14 tudnivaló mióma műtét után
Mióma műtét után sok hölgy áll tanácstalanul, hiszen nem minden intézményben kapják meg a szükséges tájékoztatást.
Hogyan tovább mióma műtét után?
Mennyi ideig tart a sebgyógyulás? Mennyi ideig tart a hüvelyi vérzés? Mikor lesz varratszedés? Jelentkezik-e még menstruáció? Mikor lehet zuhanyozni, fürdeni? Mikortól lehet sportolni? Mikortól lehet szerelmi életet élni? Mit lehet tenni az emésztés „beindítása” érdekében? Mennyi ideig tart a fájdalom? Hogyan szüntethető meg a fájdalom? Hogyan érheted el hogy heg nélkül, szépen gyógyuljon a hasi seb?
Olvasói tapasztalatok alapján összegyüjtött információk
Ha valamelyik pont kiegészítésre szorul, várom észrevételedet az info kukac mioma pont hu e-mail címen.
A fenti kérdésekre adott válaszok a mióma műtét típusától (méheltávolítás, részleges méheltávolítás, laparoszkópos mióma eltávolítás) és a hason ejtett seb nagyságától függnek. Kapcsolódó bejegyzések: Mióma műtétek utáni gyógyulás időtartama A mióma növekedése
1. Varratszedés
Mióma műtét utáni varratszedés a seb nagyságától függően a műtét utáni negyediktől, a tízedik napon történik.
2. Hüvelyi vérzés, pecsételő vérzés
A mióma műtét utáni hüvelyi vérzés, pecsételő vérzés 5-10 napig tarthat. Az ettől hosszabb ideig tartó vérzés esetén orvos felkeresése szükséges. Ezt a vérzést nem szabad összekeverni a menstruációval.
3. Műtét utáni menstruáció
Méheltávolítás után a menstruáció megszűnik. Részleges méheltávolítás (méhnyak megmarad) előfordulhat havonta gyenge „jelképes” vérzés. A méhmegtartással történő műtéteknél a menstruáció megmarad.
4. Menstruáció a műtét alatt
Általában a műtét időpontját a menstruáción kívüli napokra időzítik. Mégis sokszor előfordul késés, illetve rendszertelen menstruáció esetén a műtét a menzesz idejére eshet. Több beteg beszámolt erről a helyzetről. Állítólag az első napokban nem javasolt a fokozott vérveszteség miatt. Az egészségügyi személyzet jol kezeli a helyzetet, hozzá vannak szokva. Tehát ha véletlenül a műtét és menstruáció ideje egybe esik, Te se csinálj belőle problémát, a klinikán simán megoldják.
5. Fájdalom
A műtét utáni fájdalom napról napra enyhül. Hat hétig, két hónapig teljesen normálisnak számít. A belső varratok hosszabb gyógyulási ideje miatt sok hölgy hat hónap elteltével időnként jelentkező fájdalomról számol be. Természetes fájdalomcsillapítás szükséges.
6. Vizeletürítéskor jelentkező fájdalom
Műtét előtt felhelyezett katéter esetén fájdalmas vizeletürítés fordulhat elő. Ennek időtartama egyénenként változó, egy héttől, két hétig terjed.
7. Emésztési zavar megszüntetése
Mióma műtét után a második napon reggel igyál éhgyomorra fél liter langyos citromos vizet. A nap folyamán óránként legalább 2-3 dl folyadék fogyasztása szükséges a székletüritési problémák megelőzése érdekében. Mióma műtét után hat hétig kímélő étrend javasolt, kerülni kell a puffasztó ételeket. Kapcsolódó bejegyzés: Hat hét kímélő életmód mióma műtét után
8. Sebgyógyulás
Mit tehetsz mióma műtét után a gyors és hegmentes gyógyulás érdekében?
A hegmentes gyógyulás érdekében műtét előtt két hónappal ajánlatos kollagén készítmény fogyasztása reggel és este. A kollagén bevitel helyettesíthető csontból készült levesek rendszeres fogyasztásával is. Érdeklődj háziorvosodnál sebészeti nagyműtétek immunerősítő, szövetregeneráló készítménye iránt. Vényre kapható készítmény a Kabi Glutamin. Kollagén, hialuronsav és vitaminokban gazdag gyulladáscsökkentő hatású hormondiéta mellett rövid idő alatt tökéletes sebgyógyulás érhető el.
9. Összenövések
Az összenövéseket adhéziónak nevezik. A mióma műtét utáni összenövések alhasi fájdalomhoz, bélgörcsökhöz, székletürítési zavarokhoz vezethetnek. Fontos hogy műtét előtt szervezetedet felkészítsd a szövődménymentes, összenövéseket hátráltató gyógyulásra. A másnaponta végzett Női Egészégtornával sokat tehetsz a műtéti összenövések elkerülése érdekében. Kattints és tornázz!

10. Tisztálkodás, fürdés
A sebet nem érheti víz egy hétig, tehát varratszedésig. Zuhanynál használj vízálló tapaszt. Kádfürdő, ülőfürdő, úszás, hat hét elteltével megengedett.
11. Munka elkezdése
Laparoszkópos mióma eltávolítás utáni munkábaállás ideje általában két hét. Méheltávolítás és a has vízszintes vágásával járó beavatkozások esetén a munkába állás hat hét elteltével lehetséges.
12. Sport
Méheltávolítás, részleges méheltávolítás, de a rövidebb gyógyulási idővel rendelkező laparoszkópos mióma műtét után is hat hét várakozás szükséges. Séta, gyorsléptű gyaloglás erőnléttől függően műtét után 4-5 nappal elkezdődhet. Emeléssel, rázkódással, ugrálással járó mozgásokat kerülni kell.
13. Szex
Laparoszkópia esetén 2 hét, hiszterektómia (méheltávolítás) esetén hat hét a várakozási idő.
14. Tampon, menstruációs kehely kerülése
Méhtükrözés után 6 hétig semmilyen idegen test (tampon, kehely) nem kerülhet a hüvelybe a fertőzésveszély miatt.
Kapcsolódó bejegyzések:
Laparoszkópos mióma eltávolítás 10 tipp:így lesz könnyebb a menstruáció alatt Hogyan kerüld el a méheltávolítás utáni szövődményeket? Fájdalomerősítő és fájdalmat enyhtő körülmények Adenomiózis Az étrend hatása szerveinkre mióma műtétnél Hiszteroszkópia, hiszterektómia, laparoszkópia
Életmód, táplálkozás mióma műtét előtt és után
Hormondiéta gyulladáscsökkentő hatású receptek gyűjteményével és Mioma Organic Life 2.0 életmód segítségével gyors és szövődménymentes gyógyulás érhető el.
Hivatkozások
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/robotic-myomectomy/care-at-mayo-clinic/pcc-20384721
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/myomectomy/about/pac-20384710
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16835973/
https://www.gravidanzaonline.it/indagine_diagnostica/miomectomia_laparoscopica.htm
Sziasztok!4 hónapja műtöttek.Hüvelyi méh és méhnyak eltàvolitàs történt.Hat hetes kontrollon a doki rendben talàlt.Bàr említettem neki, hogy az alhasam két oldalàn elég sűrűn érzek kellemetlen, hol fàjdalmas szurkàlódàst, ami valahogy a hólyagomra és a hüvelyembe is kisugàrzik.Hólyaghurutra gyanakodott, illetve a sebgyógyulàs talàn lassabb.Minden héten nézik a vizeletem teljesen tiszta.Most màr minden nap fàj,hatàrozottan ott, ahol a varratok lehettek.Még a fàjdalom is hasonló, mint amikor még a méhem is meg volt. Kérdésem az lenne, hogy szerintetek felmerülhet-e , vagy esetleg valaki közületek jàrt-e màr így, hogy ősszenövései lettek, vagy hegesedés , ami jàrhat ilyen fàdalommal?Ultrahangon ha megnézik, vajon làtható lehet-e? A nőgyógyászhoz természetes vissza megyek, és talàn urológushoz is.
Szíves vàlaszaitokat előre is nagyon köszönöm!
Szia Móni! Ha ez összenövés vagy hegesedés, azt sajnos nemigen lehet látni UH-n. Jobbulást!
Fájdalomterapeuta kiderítheti honnan eredhet a fájdalom és tanácsot adhat merre tovább. Az összenövés operálással szétválasztására egyszer Bokor doktor azt mondta, csak ezért nincs értelme operálni, mert minél több a műtét annál több lesz az összenövés is, sajnos.