsz.
Mi a kevés vérzés oka?
1. A petefészkek kevés ösztrogént termelnek
Ha a petefészkek kevés ösztrogént termelnek, akkor a méhnyálkahártya a ciklus során nem lesz elég vastag. A vékony méhnyálkahártya kevés vérzést eredményez, amely kezdődő petefészek alulműködést (Ovarialinsuffizienz) is jelezhet. A változó korba lépés előzménye, hogy egyre rövidebb idő alatt egyre kevesebb hormon termelődik. A kevés vérzés önmagában nem jelenti, hogy azonnal orvosi kivizsgálás szükséges, kivéve a gyermekvállalás előtt álló fiatal nőket. Melyek az alacsony ösztrogén szint jelei, megtudod itt.
2. Túlsúly
Túlsúlyos nők esetében a szervezet által előállított hormonmennyiség kevés a normális menstruációs ciklus működéséhez.
3. Étvágytalanság és egyoldalú vagy hiányos táplálkozás
Példaként említem meg, az egyik fórumon a szójafogyasztással hozták összefüggésbe a kevés menstruációt. Azt írták, „minél több szóját eszem/iszom annál kevesebb a vérzésem, ha elhagyom a szóját visszaáll a normális mennyiségre”. Többet megtudhatsz a hiányállapotokról és következményeiről a következő bejegyzésekben: Miért vezetnek a hiányállapotok falánksághoz és hízáshoz? Kik élték túl a hirosimai katasztrófát?
4. Több méhkaparás (küret)
A méhkaparás következménye az elvékonyodó méhnyálkahártya. Emiatt a vérzés mennyisége csökkenhet.
5. Hormonkezelés vagy hormon tartalmú spirálok
Gestagen kezelés (GnRH), vagy hormontartalmú spirál felhelyezése következtében is kialakulhat kevés vérzés. A GnRH hormonkezelésről.
A kevés vérzés kezelése
Ha a kevés vérzés esetében mégis volt peteérés, akkor a vérzés mennyiségét egy ösztrogén-gesztagén hormonterápiával szájon át szedhető gyógyszerrel szokták kezelni.
A kevés vérzés kezelése természetes eszközökkel
1. Az agyalapi mirigy hormontermelő irányító funkciójára ható növények
A kevés vérzés természetes kezelése során elsődleges cél a gyenge hormontermelés ösztönzése. Léteznek a természetben olyan növények, amelyek az agyalapi mirigy hormontermelő irányító funkcióján keresztül fejtik ki hatásukat a hormontermelésre.
Példa egy növényre: Az európai orvosok szövetsége 2010-ben egy növény kivonatát a hormonális problémák kezelésére alkalmazandó természetes gyógymódok egyikeként ismerte el. Ebben különböző biológiailag hatásos anyagok vannak, többek között flavonoidok és glükozidok. Fontos megemlíteni, hogy a növény hormonokat nem tartalmaz. Jótékony hatását az agyalapi mirigy működésének serkentésén keresztül fejti ki. Főleg az egyik, az agyalapi mirigy által előállított hormon az LH-hormon (luteotrop hormon) szintet növeli. Az LH közvetett módon fokozza a szervezet hormontermelését. Mi okozza még a hormonműködés zavarát?
2. Szelektív ösztrogén receptor modulátorként viselkedő fitoösztrogének
Számos fitoösztrogén fejti ki hatását szelektív ösztrogén modulátorként. A szelektív ösztrogén-receptor modulátorok olyan fitoösztrogénekben (növényekben) található anyagok, melyek bizonyos szövetekre úgy hatnak, mint az ösztrogének, másokban viszont akár ellentétes hatást is kifejthetnek. Ezek a fitoösztrogének hormonegyensúly teremtő növények, pl. angyalgyökér szurokfű (oregano), palástfű, barátcserje. Ezekből a növényekből készített teákat 3-4 hónapon keresztül folyamatosan fogyaszd 6 hetenként váltogatva őket. A jótékony hatású fitoösztrogénekről még itt olvashatsz.
A gyógynövénykúra megkezdése előtt feltétlen kérd ki szülész- nőgyógyász-endokrinológus szakember véleményét.
Javaslat
Mióma panaszok esetén bizonyára nőgyógyász szakorvoshoz fordultál. Ő minden bizonnyal ismeri a mióma panaszokat enyhítő gyógynövényeket, úgyszintén speciális étrendi javaslatokat is ajánl. Ha ilyen javaslatokkal mégsem találkoztál, akkor a kérdéseidre MEGOLDÁST itt találsz.
Hogyan tudod elérni táplálkozással a kiegyensúlyozott hormonszintet?
Erről a későbbiekben bővebben olvashatsz. A nagy érdeklődésre tekintettel előkészítés alatt áll a Mióma, antiösztrogén diéta és receptgyűjtemény, amely a makrobiotikus táplálkozás, a mediterrán konyha és nyers étrend kombinációja a magyar alapanyag források figyelembe vételével.
Frissítve: 2016. február 22.
Forrás:
http://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/verzesi_rendellenessegek/196
http://www.mydoc.de/sexualitaet/womans-health/hypomenorrhoe-harmlos-nicht-1585
http://www.frauenaerzte-im-netz.de/
http://www.frauenaerzte-im-netz.de/de_menstruationsstoerungen-hypomenorrhoe_415.html
http://www.wunschkinder.net/forum/read/3/5471150
http://tudatosvasarlo.hu/cikk/miert-jobbak-bio-elelmiszerek-es-kozmetikumok