Öt gyakori méhbetegség 38 év felett
Nőgyógyászati szakkifejezéseknél gyakran találkozunk az endometrium szóval. Az endometrium a női méh belső felszínét borító nyálkahártya.
Az endometrium (méhnyálkahártya) vastagsága ciklustól függően 0-8 mm között változik. Egy szakértői blog szerint a 8 mm feletti vastagságú endometrium rendellenességet jelezhet. A méh belső falát borító nyálkahártya (endometrium) elváltozása öt gyakori női méhbetegség kialakulásában játszhat szerepet.
Gyakori betegségek a női méhben
- adenomiózis
- méhmióma
- méhpolip
- endometrium hyperplasia
- méhnyálkahártyarák
Az öt méhbetegség közös tünete a menstruációs zavar, erős vérzés vagy a megváltozott menstruációs ciklus.
A méhbetegségek kialakulását hajlamosítja a nyugati étrend. Aki bőségesen fogyaszt ellenőrizetlen gazdálkodásból származó húst, tejet, tojást, magas glikémiás indexű egyszerű szénhidrátokat tartalmazó ételeket, esetleg emésztőrendszeri zavarokkal küzd jobban veszélyeztetik a méh sejtburjánzással járó betegségei mint azokat, akik a makrobiotika alapelvein nyugvó Hormondiéta szerint étkeznek. A Hormondiéta a a makrobiotika, a mediterrán, és a nyers étrend magyar viszonyokhoz igazított ötvözete. (Nem tiltja a húsfogyasztást, de……)
Méhbetegségek öt hajlamosító tényezője
- a túlsúly és a magas testzsír százalék következtében kialakuló emelkedett ösztrogénszint
- a méh krónikus gyulladásai
- a tüszőrepedés elmaradása a stresszes életvitel vagy fogamzásgátló tabletták miatt
- gyulladáskeltő hatású élelmiszerekben gazdag táplálkozás
- káros környezeti hatások (tisztítószerekben, kozmetikumokban, élelmiszerekben található mesterséges anyagok, ösztrogénhatású vegyületek)
Adenomiózis
Miómával átszőtt méhfal megvastagodás. Amikor a normálistól nagyobb méretű a méh, ez az elváltozás állhat a háttérben. Adenomiózis esetén (adenomyosis) a méh belső felszínének (endometrium) mirigyszövete belenő a méh izomfalába. A méh szélsőséges esetekben néha két-háromszorosára is megnő. Az adenomiózis kevésbé ismert, mégis viszonylag gyakori betegség. Főleg a 35-50 éves kor közötti nőket érinti. A nők kisebb részénél okoz panaszt.
Méhmióma
A méh izomból, rostos szövetekből, esetleg külső hatások következményeiként kialakuló sebek széleit túlnövő keloidból álló jóindulatú daganat. Általában csoportosan fordulnak elő. A miómák elhelyezkedésük szerint, a méhen kívül (a méh és a hashártya felszíne közötti mióma) a méh felszínén, a méh falában vagy a méhnyálkahártya alatt alakulhatnak ki. Csaknem 150 mióma bejegyzés a mioma.hu/Tudásbázisban. Életmód természetes megoldás mióma esetén Mioma Organic Life 2.0
Méhpolip
A méhpolip hám eredetű méhnyálkahártya megvastagodás. Ritkábban okoz panaszt mint a mióma, ha igen inkább a menstruációs vérzés alatt jelentkezik. Jellemző tünetei a bő nyákos folyás, megerőltetéskor jelentkező alhasi fájdalom. Tünete lehet a közösülés utáni vérzés. Leggyakrabban a méhszájon, méhnyak csatornában, vagy a méhben jelentkezik. A méhmióma és méhpolip között vannak hasonlóságok és különbségek, ezek összefoglaló táblázatát itt találod.
Endometrium hyperplasia
Az ambuláns lapon úgy találkozhatsz vele mint endometrium hyperplasia. A miómák vagy a méhtest rák kialakulásának előszobája lehet. A változókor körül (körülbelül 40-45 év) az ellensúlyozatlan ösztrogénhatás a méhnyálkahártyán hiperpláziát (szövetszaporulat) okoz. Később méhtestrákká fajulhat, a méhizomzaton pedig miómák keletkezéséhez vezet. A méhüreget fedő nyálkahártya túlságosan megvastagszik. Ebben az esetben is fontos az időben történő felismerés. Fontos az is, hogy az arra hajlamosító tényezőket ismerd. Ha ezzel tisztában vagy, sokat tudsz tenni a hajlamosító tényezők halmozódó hatásának csökkentése érdekében. Ezzel meg tudod akadályozni a hypeplasiából kialakuló rosszindulatú elváltozást.
Méhnyálkahártya daganat (rosszindulatú)
A méh rosszindulatú daganata. A legtöbb méhnyálkahártya rákos beteg nő a túlsúlyos, korosodó nők körében fordul elő. A betegségre hajlamosító tényezők az elhízottság és azzal összefüggő hormonális okok vagy ösztrogén dominancia. A túlsúlyos nők zsírszöveteiben nagy mennyiségben képződik ösztrogén. Állandósulhat az ösztrogéndominancia. Az ösztrogén fokozott ütemű osztódásra készteti a nyálkahártya sejtjeit, ami a sejtek daganatos átalakulását idézheti elő. Az elhízott, korosodó nőkben megcsappan a sejtosztódást fékező másik nemi hormon, a progeszteron mennyisége. A cukorbetegség és a magas vérnyomás fokozza a daganat kockázatát.
+1 Endometriózis
Az endometriózisról sokat hallunk mostanában a meddőség kapcsán. Az endometriózis a még gyermekvállalás előtt álló fiatalabb korosztály, a mióma inkább a változókor előtt de családalapítás után álló hölgyek betegsége. A mióma és endometriózis közötti hasonlóságokról és különbözőségekről itt olvashatsz. Mióma, endometriózis
Forrás:
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/tenyeken-alapulo/ch11s12.html
http://anatomia.uw.hu/ora-071/ora-071.htm
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/tenyeken-alapulo/ch11s12.html
http://drimmun.com/tumoros-megbetegedesek/a-mehnyalkahartya-rakja.html
http://masodvelemeny.hu/endometrium-hyperplasia
http://mioma.hu/hasonlosagok-kulonbsegek-mioma-polip/
http://orvosvalaszol.hazipatika.com/kerdes/endometrium-vastagsaga-16-mm
http://www.origo.hu/egeszseg/20101214-huvelyi-ultrahang-a-rosszindulatu-mehdaganatok-kiszuresere.html
http://intimzona.hu/online_nogyogyaszati_rendeles/viewtopic.php?f=2&t=1984
http://m.netambulancia.hu/elhizas/hogyan+lehet+merni+az+elhizas+merteket
http://mioma.hu/teljes-archivum/
http://mioma.hu/mioma-dieta-etelunk-a-gyogyszerunk/
Még nem teljesen hyperplasiam volt de meg volt vastagodva a méhnyálkahártya nagyon. Erős darabos vérzés, vérszegénység stb.Próbalkoztunk mirenával semmit nem ért azon kívül hogy 5 hónap után műtéttel tudták levenni. Próbáltuk a norcolutot 3 hónapig semmi. 2 hónapja volt méh eltávolításom azóta minden tökéletes teljesen jól vagyok.
Nekem fogamzásgátlót ajánlott, amiben csak progeszteron van. De érdekelnek más alternatívák is, ha van.
Endometrium hyperplasia esetében kinek, mit javasolt gyogyitaskepp az orvosa?