Adenomiózis kezelése méhartéria embolizációval
egy betegtárs írása saját tapasztalatáról
Röviden a méhartéria embolizációról
Mióma embolizációnál tulajdonképpen a méhartériát embolizálják, apró szemcsékkel zárják el a miómát tápláló ereket, ennek következtében a mióma zsugorodik, elsorvad. Egyéni sajátosságoktól függően a daganatnál 30- 50 százalékos méretcsökkenés következik be. De olyan betegtapasztalattal is találkoztam, ahol a daganat 3-6 hónap alatt felszívódott, tehát eltűnt.
Szakértők véleménye szerint embolizáció adenomiózis esetén is elvégezhető. Néhány mondatban összefoglalom, melyek a betegek döntését megkönnyítő legfontosabb tudnivalók, azután pedig egy debreceni betegtársunk történetét osztom meg.
Nincs seb
A méhartéria embolizáció egy kíméletes eljárás, ahol a nőgyógyászati sebészeti beavatkozásoktól (laparotómia, laparoszkópia) eltérően nem keletkezik seb és heg a méh felszínén. Sajnos gyakran tapasztaljuk, hogy a mióma kiújul, ezért egy-egy operációt néhány év elteltével újabb követi. A metszésekkel, sebekkel járó több műtét elvékonyíthatja a méhfalat, ami további problémákat idézhet elő.
Méhartéria embolizációnál károsodik a méh egésze?
Vajon embolizációnál károsodik a méh teljes vérellátása és nemcsak a mióma vérellátása? Természetesen ennél az eljárásnál is számolni kell kockázattal, mint bármelyik másiknál. A Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Egyetemi Kórház radiológus főorvosa Bohátka doktor elárulta, nagyon fontos mennyi anyagot fecskendeznek be. Ha túl sokat, akkor lehetnek problémák, hiszen több ér is elzáródhat.
Kapcsolódó bejegyzések: Adenomiózis kezelése méhartéria embolizációval Mióma embolizáció helyszínek Magyarországon
Egy nagyon kedves betegtársunk megosztotta történeténetét a mioma.hu olvasóknak arról, hogyan élte meg az embolizációt, volt-e fájdalma, hogyan zajlott a műtét.
Előzmények
Szeretném veletek megosztani az embolizációval kapcsolatos tapasztalataimat. Sajnos mindig is miómákkal küzdöttem. Volt már két laparoszkópos mióma műtétem, kétszer nagyobb 7-10 cm-es nagyságú miómákat távolítottak el. A menstruációm iszonyúan fájdalmas volt, de az utóbbi években ez fokozódott, a műtétek sajnos nem segítettek. Nem görcsöltem, de a menstruációm éles, erős fájdalommal és darabos vérzéssel járt. Semmilyen fájdalomcsillapító nem használt (rengeteget kipróbáltam) A legutóbbi műtéti leletemen vettem észre a diagnózist, a méh adenomiózisa. 2020. decemberben újabb mióma felfedezése következett, majd az orvosom közölte, nagyon rossz állapotban van a méhem, nem valószínű hogy lehet gyerekem. Jobb lenne a méhet eltávolítani.
A pandémia viszont közbe jött, ebben az időszakban a miómával nem foglalkoztam. Következő hónapban teherbe estem, a babát elveszítettem. A további vizsgálatokon derült ki, van másik miómám is, 3-4 cm-esek. Ez év elején kezdtem magam belevetni a témába, mondtam a férjemnek, most csak arra koncentrálok hogy rendbe tegyem magam. Elkezdtem kutatni, milyen lehetőségek vannak a műtéten kívül, mert nem akartam több heget a méhemen.
Az oldalnak hála, többen is megosztották tapasztalataikat az embolizációról. Rengeteg tanulmányt olvastam, körbejártam a témát. Felvettem a kapcsolatot Debrecenben Dr. Bohátka Gábor főorvos úrral, aki az első perctől kezdve kedves és segítőkész volt. Bohátka doktor javasolta, hogy csináltassak MR vizsgálatot, mert a leleteim alapján nem egyértelmű a miómák elhelyezkedése. A nőgyógyászomnál április 20-án voltam, április 27-én mehettem MR-re. A leletet elküldtem Bohátka doktornak. Kiderült hogy az adenomiózis mellett nem három, hanem 6 db miómám van. Kétségbe estem, de Bohátka doktor megnyugtatott, elmondta nincs akadálya az embolizációnak. Elmondta azt is, hogy sajnos az adenomiózis nehezíti a helyzetet, de jó esélyem van arra, hogy azon is segíteni fog. Doktor Úr semmit nem ígért, semmit nem akart rám erőltetni, nem beszélt rá semmire. Feltett kérdéseimre részletes választ kaptam.
Beavatkozás
Május 16-án jártam először személyesen a Kenézy kórházban, május 23-ára kaptam időpontot. A beavatkozás jó hangulatban telt, viccelődtünk, minden lépésről előzetesen tájékoztattak. A buborékok beadása után kezdődtek az előre jelzett fájdalmak. Pontosan olyan volt mint menstruációkor, csak nem véreztem. A fájdalom másnapra enyhült, jöhettem is haza. Harmadik nap már csak enyhe görcsök (évek óta nem éreztem görcsöket, csak az éles fájdalmat), hasi puffadás jelentkezett. Időnként volt egy pici vérzésem, de nem jelentős. Ma már csak néha érzek minimális görcsöket, kicsit még puffadok, de nem veszek be semmilyen fájdalomcsillapítót. Két hét múlva kell a menzeszemnek megjönnie, kíváncsi leszek lesz e változás. Ami szinte azonnal érezhető volt, megszűnt a kínzó derék és lábfájás, ami azóta sem jött vissza. Kontrollra három hónap múlva kell mennem. Ami szerintem sok hölgy számára fontos lehet, hogy mindez TB alapon történt egy fillért sem kellett fizetnem. Akik számára a szakemberek méheltávolítást javasoltak, azoknak azt mondom, fontolják meg az embolizáció lehetőségét is. Ha ez mégsem sikerülne, még mindig dönthettek más beavatkozás illetve utolsóként a méheltávolítás mellett.
Szabina Debrecenből
Hasonló beteg-tapasztatokat megosztó bejegyzések:
Betegtapasztalat helyszíne:
DE KEK Központi Radiológiai Diagnosztika (Képalkotó) Klinika
Dr. Bohátka Gábor radiológus szakorvos
Mobil: +06 70 658-2500
info@drbohatka.hu
További információ:
Mióma embolizáció Debrecenben esetleírás