Mit jelez a csokoládé utáni őrült sóvárgás?
a kívánósság és evésrohamok okairól
Újabban az élesztőt nagyon kívánom. Elégedettséggel ettem meg ma két teljes darabot. Vajon milyen tápanyag lehet az élesztőben, ami szervezetemből hiányzik és emiatt sóvárgok. Veled is előfordult már hogy valami furcsaságot, bármilyen ételt, csokit, élesztőt őrülten kívántál?
Farkasétvágy, evésrohamok, érzelmi evés
Előfordul veled is, hogy éjjel kiosonsz a konyhába és jóízűen falatozol? Megkóstolsz mindent ami a kezed ügyébe kerül: sajt, sonka, szalámi, májkrém, sült hús, paradicsom, padlizsánkrém, peszto, mustár. Találsz egy kis szezámmagot, csipegetsz hozzá néhány kanál málnalekvárt. Megettél már két vajas kiflit, egy szelet rozskenyeret és még mindig hiányérzeted van. Barátnőd vadast küldött. Kinyitod a hűtő ajtaját, megcsap az illata. Megkóstolod. Mi rejtőzik még a fridzsiderben? Egy üveg frissen prséselt szőlőlé (must). Csipegetsz még néhány kocka mogyorós csokit és néhány szelet nápolyit. Egymás után fogyasztod el az össze nem illő dolgokat, a hiányérzet mégis marad. Az evésroham utáni lelkiismeretfurdalás biztosra vehető..
Vérszegénység miatti farkasétvágy
Ha a fenti történet már veled is megesett, nyugodj meg. A falánkság valamilyen tápanyaghiányt jelez. Egyikük a vérszegénység.. Ha vérszegény vagy szervezetedből hiányoznak bizonyos a működéséhez elengedhetetlen tápanyagok: vas, folsav, B12 vitamin. A hiányállapotokat több betegség kockázati tényezői között találjuk. Ez alól nem kivétel a mióma sem. Kapcsolódó oldal: Méhmióma hajlamosító tényezők
Gyakran tapasztalom, hogy szakemberek a kóros falánkságot nem hiányállapotnak hanem lelki eredetű evészavarnak értelmezik. Érzelmi evésnek hívom. Mit értek érzelmi evés alatt? Az érzelmi evés azt jelenti, hogy nem éhség, hanem valamilyen lelki probléma, trauma miatt eszünk. De térjünk vissza a hiányállapotra. Milyen tápanyagok hiánya válthatja ki az egyes élelmiszerek iránti sóvárgásunkat?
Magnézium és B-vitaminok hiánya
Éjszaka bekanalaztál egy fél üveg nutellát? A mogyorós csokoládé vagy nutella iránti sóvárgás például a magnéziumhiány vagy az alacsony B-vitamin szint jellegzetes tünete. Az étrendi magnéziumpótlás könnyebb mint hiszed. Az egy tábla csoki eltüntetésével jelentkező evésroham könnyen megelőzhető. Étrendedben szerepeljen naponta élénk zöld sznű zöldség, például mángold, céklalevél, petrezselyemlevél vagy dió, pisztácia, banán, avokádó. Ma már tudom, ha élesztő után sóvárgom, valószínű hogy szervezetemből a B-vitamin hiányzik.
Krómhiány
Bár a króm nem olyan ismert tápanyag mint a magnézium, hiányát újabban gyakran összefüggésbe hozzák endokrín problémákkal, elhízással, inzulinrezisztenciával. Már az enyhe krómhiányt is édesség utáni sóvárgással jelzi szervezeted. Vérvétellel járhatsz utána hogy a krómhiány-e a farkasétvágy oka.
Kívánós kismamák
Gondolj a terhes kismamákra. Miért kívánósak? A sóvárgás jelzi, hogy a baba fejlődéséhez bizonyos tápanyagok szükségesek. A hiányállapot miatti farkasétvágy pontosan ugyanez. Testünknek hiányzik valami. A szervezet farkasétvággyal jelez.
Romlik a teljestmény
Ne felejtsd el, hogy a hiányállapotok a vérszegénységet is beleértve rontják a teljesítményt és a szellemi teljesítőképességet. A vashiányos vérszegénység különösen visszaveti a munkában és tanulásban nyújtott teljesítményt. Ha vérszegény vagy ne csodálkozz azon ha tízből hat dolgot elfelejtesz. És ne csodálkozz azon sem ha figyelmed szétesik és képtelen vagy hosszabb ideig koncentrálni. Lehetőleg természetes forrásból pótold a hiányzó tápanyagokat. Ne sajnáld az időt a tápanyagban gazdag bio élelmiszerek vásárlására.